Uuden aselain mukaan kiväärin piipun vähimmäismitta muuttui 300mm. Kiinnostaisi rakentaa mahdollisimman kevyt ja lyhyt ase. Kirjallisuudessa olen löytänyt maininnan, että pienoiskiväärin patruunan ruuti ehtii palaa 400mm piipussa ja tämän jälkeen luodin vauhti käytännössä vain hidastuu.Onko kokemusta kuinka lyhyeksi piipun voi lyhyentää lain sallimissa puitteissa tarkkuuden kärsimättä.
Pienoiskiväärin piipun pituus
2
5153
Vastaukset
- Anonyymi
Kilpakivääreissä on aina käytetty lyhyitä piippuja. Rihlattu piippu on ollut 30-35cm pitkä ja loppu on ollut ulkomitoiltaa piippua vastaavaa suoraa putkea. Tällä on haettu lyhyttä piippuaikaa ja lisäpätkällä pitkää tähtäinväliä. Piipun optimipituus on aika paljon asekohtaista ja aluksi piippu kannattaa tulkata ja etsiä tiukkaa kohtaa tuon lain salliman minimin tienoilta ja katkaista piippu siltä kohtaa.
- Anonyymi
Piipun voi lyhentää yllättävänkin lyhyeksi. Pienoiskiväärin piippuja on tehty 250mm pituisia, jotka on kolvattu sekä tiukalla patruunapesällä ja käyvät alle puolen moan kasaa 100m.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708