maassamme virhe niinkuin on tuotu esille, että siitä on enemmän haittaa kuin hyötyä?
Siksi, koska niitä maskeja ei ollutkaan. Pakkohan se sitten on kertoa ihmisille epäsuorasti ettei kannata käyttää, kun voi helpommin saada koronatartunnan.
Luotatteko kaikkeen mitä kerrotaan???Vaiko ajattelette itse ja käytätte maskia. Omatekoiset ovat erittäin hyviä kaksinkertaisesta kankaasta ( lakanakangas ) ommeltuja. Yksinkertaisesta kankaasta ommellun sisäpuolelle voi laittaa käsipyyhepaperin, jonka vaihtaa aika ajoin.
Miksi kasvomaskin käyttö on
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tällaisena aikana on syytä pitää mitä tahansa vaatetta, huivia tai muuta kasvojen edessä niin että nenä ja suu peittoon. Virus aloittaa työnsä hengityselimissä eli nenänielussa ja siirtyy siitä keuhkoihin.
- Anonyymi
Mikä tahansa rätti tai itse tehty kangassuoja SAIRASTUNEEN tai edes oireisen ihmisen suun edessä suojaa MUITA ihmisiä saamasta koronavirusta, koska roiskeet yskiessä ja puhuessa jää siihen rättiin. Ne eivät estä lainkaan itseä saamasta koronavirusta, koska ne virtaa hengitysilman mukana vapaasti rätin läpi keuhkoihin. Jopa kaikkein tehokkaimmassa sairaalakäyttöön tarkoitetusta hengityssuojasta pääsee viruksia läpi.
Itse tehdyissä kangasmaskeissa on se vaara että hengitys jää huonoksi (ainakin sitten jos sinne sisälle laitetaan käsipyyhepaperia) ja hapettuminen heikkenee jopa vaarallisesti. Jos ihmisellä on sydänoireita tai hengitysvajausta, tuollainen itse tehty kangasmaski voi olla terveydelle vaarallinen.
Kun tuollaista kangasmaskia tai huivia on käyttänyt ulkona muiden ihmisten lähellä, siihen on kertynyt todennäköisesti runsaasti viruksia ja suojaa riisuessa saadaan ne käsiin ja edelleen limakalvoille.
Tuo THL:n suositus ettei käytettäisi itse tehtyjä maskeja perustuu siihen että saadaan väärä turvallisuuden tunne ja muut tehokkaammat suojauskeinot unohtuu kun luotetaan maskiin. Noudatan mieluummin ohjeita joissa käsketään pitää parin metrin turvaväli enkä mene esimerkiksi täyteen kauppaan ostoksille. Käsihygieniaa noudatan tarkasti ja ulkona pitämäni päällysvaatteet ja kengät jäävät "karanteeniin" eteiseen enkä mene sinne kotona ollessa, ennen kun taas lähden ulos. - Anonyymi
Vain laadukkaat ja tarkoitukseen tehdyt maskit suojaavat ja nekin vain oikein käytettynä.
- Anonyymi
Minulla on maskeja, jotka nimenomaan suojaavat tervettä yksilöä saamasta tartunnan. Kas kun niitä maskeja on erilaisia. On nimittäin olemassa juuri sellainen maskityyppi, joka suojaa nimenomaan tervettä ihmistä saamasta tartuntaa.
- Anonyymi
Kerropa millainen ihmemaski sinulla on kun kaikkein paraskaan kirurginen hengityssuoja (ffp3) ei suojaa täysin tartunnalta. Käytätkö jotain puolinaamaria irrallisilla erityissuodattimilla.
Tein eli ompelin lakanakankaasta maskeja ,voi pestä,sisälle laitan suodatin paperia jonka vaihdan aina,ostin(Life) kasvosuojia ,tarjous 4kpl sai 60€,järkky hinta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663372Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh453184Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1222688- 432538
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä861487- 391330
- 821199