Onko Vuoksenniskan Teboilin yrittäjällä jokin erikoislupa pitää terassiaan auki ?
Minkäännäköisiä turvavälejä ei kahvinryystäjillä näkynyt olleen?
Muut huoltoasemat ja kahvilat eivät pidä terassejaan auki. Missä on yrittäjän moraali ja miksi poliisit eivät ole puuttuneet asiaan?
Minkäännäköisiä turvavälejä ei kahvinryystäjillä näkynyt olleen?
Muut huoltoasemat ja kahvilat eivät pidä terassejaan auki. Missä on yrittäjän moraali ja miksi poliisit eivät ole puuttuneet asiaan?
Vastaukset 76
Vanhimmat
Näky olleen tänään myös Shell Lappeentiellä terassilla väkeä kahvittelemassa.
Onko rajoituksia muutettu?
Voihan se olla et oli kävelijät menneet huilaamaan ja eivät edes olleet asiakkaita.
Höpö höpö....
Kai se täytyy pitää toimintaa yllä. Koska tukia eivät saa. Nämä hallituksen lupaamat tuet Business(korruption)-Finland jakaa mm. Some yrityksille, it-yrityksille ja veljien pöytälaatikkofirmoille, joiden toimintaan koronalla ei ole mitään merkitystä.
Siis miettikää, joku on perustanut yrityksen tuottavalle sometilille ja sellaiselle annetaan kymmeniä tuhansia euroja tukia ja konkurssien partaalla olevat ravintolat eivät saa mitään.
Sama tilanne Vuoksenniskalla olevan grillin terassilla, millään ei ole mitään väliä1
12 saa olla vieläkin.Lopettakaa vauhkoaminen.
Etäisyydet liian lyhyet ja 5 henkilöä on max määrä!
Se paikka on kaikkien lakien yläpuolella.
Pitäähän vuoksenniskalla joku olla auki kun kirpputorit on kiinni !
Ei ole yrittäjän osa helppo nyt!
Tiistaina kävin Mäkkärin autokaistalla ja syömään jäin autoon parkkipaikalle. Joku nainen kävi ostamassa jonkun pirtelön ja alkoi syömään terassilla (aitauksessa). Eipä mennyt pitkään kun myyjä tuli käskemään naisen pois siitä.
Kiva että edes jossain on vastuullista toimintaa.
Paikalliset huoltoasemat on suurimpia viruslinkoja ja niitä ei kiinnosta muu kuin raha vaikka ohjeistusta on nnettu hallituksen suunnalta, sama koskee paikallisia grillikioskeja sekä yhtä Karjalan lounaspaikkaa!
Poliisin olisi korkea aika alkaa puuttumaan asiaan, tutkata ajonopeuksia ehtii myöhemminkin.
"Kiva että edes jossain on vastuullista toimintaa.
Paikalliset huoltoasemat on suurimpia viruslinkoja "
housuissas on vaarallinen viruslinko...
Teboililla liikaa porukkaa, grillillä liikaa porukkaa, ja sienimäen autotallissa porukkaa...voi tätä kyttäilyn kulta-aikaa...
kyttäily suurinta herkkua joillekin ei kaiketi muuta tekemistä
Se ei oo kenenkään yrittäjän vika jos turvavälejä ei noudateta. Jokainen vastaa edelleen itse itsestään. Jatkakaa.
Taitaa olla tämän nillitys ketjun aloittaja se kuka "unohti" maksaa bensat ja sai kuvan nettiin.
En ole katkera mutta kuitenkin
Se tuli miullekin mieleen, tapavaras yrittä mustamaalata rosvouksen kohdetta, nimi esiin vaan tietää muutkin kauppiaat varoa.
Antaa yrittäjien taistella koronaa vastaan.Kova paikka kaikille ja ei ole selviö,että kaikki yritykset selviää.Tsemppiä👍
Suomen pitäisi muutenkin siirtyä valtiojohtoiseen suunnitelmatalouteen. Ei ole oikein että jotkut rikastuvat yrittämällä.
Huvittavan näköistä,kun ukot istuu nurmikolle siirretyissä pöydissä.
