Ovulaatiokivut + alaselkäkipu ??

Anonyymi

Lopetin n. 4kk sitten minipillerit 5vuoden käytön jälkeen (ilman menkkoja koko 5vuotta). Menkat ovat tulleet nyt aikalailla normisti, mutta viime menkkojen jälkeen heti seuraavana pvänä (9.4) aluksi tuntui pientä menkkakipua alavatsassa ja se muuttui siitä polttavaan kipuun alaselän puolelle. Alaselkääni ei ole koskaan koskenut tällä tavalla (ei edes menkkojen aikana/ennen) joten hieman huolestuttaa. Myös pistelyä ja nippailua alavatsan molemmilla puolilla on tuntunut. Ihan kuin joku raapisi sisäpuolelta. Alavatsa ja alaselkä olivat eniten kipeinä n. 6päivää (13.-18.4) (alkoi pienellä kivulla menkkojen jälkeen suraavana pvänä, nyt voimistunut) ja kalenterin mukaan ovulaationi olisi ollut about tähän aikaan. Kipu mahassa on samantyyppistä kuin menkat olisi alkamassa (vaikka vielä 2vko menkkojen alkuun). Nyt alaselkään on ajoittain edelleen koskenut/särkenyt ja alavatsassa menkkakipu tunne välillä/nippailua. Luin netistä että oviskivut kestäisi yleensä vain parista tunnista max 48h, joten vähän mietityttää voiko nämä kivut olla edes oviskipuja? Tai ehkä kysta? Ikinä en ole ennen oviskipuja kokenut joten ihan uutta minulle. Aiemmissa kuukautiskierroissa pillereiden lopettamisen jälkeen ei ole tuntunut mitään muita kipuja menkkakipujen lisäksi. Myöskin raskautta mietin, mutta 18.4 testi ainakin näytti negatiivista. Ehkäisynä kondoomi.

Olen 24v ja minulla ei ole lapsia.

Haluaisin kuulla kokemuksia ovulaatiokivuista ja kuinka kauan ne yleensä ovat kestäneet? Voiko ne yhtäkkiä rupea tuntemaan, vaikkei aiemmin ole ollut? Tai ajatusta mitä tämä kipu voisi mahdollisesti olla?

0

622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        67
        2415
      2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1397
      3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

        Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
        Maailman menoa
        76
        1230
      4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        6
        1152
      5. Miks me oikein

        Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
        Ikävä
        79
        865
      6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

        Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
        Kuhmo
        19
        860
      7. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        44
        713
      8. Ratikka Turkuun

        Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
        Turku
        84
        693
      9. Miehet trikoissaan

        On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
        Suomussalmi
        26
        668
      10. Rakastan sinua

        Yhä.
        Ikävä
        30
        656
      Aihe