Olen tässä huomannut, että v. 2012 hankkimani Asus P8Z77-VLE emolevy alkaa käydä vanhaksi, kun ei tue uudempia grafiikkaprosessoreita. En pelaa, mutta videoeditointia tulee kyllä tehtyä, ja tarkoitus alkaa tehdä enemmänkin. Siinä kuitenkin tulee se ongelma, että tähän koneeseen ei onnistu asentamaan uudempaa ja tehokkaampaa grafiikkaprosessoria, kun ilmoituksen mukaan vähimmäisvaatimukset eivät tue Intel HD520 Graphics grafiikkaprosessoria, jota Adoben ohjelma kehottaa asentamaan. Mikä olisi hyvä emo? Olen katsellut Asus WS X299 PRO Intel LGA2066 ATX-emoa, jonka saisi kyllä kohtuuhinnalla.
Hyvä emolevy
5
1290
Vastaukset
Halvimmalla pääsee hankkimalla kohtuuhintaisen erillisen näytönohjaimen PCIe -väylään sen emolevylle integroidun tilalle.
Kaikkein edullisimmissakin erillisissä näytönohjaimissa on enemmän ominaisuuksia kuin Intel HD520 Graphics -piirissä.
Esimerkkinä passiivijäähdytetty nVidia GT 1030: https://urly.fi/1zTW
Ilman meluavaa näytönohjaimen jäähdytystuuletintakin pärjää, jos koneen kotelo muutoin on tyydyttävästi tuuletettu.- Anonyymi
Kiitos tiedosta. Tuossa videoita editoitaessa ongelma esiintyy nimenomaan siinä, että clipsien vaihtuminen ei tapahdu enää pehmeästi ja tasaisesti, vaan hieman nykien. Mutta jos tuolla näytönohjaimen hankinnalla selviäisi.
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos tiedosta. Tuossa videoita editoitaessa ongelma esiintyy nimenomaan siinä, että clipsien vaihtuminen ei tapahdu enää pehmeästi ja tasaisesti, vaan hieman nykien. Mutta jos tuolla näytönohjaimen hankinnalla selviäisi.
Emolevystä päätellen koneesi oli kova peli kahdeksan vuotta sitten, saako kysyä, mikä prosessori siinä on?
Tuon ikäisellä laatukoneella käsittelee kuvia vielä ihan kummasti, kunhan käyttömuistia (RAM) on tarpeeksi, proossussa potkua ja, kuten todettu näytönohjain edes jonkinlainen.
SSD- kiintolevy vielä, niin tuntuu kone kuin uudelta! :D
- Anonyymi
Jos lähdet emoa vaihtamaan joutut vaihtamaan sitten prossun sekä muistit.
Kattele vaikka tori.fi jospa sieltä löytäsit edullisesti vähän käytetyn näyttiksen, joku GF GTX960 voisi olla passeli riippuen prossasta joka lienee 3 sukupolven intel, i3, i5 tai i7. - Anonyymi
Asusta voi kyllä suositella. Itsellä on pelkästään hyviä kokemuksia ko. valmistajan emolevyistä. Nyt käytössä oleva 5 vuotta vanha X99-S emo on toiminut kuin junan vessa. Emolevy ostetaan tarpeen mukaan, mutta LGA 2066 kantaiset emot maksavat halvimmillankin useita satasia, joten niistä pitää vai valita sellainen mikä vastaa käyttötarpeita.
https://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/11571c/Intel-LGA2066
Kannattaa katsella myös tarjontaa saa AM4 kantaan. AMD on saanut Ryzenistä kovan kilpailijan Intelille. Alle 600€ 12 ytimisen Ryzenin, jossa riittää jerkkua vaativaankin editointiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857465- 965404
- 2584612
- 444505
- 623257
- 492695
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222358- 492333
Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292332- 412184