Ovulaatiokivut + alaselkäkipu ??

Anonyymi

Lopetin n. 4kk sitten minipillerit 5vuoden käytön jälkeen (ilman menkkoja koko 5vuotta). Menkat ovat tulleet nyt aikalailla normisti, mutta viime menkkojen jälkeen heti seuraavana pvänä (9.4) aluksi tuntui pientä menkkakipua alavatsassa ja se muuttui siitä polttavaan kipuun alaselän puolelle. Alaselkääni ei ole koskaan koskenut tällä tavalla (ei edes menkkojen aikana/ennen) joten hieman huolestuttaa. Myös pistelyä ja nippailua alavatsan molemmilla puolilla on tuntunut. Ihan kuin joku raapisi sisäpuolelta. Alavatsa ja alaselkä olivat eniten kipeinä n. 6päivää (13.-18.4) (alkoi pienellä kivulla menkkojen jälkeen suraavana pvänä, nyt voimistunut) ja kalenterin mukaan ovulaationi olisi ollut about tähän aikaan. Kipu mahassa on samantyyppistä kuin menkat olisi alkamassa (vaikka vielä 2vko menkkojen alkuun). Nyt alaselkään on ajoittain edelleen koskenut/särkenyt ja alavatsassa menkkakipu tunne välillä/nippailua. Luin netistä että oviskivut kestäisi yleensä vain parista tunnista max 48h, joten vähän mietityttää voiko nämä kivut olla edes oviskipuja? Tai ehkä kysta? Ikinä en ole ennen oviskipuja kokenut joten ihan uutta minulle. Aiemmissa kuukautiskierroissa pillereiden lopettamisen jälkeen ei ole tuntunut mitään muita kipuja menkkakipujen lisäksi. Myöskin raskautta mietin, mutta 18.4 testi ainakin näytti negatiivista. Ehkäisynä kondoomi.

Olen 24v ja minulla ei ole lapsia.

Haluaisin kuulla kokemuksia ovulaatiokivuista ja kuinka kauan ne yleensä ovat kestäneet? Voiko ne yhtäkkiä rupea tuntemaan, vaikkei aiemmin ole ollut? Tai ajatusta mitä tämä kipu voisi mahdollisesti olla?

0

517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

        Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
        Ikävä
        199
        1590
      2. Miettimisen aihetta.

        Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
        Ikävä
        138
        1354
      3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

        sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
        Ikävä
        54
        1123
      4. Kai sä näät

        Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
        Ikävä
        72
        995
      5. Sun ja kaivattusi

        ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
        Ikävä
        51
        950
      6. Mikä on ollut

        Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
        Ikävä
        106
        902
      7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

        Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
        Ikävä
        52
        893
      8. Just nyt mä

        En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
        Ikävä
        53
        850
      9. Piristä mua ystävä

        Hyvä💫...
        Ikävä
        82
        830
      10. Kuinka hyvin tunnet mut?

        Kerro musta mies jotain.
        Ikävä
        31
        764
      Aihe