Unta 9tuntia viikossa

Anonyymi

Nukahdan kyllä hienosti, mutta herään 15-60min päästä eikä uni tule. Onko jollain ollut samanlaista ja mistä apua. Lenkkeilen miltein joka päivä ja syön hyvin. Kyllä niiiin tympiää tämmöinen päässä vaan surraa ja käy ylikierroksilla. Ei viitsi viinalla tainnuttaa ittiänsä. Tänäänkin pyörin sängyssä 4.30 asti ja sitten kahvin keittoon. Lääkäri määräsi ketipinoria muttei kyllä mulle sovi. Viikon söin zopinoksia ja sain pätkittäin nukuttua koko yön 4x7.5mg annoksilla ja silloin tuntui taivaalliselta herätä nukkuneena vaikka olikin outo maku suussa. Olen 50v mies yrittäjä. Kaikki neuvot otetaan mielellään talteen. Ei auta melatoniinit eikä muutkaan luontaistuotteet.

7

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikka et juuri kehunut melatoniiniä, kokeile ottaa viisi tuntia (5h) ennen nukahtamista pitkävaikutteinen melatoniini ja kun aloitat unen lisäksi lyhytvaikutteinen melatoniini. Kahvia korkeintaan yksi kuppi päivässä, aamulla, koska sen piristävä vaikutus muutoin sinulle tulee yöksi vaikuttamaan. Nolla kuppia on paras. Yöllä, kun heräät liian aikaisin 04.30, lanttaa vedellä kaksi senttiä koskenkorvavodkaa lasiin joskus ja heitä helttaan. Valot iltaisin pois ja makuuhuone ihan pimeäksi mustanpuhuvalla verholla.

    • Anonyymi

      Telkkareita olisi hyvä olla kaksi, toisen kuva säädettynä kuvan kontrasti pehmeäksi ja valoisuus minimiin iltakatseluun. Päivätelkkarin kontrasti jyrkälle ja kuva kirkkaaksi. Pätee tietsikoihin ja puhelimiin kans. Puhelin boikottiin viisi (5h) tuntia ennen nukahtamista.

    • Anonyymi

      Valon lämpö voi vaikuttaa vireystilaan.
      Jos esim. pihavalot on 4000K eli kirkkaan valkoiset olisi syytä vaihtaa ne kellertäviksi valaisutehon kustannuksella.
      Sama pätee sisätilojen valoihin.
      Led lamput ovat usein 4000K tai yli, jolloin vaikutus on piristävä.

      • Anonyymi

        2700K tai alle on hyvä iltavalaistuksen väri. Pädeissä ja läppäreissä pitäisi löytyä asetukset, joilla värin lämpimyyttä voi säätää myös. Useimmissa pöytäkoneiden näytöissä myös.

        Kahvi pois.
        Alkoholi vähenee automaattisesti kahvinjuonnin lopettamisen seurauksena.
        Poltatko tupakkaa?


    • Anonyymi

      Stressi ja elimistön ylikierrokset olisi syytä saada pysäytettyä vaikka sitten lääkkeillä. Kysy muita, jos ketipinor ei sovi, ei sopinut myöskään minulle.
      Jos mietit ja jopa teet iltaisella työasioita niin kierrokset jää helposti päälle ja jos työasiat paina ei se tekemättömyys tuo sen parempaa helpotusta tai lepoa. Itse nuorempana selätin stressaavat työasiat siten, että tein niitä vaikka iltamyöhään ja sitten pystyin rauhallisena nukkumaan.
      Sitten tuli 6 vuotta tosi rankkaa työstressiä ja myös valvomista ja aloin olla jo aika loppu. Kokousten jälkeen saatoin havahtua siihen, että en muistanut jotain enkä tosiaan ollut terävimmilläni. Tuli lyhyt kesäloma, jonka jälkeen en muistanut kaikkea ennen lomaa tapahtunutta ja en vahtinut että sovitut työt olisivat olleet tehtyinä. Lisää stressiä, muistiongelmia ja valvomista ja aloin etsiä sopivaa kalliota, johon tiukan paikan tullen täräyttäisin. Muistin lopullinen pettäminen johti vasta sairaslomaan, kun lääkärikään ei ottanut vointiani todesta.
      Joten nuku vaikka lääkkeillä jotta saat elimistön ylikierrostilan katkaistua. Zopinox tuossa tilassa tuskin enää toimii ja 4 kpl yössä pehmentää muistin ja vie myös pohjalle.

    • Anonyymi

      Jos käytät tietokonetta, pistä automaattinen yö-moodi menemään päälle esim. ilta kuuden jälkeen, joka vähentää sinistä valoa. Samoin kännykässä tumma teema käyttöön. Kannattaa kokeilla ohjattua meditaatiota myös.

    • Anonyymi

      Lenkkeilystä kannattaa pitää välipäiviä koska kova treenaus nosta kortisolin (stressihorm.) tasoa kehossa. Pidä pari välipäivää jotka saat antaumuksella "hukata" vaikka elokuvien katseluun ja sohvalla makoiluun suklaata ja kahvia juoden tms...

      Suolisto oireet kuten ilma suolessa voi myös pitää hereillä. Itsellä esim. ruispleipä tekee niin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3664
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1991
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      226
      1323
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      134
      1210
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      100
      1073
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      109
      1055
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      70
      1010
    8. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      974
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      965
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      876
    Aihe