Sisäkissoille kesäksi häkki ulos

Asumme omakotitalossa ja kissani ovat sisäkissoja,mutta kun kesä on tulossa late ja lissu ovat pyrkimässä ulos. Olen ajatellut laitta taloni seinustalle häkin johon ne pääsevät kulkemaan alakerran ikunasta vapaasti.Nyt kysyisinkin neuvoa jos jollakin on kokemusta vastaavasta, minkä kokoinen häkkiaitaus olisi mirreille paras vaihtoehto.Itse olen ajatellut noin 4X3m ja 2m korkeaa, johon tulisi suoja sateelta ja pissa paikka, sekä kiipeily puu.
Antakka vinkkejä pian sillä kesä saapuu.
71010
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mulla on 4 neliön ulkotarha kiipeilytasoineen ja pikkumökkeineen rivitalon pihalla. Kaksi kissaani viihtyvät siinä hyvin. Eivät kyllä pääse itse vapaasti kulkemaan siihen vaan pitää aina viedä. Ajattelin siirtää tänä kesänä sen ikkunan eteen että pääsisivät itse kulkemaan. Ulkotarhoja myy mm.Levatop Oy Klaukkalassa, tsekkaa sivut. Omani on sieltä, monenlaista tarhaa ja sisustusta saatavana.

Äänestä
  • Kiitos sinulle vinkistä.
    Hyvää kevään jatkoa sinulle ja mirreillesi.

    Äänestä

Meillä on saman korkuinen, mutta 3x2m. Joidenkin mielestä sellainen on hyvä, missä on puolet nurmikkoa ja toinen puolisko laatoitettu. Meillä ei ole näin ja kevään kura-aikana onkin varpaat ihan kurassa. Katosta meillä ei ole, enkä suosittele kokonaan laittamaan, koska kissat tykkäävät katsella myös taivaalle. ;) Meillä on erikseen koppi, johon voi mennä suojaan sateelta jos välttämättä haluaa silloin ulkona kykkiä. ;)

Tarhaan kannattaa ehdottomasti kiinnittää useita tasoja eri korkeuksille. Meillä tasot kiertää tarhassa kolmelta sivulta ja kissat laukkaa rataa pitkin ihan onnessaan. :P Tasoja on myös kahdella korkeudella, ihan ylhäällä ja alhaalla. Mielikuvitusta kannattaa käyttää ja suunnittelusilmää niin eiköhän siitä tule kiva. ;)

Meillä oli aluksi yhdessä nurkassa pissapaikka, mutta voin sanoa että ei toiminut. Sitä oli inhottava puhdistaa ja kun se vielä aina kastui. Veimme ulos umpinaisen kissan wc:n, jota onkin käytetty ahkerasti.

Äänestä
  • Asun rivitalossa ja takapihalla kahdelle kissalleni häkki,korkeus 2m.Leveys ja pituus n.4m,kissani kulkevat sinne ikkunasta.En jätä kissoja yksin ulos sinne mikäli en ole kotona,koska vieras kissa saattaa tulla häkkiin,koska siinä ei ole kattoa.Pissalla käyvät sisälaatikkoonsa ja on kyllä ulkonakin paikka,kannellinen laatikko.Kiipeily telineitä on tarkoitus nyt kesäksi laittaa.En kylläkään ole ostanut kuin häkkitarpeet,isäni rakensi sen.Kalliita varmasti valmiit häkit,ei tarvitse kummoinen remontti-Reiska olla että osaa rakentaa häkin.Vihreästä aita vekosta on minun kissojen häkki ja hyödynsin piha-aitoja,ei tarvinnut kuin 4 lautaa tukemaan häkkiä.Onnea suunnitteluun ja toteuttamiseen.Kesää odotellessa,miau

    Äänestä

Innostuin näitä lukiessani ajatuksesta rakentaa kissalleni ulkoiluhäkki. Asutaan rivitalossa, ja pihassa ei ole järin paljon tilaa häkille. Niinpä ajattelinkin, että onko järkeä rakentaa ollenkaan, jos ei pysty rakentamaan tilavaa. Kissani kyllä lenkkeilee myös hihnassa, eli häkki olisikin tarkoitettu lähinnä ulkona olemiseen, ei "urheiluun". Käyntiä ajattelin suoraan tuuletusikkunasta. Mitä mieltä olette, kuinka iso pitäisi olla jotta olisi viisasta toteuttaa?

Äänestä
  • kannattaa tehdä, jos on tämmöinen mahdollisuus. Korkeutta kannattaa ainakin hyödyntää ja leveyttä sen verran kuin on mahdollista. Täältä löydät vinkkejä hieman pienempiinkin aitauksiin.
    http://www.kolumbus.fi/levatop/tuotteet.htm

    Äänestä

Ihanaa, että täältä löytyy kissoistaan huolehttiviakin omistajia! Todella hieno idea tuo ulkohäkki johon kissoilla vapaa pääsy. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Late ja Lissu kirjoitti:

Asumme omakotitalossa ja kissani ovat sisäkissoja,mutta kun kesä on tulossa late ja lissu ovat pyrkimässä ulos. Olen ajatellut laitta taloni seinustalle häkin johon ne pääsevät kulkemaan alakerran ikunasta vapaasti.Nyt kysyisinkin neuvoa jos jollakin on kokemusta vastaavasta, minkä kokoinen häkkiaitaus olisi mirreille paras vaihtoehto.Itse olen ajatellut noin 4X3m ja 2m korkeaa, johon tulisi suoja sateelta ja pissa paikka, sekä kiipeily puu.
Antakka vinkkejä pian sillä kesä saapuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu