Talouden jyrkkä alamäki tulee kestään pitkään, valtion velkaantuminen uhkaa nouseen 100% lähi vuosina, seikka joka on syytä pitää mielessä, ostovoiman raju leikkaantuminen tulee käynnistämään konkurssi aallon ja jätti työttömyyden.
Suomen talous sukeltaa investoinit seis
Anonyymi
20<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Eli jätti työttömyyden päälle tulee jätti työttömyyttä.90luvulta alkanut alamäki jatkaa kulkuaan ja 30 vuotta kestäneelle velaksi elämiselle tulee myös jatkoa.Ei mitään uutta auringon alla kansallisvaltioiden tuho se vaan etenee suunnitellusti.
Kansallisvaltioiden....... Näinhän se on. Kko EU ajan on kansallisvaltiot, suomi ainakin liukunut alamäkeä. Ennen EU:ta oli päätösvalta omissa käsissä ja hyvinvointivaltio mallikunnossa. Ameriikassa nähtiin unta suomen mallista. Enää suomesta ei mainita kuin velka....
Ikävä kyllä tämä suomen poliitikan linja johtaa todellakin umpikujaan, ei ykskään kotitalous saati yritys kestäisi jos tuloksesta olis annettava isoin siivu veroina ja maksuina tahoille jotka istuvat suoja työpaikoissaan muka tekemässä arvokasta työtä suomen hyväksi. no ei kestäkään ja siksi valtio velkaan tuu lisää ja lisää. tuosa velasta leijonan osa valuu suoraan heille n, 750.000 kpl julkisen viran valtiaalle ja heidän instituutioilleen, kyse on kymmenistä miljaardeista..
Lääkkeeksi olisi ainakin puolittaa tuo 750.000 henkilön määrä. menköön käpyjä kerään 9 ekee vrk...
Nyt valtion ottamilla bvelka miljaardeilla vois rakentaa nämä ikuista korjaus vajetta itkevät maantiet kuntoon, tulis työtä ja toimeen tuloo...tässä vaan muutama esimerkki.
Uuden-Seelannin pääministeri Jacinda Ardern on ilmoittanut, että hänen ja muiden hallituksen ministerien palkkoja leikataan koronavirusepidemian vuoksi.
Palkoista leikataan viidesosa seuraavien kuuden kuukauden ajalta. Leikkaukset koskevat ministerien lisäksi myös korkeimpia virkamiehiä.
Pääministerin mukaan on tärkeää, että hallituksen parhaiten palkatut poliitikot osoittavat näin solidaarisuutta niitä ihmisiä kohtaan, jotka ovat viruksen vuoksi talousvaikeuksissa.
Suomelle malliksi.
Poliitikot, virka ukot ja akat, tuskin ajattelevat valtion etua ja eivät tule osallistumaan talkoisiin.
Eihän ne hyväosaiset ottaneet osaa suomitalkoisiinkaan. Köyhiltä Sipilä repi rahat.
Voisi todeta nyt hyväosaisille "vapaamatkustajille": OLETTE AHNEITA PASKOJA.
Tässähän on ideana se, että kun tämä parin sadan yhteisö, eli suuri-palkkaisin "yhteiskunnan kerma" alentaa palkkojaan esimerkillisesti viidenneksellä, niin sitten varmaan vaaditaan samaa myös kymmeniltä miljoonilta pienipalkkaisiltakin kansalaisilta. Ja hupsista, sehän onkin jo aikamoinen biljoonien potti ja arvaa, ketkä kärsivät palkanalennuksesta eniten?
Mutta missä on Robin Hood?
Meidän omat edustajamme riistävät meitä jotka heille ison palkan maksamme, tämä on järjetöntä.
Suomi ottaa velkaa ja puheet valtion talouden tasapainottamisesta on haudattu. Edessä on verojen korotuksia. Niiden kohdistamisessa pätee sääntö ”älä tapa lypsävää lehmää”.
Monella taloudella on edessä vyön kiristys ja kaikki liikenevä raha käytetään harkiten. Niillä, joilla sitä on liiemmälti, sijoittakoon kotimaiseen tuotantoon.
Olen kyllä seurannut hyväosaisten ostokäyttäytymistä. Eivät he osta kalliimmalla isänmaallisesti kotimaista.
Vaan sitä halvinta kiinankamaa. Samaa jota köyhä ostaa pakosta.
Varakkailla ei tunnu olevan yhteiskuntavastuuta.
No eiväthän he varakkaita olisikaan jos eivät olisi ahneen itsekkäitä.
Suomessa ei oikeestaan ole lainkaan kulutus tavaroita jotka suomessa olisi tehty.
Paskat, kyllä rahaa on. Huutokauppa äijäkin sai 100 000e avustusta, onhan se hyvä potti, kun asustaa Espanjassa. Niin kyllä on ylimääräistä.
Herra isä sentään,,kuinka voi olla mahdollista?? nyt ei ole järjen hiventäkään, mulle kanssa kyl kelpaa.
Valtion rahoitusyritys Business Finland myönsi huutokauppakeisari Aki Palsanmäen Hirvasmäen kauppahuoneelle 100 000 euron kehitysrahoituksen koronakriisin aikana, kertoo Suomen Kuvalehti. Tukea on myönnetty hakemusten perusteella yrityksille, jotka työllistävät yli viisi henkilöä.
Vastaava rahoitus on myönnetty kaikkiaan 759 yritykselle. Kaikkiaan tukea on saanut 5 200 yritystä.
Yrityksille sossu rahaa samoin mamuille, no eipä sitä köyhille taaskaan herunut. kelpaa suunnitella lomaa ja auton hankintaa ja vaik mitä.
Palsanmäet on jo ökyrikkaita. Nillä varaa pitää välivuosi omalla kustannuksellaan.
Taas nähdään mitä on suomalainen demokratia: Se on tulonsiirtoa köyhiltä rikkaille.
Paras lääke, ennen corona virusta ja nyt sen aikana ja sen jälkeen on eläkeiden indeksi tarkastuksen palauttaminen, ja infan uudelleen rakentaminen, nämä kaksi asiaa varmistavat kotimaisen kysynän lisääntymisen ja samoin tarjonnan, näin on toimittava joka tapauksessa, mikäli suomi valtio halutaan säilyttää.
Suoraan kuluttajille on paras tuki ja kasvun tae, ja siitä eteenpäin kotimaista teollisuutta joka luo kokonaisuudessa hyvinvoinin kasvu ketjun kestävästi. se on vain halusta kiinni.
bisteri ei maksa velkojaan.pelaa tyhmä ravera vain.