Papukaija maitokannu

Uteliasss

Kun täällä näitä kannujen hintoja arvuutellaan, niin kysynpä minäkin. Elikäs millaisen hintapyynnön voisi Arabian papukaijakannuun laittaa, tilavuus kaksi litraa.

20

13179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Art-ti

      2000 € on päivän hinta.

      • leimat

        valmis maksamaan tuon,minäkin voin sanoa 10000€


      • Hurtti
        leimat kirjoitti:

        valmis maksamaan tuon,minäkin voin sanoa 10000€

        Kevän kunniaksi nolla perään...100 000€ ! ! Lukuja voi aina heitellä mutta tosiaan on eri asia jos tarttee rahaa näyttää.


      • Hurtti
        Hurtti kirjoitti:

        Kevän kunniaksi nolla perään...100 000€ ! ! Lukuja voi aina heitellä mutta tosiaan on eri asia jos tarttee rahaa näyttää.

        Pikaisella hakemisella näkee että ko. kannu voisi löytää ostajan 800-900€ hinnalla, siis jos on virheetön kunnoltaan. 1000€ on liikaa ja 2000€ on jo naurettavaa.


      • HAH
        Hurtti kirjoitti:

        Pikaisella hakemisella näkee että ko. kannu voisi löytää ostajan 800-900€ hinnalla, siis jos on virheetön kunnoltaan. 1000€ on liikaa ja 2000€ on jo naurettavaa.

        haa,kun naurattaa


      • Hurtti
        HAH kirjoitti:

        haa,kun naurattaa

        ....liittyykös toi avautuminen jotenkin aiheeseen?


    • dfzdt

      onko se papukaija elävä???

      • Joona

        ...elävämpi kuin sinä


      • asiaan
        Joona kirjoitti:

        ...elävämpi kuin sinä

        Kannun hinta on kirpputorilla ja virheettömänä n 250 - 300,00 ¬. Jätin ostamatta kun ei kuulu keräilykohteisiini.


      • peppikisu

        Siniotsa-amatsoni Maija nimeltään. Tarvii pikaisesti uutta kotia! n 25 vuotias.


      • Arabinisti
        asiaan kirjoitti:

        Kannun hinta on kirpputorilla ja virheettömänä n 250 - 300,00 ¬. Jätin ostamatta kun ei kuulu keräilykohteisiini.

        Et halunnut tienata helppoa muutamaa sataa euroa :) Joten elä puhu p**k** Ihmeellistä tuo ihmisten käyttäytyminen.


    • Raneman

      Moro

      Arvostaako ja kerääkö joku vielä Arabian maitokannuja? Käsitykseni mukaan näiden keräysbuumi on jo ohi ja uutta saadaan odotella viitisentoista vuotta.

      Muuten, olen vuosien mittaan ostellut kuolinpesiä ja niissä on tullut Arabian tavaraa erinäisiä määriä. Olen kaikki myynyt. En ole ikävä kyllä Arabiaa ikinä arvostanut kovin korkealle. Hyvän hinnan niistä saa ostajilta, ei siinä mitään. Tuntuu vaan, että Arabia on keski-ikäisten naisten juttu. Ostavat ja kehuskelevat sitten keskenään, kuinka sain ostettua sitä ja sitä Arabiaa. No,, jokainen taaplaa tyylillään. Asiantuntemusta mammoilla ei ole pätkän vertaa, perustetaan hinta-arviot siihen, mitä kaverit kertoivat ja minkälaisia hintoja itse nähtiin ylihinnoitetuilla antiikkimessuilla. Että silleen.....

      Ja muuten, eihän Arabian tuotannosta keräilymielessä arvokasta ja harvinaista ole kuin muutaman taiteilijan suunnittelema tuotanto ja Arabian tuotannon vanhempi pää, eikä siitäkään kaikki.

    • keijo77777777

      tätä kannua on tehty lyhyenaikaa n.40luvulla , kuvan suunnittelija ei ole tiedossa.
      keräilykohde ja jos sisäpuolella ei ole ns. " seittiä " hintaa saa helposti 500 - 800€

      • arabiapapukaija

        no just! mummolassa ammuttiin kesällä noita kannuja ilmakiväärillä ku löydettiin niitä aitasta... :( ne oli kuin uusia mut ammuttiin ku luultiin rihkamaksi!


    • juuri noin....

      niin sitä pitää... tuhotkaa vaan omaa perintöä... siellä saattaa olla vanhoja huonekalujakin... kannattaa lämmittää sauna niillä niin säästyy puut.

    • antiikkimies89

      Noistahan pyydetään kaikkea 400-900 euron väliltä. Jos ostat, kannattaa tinkiä ehdottomasti!
      Suurin osa on kuitenkin myymässä, koska elämme lama-aikaa eikä kukaan osta noita tuolla hinnalla - edes antiikkikauppiaat juuri nyt.
      Kannattaa aina muistaa, että "arvo" ja se kuinka paljon siitä todella nyky-Suomessa saat ovat 2 eri asiaa.

    • anonyymi5

      joo kaksi niitä mulla on.pienempi ja isompi,muuten en arabiaa viitsi kerätä mutta nuo kannut ovat silmäteriäni :) jos olisin niitä myymässä niin hinta olisi tässä
      Pienempi 1,3l kannu vaihtaisi omistajaa 650e ja se isompi 2l kannu lähtisi 1000e. en usko että ihan metsään mennään näillä summilla.

    • arpiajan.Keisari

      Miulla on nuita arapijan papukaejakannuja 10 kpl ja yhessä papukaeja pierasi. Löin vasaralla sen kannun paskaksi ja varmuuven vuoksi heetin loputkin seinään.

      • Maisa51

        Nohevaa.


    • haenel303

      nuorempana oli niitä "aurinkopulloja" niitä laitettiin maastoon riviin ja ilmakiväärillä sitten kuka osui siihen keskelle ...ainakin 10 pulloo meni paskaks, oli isoja ja pieniä. ilmakivääri oli muuten haenel 303.
      sitten meni myös roskiseen toimivia pappatuntureita monia kappaleita. eihän suzuki pv miehet millään pappiksella kehanneet ajaa, ne meni roskiin kun sai sai 15v ajaa pv:llä tiellä. pappiksella ei kehannu kukaan ajaa,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      64
      6207
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      63
      5609
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      128
      4495
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      57
      3889
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3805
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      32
      3229
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      68
      2999
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      59
      2846
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      70
      2599
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      47
      1960
    Aihe