minulla on 1.8 litrainen vw vento. tarkastin öljyt ja huomasin, että mittatikussa oli hieman vaseliinimaista mönjää? avasin moottorin öljykorkin ja korkkiin oli kertynyt kerros tuota samanlaista vaaleahkoa mönjää. mitä se on ja mistä johtuu. viime öljynvaihdosta kulunut noin 4000 km.
mönjä
melkein mekaanikko
121335
0Äänestä
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vaaleaa, vaahtomaista töhnää = vettä.
Oletkos polttanut kannentiivisteen?
paljonko autollanne on ajettu? se selvittää jo jotain . mitä öljyjä käytät? pysyykö vedet koneessa ? vastaa niin kommenttia tulee
autolla ajettu 160 tkm. käytetty täys synteettistä öljyä. vedet ok.
Jäähdytysvedestä johtuu. Haiseeko vesi normaalille, onko normaalin väristä, kupliiko koneen käydessä, onko pakokaasut normaalit vai tuleeko vaaleaa savua ?. Tuskin tuo kondenssivedestäkään johtuu vai tunteeko joku Venton moottoria paremmin ?
... kondenssivettä. Oletko ajanut autolla viime aikoina vain lyhyttä pätkäajoa esim. pelkkää kaupunkipyöritystä? Seuraavan kerran kun ajat pitkän maantiereissun (väh. 150-200 km.) yhteen menoon, kurkkaa uudestaan onko mönjä jäljellä. Veikkaan ettei ole.
autolla on ajettu viimeisen puolen vuoden aikana pelkkää pätkäajoa (10 km) siivu. kerran talvella ajettu 50 km kerralla. tarkastin vielä paisuntasäiliön ja nestepinta oli alarajalla (min). auto katsastettiin eilen ja päästöt varsin hyvät.
Ei kannata huolestua.
Aivan normaalia talvella.
kuule vaihda öljyt mutta älä vaan enää mobilin öljyä sinne anna laittaa...siinä sulle ratkaisu..!!!!! vaikka jotain amerikkalaista ne ei vaahtoo..!
Merkissä vika. Vaihda toiseen merkkiin koska volkkareitaei ole tarkoitettu lyhyeen talvi ajoon. Ja kokemusta on.
Tuo mönjä on kylmäkäynnistysvaahtoa. Ilmenee yleensä
talvisin, kun tehdään kylmäkäynnistyksiä. Ei mitään
vaarallista.
On se sen verran vaarallista, et ku se öljy-vesimönjä kovalla pakkasella jäätyy ja tukkii jonkin huohotinputken, niin autot tuppaa puskee öljyt pihalle!!! Tätähän moni väittää ainostaan peugeotin viaksi, mutta volkkarit tekee ihan saamaa ja opelit,mersut ja yleensä ottaen kaikki euro-autot.
Oikeammin lähes jokaisella merkillä löytyy 1 tai 2 mallia jotka tekee tuota. VW:llä se on 1.4/16v -moottori.