Unta 9tuntia viikossa

Anonyymi

Nukahdan kyllä hienosti, mutta herään 15-60min päästä eikä uni tule. Onko jollain ollut samanlaista ja mistä apua. Lenkkeilen miltein joka päivä ja syön hyvin. Kyllä niiiin tympiää tämmöinen päässä vaan surraa ja käy ylikierroksilla. Ei viitsi viinalla tainnuttaa ittiänsä. Tänäänkin pyörin sängyssä 4.30 asti ja sitten kahvin keittoon. Lääkäri määräsi ketipinoria muttei kyllä mulle sovi. Viikon söin zopinoksia ja sain pätkittäin nukuttua koko yön 4x7.5mg annoksilla ja silloin tuntui taivaalliselta herätä nukkuneena vaikka olikin outo maku suussa. Olen 50v mies yrittäjä. Kaikki neuvot otetaan mielellään talteen. Ei auta melatoniinit eikä muutkaan luontaistuotteet.

7

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikka et juuri kehunut melatoniiniä, kokeile ottaa viisi tuntia (5h) ennen nukahtamista pitkävaikutteinen melatoniini ja kun aloitat unen lisäksi lyhytvaikutteinen melatoniini. Kahvia korkeintaan yksi kuppi päivässä, aamulla, koska sen piristävä vaikutus muutoin sinulle tulee yöksi vaikuttamaan. Nolla kuppia on paras. Yöllä, kun heräät liian aikaisin 04.30, lanttaa vedellä kaksi senttiä koskenkorvavodkaa lasiin joskus ja heitä helttaan. Valot iltaisin pois ja makuuhuone ihan pimeäksi mustanpuhuvalla verholla.

    • Anonyymi

      Telkkareita olisi hyvä olla kaksi, toisen kuva säädettynä kuvan kontrasti pehmeäksi ja valoisuus minimiin iltakatseluun. Päivätelkkarin kontrasti jyrkälle ja kuva kirkkaaksi. Pätee tietsikoihin ja puhelimiin kans. Puhelin boikottiin viisi (5h) tuntia ennen nukahtamista.

    • Anonyymi

      Valon lämpö voi vaikuttaa vireystilaan.
      Jos esim. pihavalot on 4000K eli kirkkaan valkoiset olisi syytä vaihtaa ne kellertäviksi valaisutehon kustannuksella.
      Sama pätee sisätilojen valoihin.
      Led lamput ovat usein 4000K tai yli, jolloin vaikutus on piristävä.

      • Anonyymi

        2700K tai alle on hyvä iltavalaistuksen väri. Pädeissä ja läppäreissä pitäisi löytyä asetukset, joilla värin lämpimyyttä voi säätää myös. Useimmissa pöytäkoneiden näytöissä myös.

        Kahvi pois.
        Alkoholi vähenee automaattisesti kahvinjuonnin lopettamisen seurauksena.
        Poltatko tupakkaa?


    • Anonyymi

      Stressi ja elimistön ylikierrokset olisi syytä saada pysäytettyä vaikka sitten lääkkeillä. Kysy muita, jos ketipinor ei sovi, ei sopinut myöskään minulle.
      Jos mietit ja jopa teet iltaisella työasioita niin kierrokset jää helposti päälle ja jos työasiat paina ei se tekemättömyys tuo sen parempaa helpotusta tai lepoa. Itse nuorempana selätin stressaavat työasiat siten, että tein niitä vaikka iltamyöhään ja sitten pystyin rauhallisena nukkumaan.
      Sitten tuli 6 vuotta tosi rankkaa työstressiä ja myös valvomista ja aloin olla jo aika loppu. Kokousten jälkeen saatoin havahtua siihen, että en muistanut jotain enkä tosiaan ollut terävimmilläni. Tuli lyhyt kesäloma, jonka jälkeen en muistanut kaikkea ennen lomaa tapahtunutta ja en vahtinut että sovitut työt olisivat olleet tehtyinä. Lisää stressiä, muistiongelmia ja valvomista ja aloin etsiä sopivaa kalliota, johon tiukan paikan tullen täräyttäisin. Muistin lopullinen pettäminen johti vasta sairaslomaan, kun lääkärikään ei ottanut vointiani todesta.
      Joten nuku vaikka lääkkeillä jotta saat elimistön ylikierrostilan katkaistua. Zopinox tuossa tilassa tuskin enää toimii ja 4 kpl yössä pehmentää muistin ja vie myös pohjalle.

    • Anonyymi

      Jos käytät tietokonetta, pistä automaattinen yö-moodi menemään päälle esim. ilta kuuden jälkeen, joka vähentää sinistä valoa. Samoin kännykässä tumma teema käyttöön. Kannattaa kokeilla ohjattua meditaatiota myös.

    • Anonyymi

      Lenkkeilystä kannattaa pitää välipäiviä koska kova treenaus nosta kortisolin (stressihorm.) tasoa kehossa. Pidä pari välipäivää jotka saat antaumuksella "hukata" vaikka elokuvien katseluun ja sohvalla makoiluun suklaata ja kahvia juoden tms...

      Suolisto oireet kuten ilma suolessa voi myös pitää hereillä. Itsellä esim. ruispleipä tekee niin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      9
      1666
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      130
      1661
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      251
      1179
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      207
      1053
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      929
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      877
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      855
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      48
      853
    10. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      31
      845
    Aihe