Huvinsa kullakin. Enemmän minusta on huvittavaa että joku katsoo ukkoja jotka istuu nurmikolle siirretyissä pöydissä. Tai ehkä ennemminkin aika outoa kuin huvittavaa. Mutta meitä on moneen junaan.
Kyllä osaa tuo yrittäjä kaikki temput! Ikinä en jalallani astu!
No ei astunut jalallaan joku muukaan kun bensatkin unohtui maksaa. Olitko se sinä? Jos olit niin siinä tapauksessa ei ole ensimmäinen kerta kun astu jalallasi sisään.
Kyllä pitää olla paljon hampaankolossa ku noin jaksaa morkata.
Kokeilisit yrittäjyyttä itse, ei ole ollu helppoo monella ennen koronaa ja nyt se on sitä vielä vähemmän.
Vähään tyydyt jos olet kateellinen tänä päivänä yrittäjälle.
Siun rahoja ei kaipaa kukaan. Siehän tankkaat aina vaan vitosella.
Antakaa ukkojen hörppii kahvia! Taidan itsekin lähtee huomen kahville Teboilille !
Kun näitä keskustelun kommentteja lukee, on siellä yksi ainut tyytymätön kommentoija, joka vittuuntui siitö, kun joutui kerrankin maksamaan varastamansa tuotteen, vaikka ei kai se niitäkään maksanut vanha homevittu, kuva ja nimi esiin vaan.
On täällä muitakin, esim. minä joka olisin mennyt ostamaan autoon liittyviä kemikaaleja sisältä mutta viruslingot olivat miehittäneet alueen joten jätin menemättä ja vastaisuudessa löydän tuotteet ihan muista liikkeistä!
En muut tiiä mut Kati on ihana nainen!
Kannattas keskittyy elämiseen,eikä tähän korona hössötykseen.
On kyllä uskomatonta että täällä saa mollata rehellistä yrittäjää mutta jos joku täällä kirjoittaa romaneista tai mamuista jotain kritiikkiä niin viesti tai koko ketju poistetaan aika nopeasti.
Kun tästä yrittäjästä saa kirjoitella mitä haluaa niin juoksu bensat ottaneen nimi sitten tänne kanssa!
Olkoon rehellien tai epärehellinen, ihan sama mutta rikkoo koronasääntöjä ja aiheuttaa tartuntariskin useille ihmisille!!!
Ahneus on yksi kuoleman synneistä.
Siis mitä koronasääntöjä? Ja tuskin tämä yrittäjä sinne ketään pakottaa menemään.
Mitenkäs se venäläinen kajakuppilan pitäjä niskalla? Miksi siitä ei kukaan kirjoita että rikkoo sääntöjä kun pitää räkäläänsä auki?
Niinpä. Jokainen ukko menee penkille ihan omasta tahdostaan ja vastaa itse turvaväleistä.
Korvenkannan nesteen asemalta viety kaikki penkit pois sisältä! Erinomaista toimintaa!
Saako sieltä vielä mitenkään kahvia ja purtavaa?
Onk mitään kahviotoimintaa?
No eikös jotain huvittanut kun ukot istuu nurmikolle laitetuissa pöydissä teboililla?
Mikä mahtaa olla ero korvenkankaan nesteeseen?
Eikö siellä joudu juoksebensoista mannet tilile vai mikä mahtaa olla ero?
Sisäkassa on auki mutta en tiedä onko kahvila toimintaa,ei ainakaan sisälle voi kahvia jäädä juomaan
Kyllä sieltä saa eväät mukaan.Toimii muuten normaalisti, mutta sisällä ei saa syödä tai juoda.
En tiedä mut myö lähetää kohta Teboilille tankkaa ja juomaa kahvit !
Se kahvikin taidetaan siellä tarjoilla lainvastaisesti. Pitäisi olla kertakäyttöiset kahvimukit käytössä eikä normaalit kupit!
Kati ja muut siellä, tsemppiä teille👍
mut missä laulaa saska?niikerien kuningas?mannepalstalla menee taas lujaa
Varmaan Mocambon terassilla ihan itekseen....
Kyllä on pienet murheet,kun pitää yhtä huoltsikkaa vahtia. Hankkikaa elämä.
Onneksi on vielä elämä, kyseisellä huoltsikalla sen voi menettää koska siellä ei piitata koronasäännöistä...
