Kotini lähellä rakennetaan neljää omakotitaloa valkoisesta harkosta. Aloittivat helmikuussa ja nyt katot ovat päällä ja ikkunoita asennetaan parhaillaan. Olen koiraa ulkoiluttaessani seurannut rakentamista ja tosi nopeasti on rungot nousseet. Työmaakyltissä lukee että projekti on valmis lokakuussa. Olen ymmärtänyt että kivitalon rakentaminen on ylivuotinen prosessi, mutta ei ilmeisesti olekaan.
Mikä tämä tuote jota rakennusliike käyttää on? Siitä on tehty seinät, lattiat, yläpohjat, portaat.. eli kaikki rakennuksen osat. Näytti todella tehokkaalta systeemiltä.
Valkoinen harkko
11
186
Vastaukset
- Anonyymi
Näkemättäkin voin sanoa, että tuohon on vain yksi vastaus. Kyseessä täytyy olla kevytbetoni, jota Suomessa käyttää Jämerä. Ainoa materiaali josta lähes kaikki rakenneosat voidaan tehdä samasta materiaalista.
https://www.jamera.fi/- Anonyymi
"Ainoa materiaali josta lähes kaikki rakenneosat voidaan tehdä samasta materiaalista."
Nähdäkseni valuharkkoratkaisuilla voidaan päästä suunnilleen samaan.
Valmistajia on lukuisia, Lammi lienee suomen suurin kivitalomatskuja tuottava firma.
Omassa talossani on valuharkkoa ja hieman kevytbetonia/kaasubetonia/siporexia.
-raksaaja(sh) - Anonyymi
Varoituksen sanat olikin paikallaan. Kannattaakin pysyä erossa siporeksista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varoituksen sanat olikin paikallaan. Kannattaakin pysyä erossa siporeksista.
Valuharkoista, kuten Lammista saa hyviä maanalaisia rakenteita ja bunkkereita rakennettua. Maanpäällisiin kerroksiin se on kallis ja kömpelö rakenne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Ainoa materiaali josta lähes kaikki rakenneosat voidaan tehdä samasta materiaalista."
Nähdäkseni valuharkkoratkaisuilla voidaan päästä suunnilleen samaan.
Valmistajia on lukuisia, Lammi lienee suomen suurin kivitalomatskuja tuottava firma.
Omassa talossani on valuharkkoa ja hieman kevytbetonia/kaasubetonia/siporexia.
-raksaaja(sh)ei tehdä Lammista välipohjia tai yläpohjia, ei portaita, ei seinäelementtejä... Lammista tehdään vain harkkoseiniä... siinä se. Jämerältä saa samasta kamasta seinät, katot, lattiat, portaat.. eli kaikki runkorakenteet. Myös sinkityt rakenneteräkset jos niitä tarvitaan. Lisäksi Jämerä asentaa ne kaikki valmiiksi. Lammi ei ole koskaan asentanut omaan lukuunsa mitään.. ei edes rakennesuunnitellut. Lammi on yhdessä asiassa hyvä: toimittamaan harkkoja tontin reunalle.
t. kivitalourakoitsija - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ei tehdä Lammista välipohjia tai yläpohjia, ei portaita, ei seinäelementtejä... Lammista tehdään vain harkkoseiniä... siinä se. Jämerältä saa samasta kamasta seinät, katot, lattiat, portaat.. eli kaikki runkorakenteet. Myös sinkityt rakenneteräkset jos niitä tarvitaan. Lisäksi Jämerä asentaa ne kaikki valmiiksi. Lammi ei ole koskaan asentanut omaan lukuunsa mitään.. ei edes rakennesuunnitellut. Lammi on yhdessä asiassa hyvä: toimittamaan harkkoja tontin reunalle.
t. kivitalourakoitsijaLammilta ei saa mitään tukea rakentamiseen.. ei vaikka kuinka kysyy. Epäilen etteivät vaan tiedä. Sanovat vaan että kysy urakoitsijaltasi. Jaa että milläkohän kielellä??
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lammilta ei saa mitään tukea rakentamiseen.. ei vaikka kuinka kysyy. Epäilen etteivät vaan tiedä. Sanovat vaan että kysy urakoitsijaltasi. Jaa että milläkohän kielellä??
Tietysti semmoisella kielellä jota urakoitsija ymmärtää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tietysti semmoisella kielellä jota urakoitsija ymmärtää.
ukrainaksi?
- Anonyymi
Oli korkea aika tätä Kivitalot- palstaa urakalla aktivoida!
- Anonyymi
Valkoiset harkot on styroxia.
- Anonyymi
harkko on kiveä. styroxi tsineps ei ole kiv. se on muovia. palavaa ja saastuttavaa ainesta. siitä tehdään Passiivitaloja hölmöille
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1449542Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26735394Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras273779- 482611
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan572292- 712023
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1431962Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2311750Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1401471- 391280