Miksi skannasit koko arkiston?

Anonyymi

Vähemmän keskusteltu aihe yleisesti - miksi skannasit tai skannautit kaikki kuvasi digimuotoon? Mitä niille sen jälkeen teit - missä olet esittänyt, jakanut, tulostanut digikuvia skannauksen jälkeen?

13

2354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt kun vanhat diat on koneella diginä niin niitä tulee joskus katseltuakin, 20v olivat katsomatta. Aika merkityksettömiä suurelta osin mutta joskus on kiva muistella menneitä.

      • Anonyymi

        Mainittakoon vielä että digitoin ainoastaan parhaat ja merkittävimmät kuvat enkä 10%. Samalla heitin 80% dioista ja muista kuvista pois.


    • Anonyymi

      Skannasin 70 luvun kuvia, korjasin värit gimpillä ja tein kuvakirjan. Värien haalistuminen uhkaa vanhoja paperikuvia, skannaaminen kannattaa jos haluaa säästää kuvat.

      Dioista vain vähän kokemusta, mutta se mitä olen havainnut on että diakuvissa värit pysyisi huomattavasti paremmin.

    • Anonyymi

      samoin teetin koko vanhan arkistoni digimuotoon. Aika edullinen oli, kun tietää siihen kuluvan ajan skannerin kanssa pelatessa. Värit olivat hienot, kun monet kuvat olivat haalistuneet tai värit muuttuneet, niin sain kuvat lähes normaaleilla värityksillä digimuotoon.

    • Anonyymi

      Varmuuskopio arkistosta oli ehkä se tärkein syy. Kuvia oli yhteensä yli 3000kpl ja nyt on hyvä tietää, että niistä parhaat ostokset olen jakanut nuoruusmuistoina lapsille ja muutoin ne mahdollistavat itselle muisteluhetkiä kuvien tarinoihin. Lapset ja mahdolliset lastenlapset voivat sitten säilyttää jatkossa kuvista kopiot, jos haluavat.

    • Anonyymi

      Skannautin joskus dioja CD:lle, paskalaatua, liian pienet tiedostot ja kun ei ollut RAW muodossa oli jäkikäittely melko mahdotonta ellei turhaa.

      Ole kuvannut makro-objektiivilla valopöytää vasten noin pari tuhatta diaa, onhan se työlästä, mutta laatu on ihan toiselta planeetalta. Kuvaamiseen mene noin 30 sek /dia ja jälkikästtelyyn (rajaus ja suoristus, säädöt) RAW tiedostosta toiset 30 sekuntia kun usein voi pohjana käyttää Lightroomin toista -toimintoa (eli samat perussäädöt kuin edellisessä kuvassa), siihen sitten pieni viilaus päälle.

      Kun kuvaa kyllin pienellä aukolla (f/8 -11) ei tarvitse ottaa dioja pois lasikehyksistä.

      • Anonyymi

        Kylläpä pitkään kestää. Mulla vain 10 sekuntia/kuva ja käsittelyyn 20 sekuntia..


    • Anonyymi

      Tif-muotoon skannaus 2700dpi tai yli niin johan löytyy laatua.

      • Anonyymi

        Sillä konstilla tulee kinodiasta noin 9,6 MPix tiedosto, joka onkin suunnilleen yhtä hyvä kuin moinen dia vain voi olla.


    • Anonyymi

      Keväällä ostin skannerin ja tarkoitus oli skannata n. 4000kuvaa talteen sillä. Muutaman päivän kokemuksesta karttuneena arvioin koko urakkaan menevää aikaa. Yhden kuvan skannaus vei n. 2minuuttia skannaussäädöt ja jälkikäsittely.

      Selasin netistä yrityksen, joka teki tämänkokoisia urakoita. Kuskasin kuvat skannattavaksi ja sain ne muutaman viikon jälkeen takaisin skannattuna.

      Vaikka se maksoi jonkunverran, en olisi itse varmaan koskaan saanut niitä talteen - kärsivällisyys ei olisi riittänyt tuohon hommaan kuitenkaan.

      • Anonyymi

        Toivottavasti on häviöttömässä laadussa. Muuten meni rahat täysin hukkaan..


    • Anonyymi

      N 15 v aikana olen skannaillut kaikki itselleni tärkeät kuvat, toki välissä pitkiä aikoja tyhjääkin. Alkuun pääsin ison ammattilabrakoneen ääreen jossa homma toimi todella nopeasti, ja sainkin lähes kaikki värinegat tehtyä tuolla, ja suurimman osan dioista ja mv negoista, laatukin riittää. Pienen osan tein epsonin pöytäskannerilla, tämä oli hitain tapa, mutta jälleen laatu riitti. Ihan lopussa kuvasin valopöydällä ja Canonin 5d mark 4:lla ja macrolla n1:1 raw fileet ja jälleen laatu riitti. Nyt on kaikki jaettu , lapsille, sukulaisille, tuttaville. Isoimmat määrät irtokovalevyillä, joten backupitkin ovat kunnossa. Lisäksi kuvakirjoja on tehty tärkeimmistä. Homma oli kaikenkaikkiaan ihan älytön, mutta pikkuhiljaa tuo on nyt tehty, huh. Kuvia, siis tärkeimpiä skannattuja, on nyt n 10.000. Tähän ei tietenkään lasketa digiaikaa, se on ihan erikseen. Suurin osa meni kyllä roskiin, eli huonot maisemakuvat ja jotkut ihmekokeilut eivät oikein enää kiinnostaneet. Jos joku miettii tätä hommaa tosissaan, niin tuota hyvää kamerarunkoa ja macro-optiikkaa voin suositella. toki minulla oli oikeanvärinen valopöytä, mutta tuonkin saa kuntooon tänä päivänä helpolla. Ja kaikki skannatut/ylimääräiset diat, negat, isot filmit, on siis tuhottu. Eivätpä jääneet sukulaisten harmiksi. Photoshopilla saa korjailtua todella hyvin, samoin noilla ai softilla, gigapixel yms.

    • Anonyymi

      Joka tuote seksiin vedättety tuote Tokmanni myy sen joka nurkaan Ylelle,pankki keljuilee 60 viina rajoituksia naiselle, saahan tuon itselleen, käräoikeus tausta, lakimiestä,lääkäriä .
      Kameran takaa ei ihminen näy.
      Pakkomyynti nainen tuttu juttu amis palolaitos,poliisi,toisen kotipöytä,niitä kotipöytä myydään netissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      185
      7220
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      124
      3259
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      115
      1941
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      50
      1848
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      61
      1837
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1799
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      80
      1765
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1675
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1561
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1383
    Aihe