Ja onhan kyseisen huoltsikan wc-tiloista ruumiita ennenkin kannettu ulos...
Ulosmyyntiä ei ole vieläkään kielletty,että se siitä.....
Ulosmyynti on ihan ok, mutta poistaisi terassikalusteet jotta huoltsikkajormat ei kokoontuisi terassille köhimään!
miksi terasseille ei laiteta plexejä!!!kaikille oma plexi koppi!!!plexeillä gorona saataisi häviämän!!!
Mistä tuollainen katkeruus? Onko kahvi ollu joskus kylmää???? :)
Kyllä on Niskan teboililla jästipäistä toimintaa. Ukot istuu vieri vieressä ..ei kait niitä penkkejä sais nurmikollakaan kuluttaa!
Ei sitä paikkaa koske mitkään maalliset lait.
Aivan sama juttu noilla vähemmistökansalaisilla jotka unohtavat maksaa bensat, mitkään maalliset lait ei koske.
Paavot ja pirkot ajelee Teboilin ohi ja kyttäillään ihmisiä! Tämä kertoo imatralaisista kaiken kun joutuu olemaan liian kauan karanteenissa! Eiköhän kohta ala taas sienimäellä autotalli bileet ja verhot heiluu naapuri talossa ! Ei muuta kun hauskaa vappua kaikille tasapuolisesti!
Muistakaa vetää vappuna kunnon pleksit.
näitä muita tiirailevia ja tänne voivottelioita on näköjään joka lähtöön ja tunteevat varmaan ittensä kerrassaan täydellisiksi kannattaisi istuu välillä peilin eessä päivän itseensä ihaillen
Toi ois hyvä!
Mokabo Homokahvilaa ei korona kiusaa ,enemmänkin aids ja tippuri.
Hohoh-homollakin on kova kaipuu B-rappuun .
Vuoksenniskan kulttuuri kohde on Teboil !
Nyt avattu kirppareita ja näky tänään olevan prisman parkki täynnä autoja.
Silti joku itkee kun kahvilan ulko pöydässä istuu 4 henkee.
Ei teillä ole ihan kaikki kotona.
Se on varma et ei täällä ole edes vielä koko tautia nähty ja silti ollaan ku olis jo menny ohi.
Kysymyshän on siitä kuka kunnioittaa lakia ja suosituksia. Tämä paikka saa vaan kaikki muut toimijat niskaansa ja lopputulos on sama kuin vanhenpi väki muistaa mitä armeijassa tehtiin. Hölmöilijät liukastuivat suihkussa...
Kai sitä kaupassa saa käydä? Ps. Minulla oli kaasunaamari päässä !
Kyseien Teboilin yrittäjät ovat vaan sairaan ahneita ja ilmeisesti niin köyhiä ettei välitä maan hallituksen suosituksista,!
Hallituksen lupailemia avustuksia varmaan yrittävät lypsää lisää vaikka liikevaihto ei edes putoa kun kaikki jatkuu vaan ennallaan, ainoastaan pöydät ovat siirretty nurmikolle.
Sulla on nyt jotain kyseistä Teboilia vastaan ja pahasti? 🤔
Näköjään on kova katkeruus, kun jo aamuviideltä herää kirjoittelemaan...vai eikö ole pahansuopaisuudeltaan edes unta saanut.
Kyllä on joku kussut muroihin.....Kyllä varmaan 1.6 pääsee siihen terassille ihan laillisesti istumaan.Henkiin jää todennäköisesti kaikki.
Luulet sä et tää on jokin Teboil, vai miten se meni ? 🤣
Istu autossasi, jos me terassillaistujat häiritsemme. Sisälle asemalle pääsee toisestakin ovesta. Anna meidän viihtyä valitsemallamme asemalla.
Teboil on kiva paikka!
Pidä maskiuskovainen turpasi kiinni
Ainaskin se omistaja on jonkun sortin sekopää. Olevinaan joku mulle ei vittuilla nainen. Tosi naisellinen nainen siis. Hyvä jätkä varmaan omasta mielestään.
Kumpi heistä?
Ruskeasilmäinen yrittäjä on räväkkä pimu!Tykkään tyylistä!
Kyllähän häntä vois armastella.
Sie voit armastella omaan kouraan.