Ajattelinpa tässä nyt sitten vihdoin ajaa mp-kortin.. ja nyt siis kysymykseen tulee ensimmäisenä raha? eli NOIN minkälaisella eurosummalla siitä koko hommasta selviytyy? siis noin.. Paljonko on suunnilleen ajo- ja teoriatunteja??
Entäs ikä-puoli.. sellanen muistikuva on että pitää olla tietyn verran vuosia kertyny että saa ajaa isommilla peleillä? itse täytän tänä vuonna 20v. Kevarikorttia ei oo, mopo-kokemusta ei myöskään suuremmin ole, ajokortti kuitenkin löytyy.. että on kai sekin jo jotain..
AATTAKEE KOKENEEMMAT!
mp-kortti
6
1167
Vastaukset
- Lars
Itse kävin myös A:n ja C:n myöhemmin kuin B:n, joten kokemus löytyy. Kävin välimallin A:n 19-vuotiaana, hintaa tuli 1400 mk toimisto- kortti- ym. kuluja muutama satanen. Teoriatunteja muutamana päivänä ja ajotunteja tarvitsi todella vähän, olikohan 4 vai 6 (tämä kannattaa varmistaa, mutta eipä sillä niin väliä ole). Lisätunteja tarjotaan tarvittaessa.
Jos olet täyttänyt 20, voit ajaa suoraan ns. ison A:n, johon ei sisälly tehorajoitusta.
Jos olet vielä 19 korttia suorittaessasi, niin joudut ajamaan ns. väli-A:n, eli A1:n ja ison A:n välistä. Tälle A:lle on oma merkintäkohtansa ajokortissa. Väli-A tarkoittaa sitä että joudut tyytymään kaksi vuotta välimallin tehoisiin pyöriin. Kun sinulla on ollut tämä ajo-oikeus 2 vuotta, saat automaattisesti oikeuden myös isoon A:han, ei vaadi mitään toimenpiteitä. - JoonasX
Hinta pyörii siinä 500:n euron molemmin puolin asuinpaikasta riippuen.
Jos ajokorti löytyy ennestään, niin parissa illassa selviää teorioista. Ajotunteja oli muutama.
Itselläni ei ollut mopokokemusta suuremmin, mutta ei tarvinnut ottaa yhtään lisätunteja. Mentaaliharjoittelu on kaiken A ja O. Opettelet vaan hallintalaitteiden paikat etukäteen, niin käytännön harjoitukset menee hyvin.
Onnittelut hyvän harrastuksen valinnasta !- Lars
500 euron molemmin puolin!!! No johan on taas euro tehnyt tehtävänsä tässäkin, kuten kaikessa muussa. 6 vuotta sitten sai puolet halvemmalla.
- Sepi
Kävin juuri eilen ilmottautumassa motskakurssille. Hintaa 420€ autokoululle ja siihen viranomaiskulut 90€! Pitää muuten olla 21-vuotias että saa ajettua suoraan sen ison A:n.
Välikoonkortti jolla saa ajaa 25kw tehosta.
Syssyllä hinta oli Raisiossa 350 vallesmannille menevä korvaus.
Sillä sitte ajelet pari kesää ja käyt vaihtamassa sitte isoon aahan.- veitikka
maksoi 460€ viranomaiskuluja 90€ (eli tutkintomaksut ja korttimaksu). Minimimäärä ajo-opetusta on 6*25min ja teorian minimi taisi olla 6*45min.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191622
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991468Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy35859Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29829Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50756Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?35740Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56708Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37700Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42689Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37653