Suostumusperustaisuus raiskausrikoksissa

Anonyymi

10

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aloitteen tarkoitus on varmasti hyvä. En kuitenkaan ymmärrä miten tämä muuttaa käytännössä uhrin asemaa rikosprosessissa.

      Raiskaus on aina tarkoittanut seksuaalista kanssakäymistä jossa toinen osapuoli ei ole antanut suostumustaan. Jos suostumus on annettu kyse ei silloin ole raiskauksesta. Kysehän on aina ollut sen todistamisesta ettei suostumusta seksiin ole annettu.

      Raiskaus on jo nyt vaikea osoittaa tapahtuneeksi juuri siksi koska on vaikea todistaa ettei suostumusta ole annettu. Tilanteet ovat yleensä aina sana sanaa vastaan. Mitä olennaista tämä lakialoite siis muuttaa rikosprosessissa uhrin asemaa ajatellen?

      • Olen täysin samaa mieltä kanssasi. Suosutumuksen puute on jo nykyisessä "raiskauslaissa". kunhan ihmiset vain osaisivat lukea lakitekstiä.

        Nykyistä lakia ei tarvitse siis minun mielestäni muuttaa.


    • Anonyymi

      Kyllä siihen tarvitaan molempien osapuolten kirjallinen suostumus. Samalla kumpikin voi vakuuttaa hoitavansa ehkäisyn asianmukaisesti ja sitoutuvansa mahdollisen vahingon aiheuttamiin kustannuksiin sekä ei-omaavansa sukupuolitautia tai vakavaa periytyvää sairautta. Niin, ja hullun papereita ei saa olla. Eikä maksuja perinnässä. Muuta?

      • Anonyymi

        Ai niin, toinen osapuoli voi jälkikäteen väittää, että hänet pakotettiin allekirjoittamaan. Kyllä se vaan on parempi, ettei lähde tuntemattoman eikä tutun matkaan eikä lenkkeile puskissa.


    • Anonyymi

      Mitäköhän tapahtuu romantiikalle kun mies vähän ennen h-hetkeä vetää taskustaan paperin jossa jossa on ruksitettavia kohtia:

      1. Allekirjoittanut saa puristella rintojani
      2. Allekirjoittanut saa suudella nännejäni
      3. Allekirjoittanut saa työntyä sisääni suojaamattomana n kertaa
      4. Allekirjoittanut saa työntyä sisääni ehkäisyä käyttäen n kertaa

      Päiväys

      Allekirjoitukset


      Alkaako nainen nakkelee niskojaan ja tiuskaa millaisena naisena minua oikein pidät ja lähtee sen jälkeen lätkimään?

    • Anonyymi

      Ja kohta, ettei tarvitse suudella. Ja se, mihin saa työntyä.

    • Anonyymi

      Mistä niitä lomakepohjia saa jos tekee sopimuksen? Ei kai siihen tarvinne ulkopuolisia todistajia?

    • Anonyymi

      Liian vaikeaksi menee!
      Unohdetaan koko juttu ja hoidetaan tuo asia itse!

      • Anonyymi

        Olen sama mieltä! Liian helppoa syytteillepanoa kun yksi sanoo yhtä ja toinen toista. Ei noudata oikeusvaltion periaatteita.

        Unohdetaan siis ja hoidellaan muuten!


    • Anonyymi

      Thaimaa on kuulemma hyvä turistikohde. Itse en ole tosin käynyt siellä. Mutta voihan se olla joskus hyvä vaihtoehto.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      448
      3069
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      137
      2265
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      132
      2093
    4. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1395
    5. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      28
      1368
    6. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      208
      1334
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1273
    8. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      8
      1086
    9. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      57
      1056
    10. Ootko miettiny koskaan

      Et oot jonkun mielestä ihanista ihanin ❤️
      Ikävä
      37
      795
    Aihe