Kysymys

Meillä on 70. luvun alussa rakennettu omakotitalo, jossa seinärakenne on seuraavanlainen:
ulkovuori tiilestä, sitten on 12mm bituliitti tuulensuojalevynä, 125mm runko jossa karhuntaljaeriste, eikä sitten muuta kuin 12mm lastulevy sisäpuolella.

Miten olisi viisainta tehdä lisäeristys?
2243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sisäpuolelle PUR levy, siinä saat samalla sen puuttuvan höyrynsulun. Katossa ei varmaan ole yhtään enempää eristettä, eli uretaanilevyt myös sinne. Ikkunat täytyy tietty saneerata myös. Muista huolehtia korvausilman saannista, eli venttiilit täytyy laittaa (niitä ei varmaan ole?)
Mut ihan eka tarttee katsoo, että rakenteet on kuivat ja kunnossa.

Äänestä

välttämättä mitään lisää, välikattoon kannattaa panostaa 200 - 300 mm lisää villaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lisäeristyksestä kirjoitti:

Meillä on 70. luvun alussa rakennettu omakotitalo, jossa seinärakenne on seuraavanlainen:
ulkovuori tiilestä, sitten on 12mm bituliitti tuulensuojalevynä, 125mm runko jossa karhuntaljaeriste, eikä sitten muuta kuin 12mm lastulevy sisäpuolella.

Miten olisi viisainta tehdä lisäeristys?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu