pitkä matematiikka ja ylipäätänsä opiskelu Suomessa/ulkomailla

Anonyymi

Vaihdoin kesken maa3 lyhyelle matikalle. Numerot may1 ja maa2 kursseilla oli about 6-7 tasoa. Nyt mab3 kurssilta sain 9, mutta pohjana oli kyllä maa3 nimittäin kävin maa3 kurssin kokonaan, mutta en tehnyt koetta vaan vaihdoin suoraan lyhyeen. Haluaisin mennä opiskelemaan ulkomaille ja en tiedä että oliko tuo sitten suuri virhe vaihtaa lyhyelle. Kun esimerkiksi kielissä espanja, ruotsi ja englanti olen sitä 8-9 tasoa. Haluaisin opiskella lakitiedettä ulkomailla, jossain hyvässä lukiossa. Kannattaisiko vaihtaa takaisin pitkälle onko se edes järkevää ja onko se edes mahdollista? Vai onko unelmat lakitiedettä opiskelusta liian epärealistisia minun kohdallani tai olenko liian huono koulussa, että voisin mennä opiskelemaan ulkomaille, kun vähän maineikkaaseen yliopistoon kuitenkin haluan. Minua stressaa ihan liikaa tulevaisuuteni ja ahdistaa, kun kaikki sanovat että ei ole mitään kiirettä.

2

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oikeustieteellisissä opinnoissa riittää peruskoulun matematiikka. Jos haluat ulkomaille, keskity (englannin) kieliopintoihin. Kielitaitoa tarvitaan. Jos pysyt Suomessa, panosta äidinkielen ja toisen kotimaisen opintoihin.

    • Anonyymi

      Hyvä numero on arvokkaampi todistuksessa, kuin se suorittatko pitkän matikan ottaen huomioon unelmasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      36
      2679
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      13
      1439
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      336
      1063
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      49
      997
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      904
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      879
    7. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      45
      780
    8. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      774
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      766
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      686
    Aihe