Kohta on edessä hetki jolloin ulosotto käy eläkkeitteni kimppuun. Saan kuukauden 1. päivä työkyvyttömyyseläkkeen ja 7. päivä kansaneläkettä. Kohdistuuko ulosotto molempiin eläkkeisiin eli tietty osa otetaan työkyvyttömyyseläkkeestä ja loput kansaneläkkeestä? Vai otetaanko koko summa ensin maksettavasta eläkkeestä? Tällä on siinä mielessä merkitystä, että vuokra pitää maksaa jo 2. päivä ja rahat siihen saan työkyvyttömyyseläkkeestä.
Ulosotto eläkkeistä
Anonyymi
2118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kelahan sen kai maksaa? Uo on lähettänyt kelalle maksukiellon joten joka maksusta otetaan kaavan mukaan uo:lle menevä summa.
Kyllä menee aina työkytyvvömyyseläkkeestä sillä kansaneläkkeestä ei saa ottaa ulosottoja näin on laissa. Samoin asumistuki ei ole ulosmitattavaa eikä saa laskea edes tuloihin. Kyllä sen vuokrapäiivän voi siirtää helposti joka paikassa sinne 7 päivään kuten minäkin siirsin jo vuosia sitten ja kunnan kämppä enkä saa tukia, mutta sama kuin sinulla.