Hallituksen jäsenten palkkio

Anonyymi

Mikä on yhtiösänne hallituksen kokouspalkkiohinta? Olisi kiva jos kertoisitte, asutteko rivi- vai paritalossa ja montako asuntoa on. Kiitos etukäteen. Yhtiökokous tulossa ihan kohta.

8

148

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen ollut kahdessa eri rivitaloyhtiössä (9 ja 13-asuntoa) hallituksessa ja toisessa myös hallituksen puheenjohtajana. Kummassakaan ei ole maksettu mitään palkkioita.

    • Anonyymi

      Ainoastaan isännöitsijä kuittaa kokouksista palkkion.

    • Anonyymi

      Ei rivitaloissa tai pienissä kerrostaloissa tavallisesti palkkioita. Isossa noin 60 asuintaloissa missä olen myös osakkaana, noin 50 euron palkkiosta per kokous henkilöä kohden. Tietenkin mitä yhtiökokous päättää. Pienissä yhtiöissä tuokin raha kannattaa käyttää yhtiön hyväksi, vaikka piha istutuksia. Isommassa se ei niin suurta osaa merkkaa. Eli omassa rivitaloyhtiössä 9 ja naapurissa 12. Ei makseta palkkioita.

    • Anonyymi

      Pienessä taloyhtiössä 2000euroa puheenjohtajalle ja muille 1000euroa per naama.

      Onko kallista? Ei minusta jos sillä saa motvoituneet ja hyvät ihmiset. Asuntojen arvot säilyy.

      • Anonyymi

        Meillä on kahdeksan osakkaan rivari , meillä hallituksen pj saa 200 € vuodessa ja muut jäsenet 2 kpl 120 € vuosi.


      • Anonyymi

        Miten se nostaa asunnon arvoa että saat rahaa mistä?????


    • Anonyymi

      Riippuu vähän talonyhtiön koosta mutta eräässä espoolaisessa talonyhtiössä (kolme kerrostaloa, n 60-70 asuntoa, sijainti Viherlaaksossa ja talot rakennettu 1977) se oli ainakin viisi vuotta sitten rivijäsenelle 80 euroa /kokous ja puheenjohtajalle 120 euroa/kokous. Ei ole paha summa talonyhtiölle jos hallituksen jäsenet hoitavat hommansa kunnolla eikä tuolla tuntipalkoille pääse, osoittaa lähinnä arvostusta sille että joku raataa yhteisen hyvän eteen. Jos taas eivät hoida hommaansa kunnolla niin sitä konkurssia ei pelasta vaikka hallituksen jäsenet maksaisivat tuon summan talonyhtiölle itse.

      Sivumennen sanoen, ei sinne hallituksen silti tungosta ollut.

      Paritalossa en nostaisi mitään palkkiota koska toinen on kuitenkin hallituksen puheenjohtaja ja toinen taas isännöitsijä.

    • Anonyymi

      14 asuntoa ei korvauksia kenellekkään , talous erinomainen.
      remontteja tehty ja tehtäisiin lisää , nytkin ikkuna remppaa mutta ainakin sijoittajat jarruttelemassa, ettei niitä nyt tarvi, kyllä tarvii ja ehdottomasti rahastoimme lainaosuudet , miksi kuuntelisimme sijoittajia kun ei omistajaosakas hyödy mitenkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1739
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1112
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      632
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      484
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe