Ja opettajat töihin, vai miten tätä OAJ:n kantaa koulujen avaamisesta pitäisi tulkita. Tosi on se, että opettajat pääosin ovat saaneet tehdä "työtä", joka on ollut kotona tehtynä vapaata.
Tehtävien antaminen oppilaalle ja huoltajalle käy yhtä aikaa koko opetusryhmälle. Siis yksi ohje ja napinpainalluksella kaikille on mennyt tehtävät.
Kesäksi opettajat pitää lomauttaa, silloin säästöä tulee kunnille, jotta syksyllä saadaan lisää tehoa ja resurssia opetukseen.
Koulut avattava
5
79
Vastaukset
- Anonyymi
Maksetaanko opettajille palkkaa koronan ajalta ?
- Anonyymi
Tietenkin, hehän tekevät kotonaan töitä joka päivä puhelimitse tai videoyhteyksillä. Jos luokassa on 20 oppilasta, siihen menee koko pivä käydä joka lapsi erikseen.
heitä ei ole lomautettu, vaan he hoitavat opettajan työt etänä,käyvät koulussa vapasti hakemassa tehtäviä joita jakelevat. Wilman kautta ja puhelimitse. He ovat töissä kuten muutkin etätyöntekijät.
- Anonyymi
Eiköhän lomautukset tule kesällä, eihän silloin ole töitäkään.
- Anonyymi
Nyt pitää valmistautua lasten kannalta edullisesti ja miten se tehdään. Opettajat lomautetaan kuukaudeksi nyt kesällä ja lomautuksista saatu tuotto siirretään lasten tukiopetukseen.
- Anonyymi
Kyllä vaan, sait tahtosi läpi. Kyllä hän se on suuri riski että lapsesi sairastuu kun kouluissa ei ole mahdollista pitää turvavälejä, eikä lapset niitä muista leikkiessään.
Onhan se hyvä että lapsesi saa sairastuessaan laumasuojan, eikö vain, ellei hullusti käy.
Ilmeisesti olet työtön etkä tiedä, millaista työtä opettajat tekevät, joten ymmärrän kantasi, kun olet tietämätön ja työtön., ethän silloin voi tetää mistään mitään.
Siellä nuhat, yskät, ja oksennus ja mahataudit ovat arkipäivää, aina joku on poissa, koskaan ei ole kaikki paikalla, siellä okksennetaan välillä luokassa, välitunneilla, jopa koulutakseissa, siellä käytetään samoja ruokailuvälineitä, pöytiä, ja vaatenaulakoita, juomaaltaita, oven ripoja, wc:tä... suurin osa sdellaista mitä ei voi kaikille erikseen järjestää.
Mutta jos et olet lapsestasi huolissasi niin mitäpä siinä, kouluun vaan ja opiskelemaan, toivottavasti olet tyytyväinen että opettajilla on töitä ja lapset myös pysyvät siellä ettei sairastu , ja voivat vielä aloitttaa seuraavankin lukuvuoden, ettei ole menehtynyt tai saanut iänikuisia vammoja jos korona iskee juuri sinun lapseen, sinuun ja perheeseesi, sukuusi, naapureihisi, ja kaikki selviävät elämään takasin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232648- 1642081
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1161341Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631306- 971256
HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio291194En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771161Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351142Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451119Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉841078