Yrittäjille annetaan kunnan taholta helpotuksia vuokriin, yksinyrittäjiä tuetaan rahallisesti... eikö tämä vääristä kilpailua?
Kilpailu vääristyy Paltamossa
12
661
Vastaukset
- Anonyymi
Hallituksessa ja valtuustossa on saajia, eikö se syy tähän tukeen löydy sieltä. Valtuuston puheenjohtaja on yrittäjä
- Anonyymi
Voitko vähän avata että millä tavalla vääristää?
- Anonyymi
Osa yrittäjistä joutuu jatkamaan ilman yhteiskunnan tukia, Paltamon valtuusto ei toki pysty tämän tason asioista päättämään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osa yrittäjistä joutuu jatkamaan ilman yhteiskunnan tukia, Paltamon valtuusto ei toki pysty tämän tason asioista päättämään.
Miksi osa yrittäjistä joutuu jatkamaan ilman yhteiskunnan tukia?
- Anonyymi
ennen oli kaikki paremmin kun sai vaikka vuojeksi ilmaisen työ harjottelian nyt pitäisi ihan palkka maksaa
- Anonyymi
Kyllä me Kepussa ostaan.
- Anonyymi
Kyllä se vääristyy ihan yrittäjien omasta toimesta kun poljetaan hintoja ja kilpaillaan saman kylän töistä viimeiseen asti ettei muut niitä tee!
- Anonyymi
Yrittäjillä on TUPO-neuvottelut joka päivä toisin
kuin palkannauttijoilla.
- Anonyymi
Joutaa kuolla ja kuopata moisettii, kun aina vaan marisoovat, et kun on vaikeeta ja toisella käjellä siirteleevät rahojaan x-tileille.
- Anonyymi
Soppii ruveta yrittäjäksi eikä outella, että yrittäjät sulle palkkarahat hankkii.
- Anonyymi
Ihmeellisiä vinkujia nuo yrittäjät, tietty riski kuuluu yritystoimintaan.
- Anonyymi
Miksi lähteä yrittäjäksi,jos ei uskalla riskiä ottaa? Pitäsi olla niin,että tietyt kriteerit pitää puulaakista löytyä ja sitoutua niihin.Jos ei mielestään oo halua,nii ei mittään firmoja perustella. Se on Paltamossakin niin,että starttiraha kun saadaan,niin se kulutettaan ja sitten loppu laulu. Siellä ne on Luttusentien ja Konttitien kunnan rakennuttamat hallit ja hirmunen vuokra.Kyllä kunta osaa rahan kerätä pois. Niska punasena kovistella kesähousut peppuvaossa kiinni,jos ei ala vuokrarahoja tilille tipahella..
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1657562Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305189Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2712318
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5672065Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571126Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911087Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661075