Kauan olen haaveillut poliisikouluun pääsystä, nyt alkaisi kunto olemaan kohdillaan että pääsisin kuntotesteistä läpi suht helpostikin. Lisäksi on jo amk-tutkinto alla joten ehkä siitä saisi lisäpisteitä myös haussa? Nyt on jäljellä vain pieni ongelma, nimittäin se, että miten tarkkoja ollaan näiden "henkilökohtaisten ominaisuuksien" kanssa, eli näkökyky, pituus jne. Itsellä silmälasit/piilarit ollu jo vuosikausia enkä pärjää lainkaan ilman. Eli kaatuuko se poliisiksi pääsy tähän? Ja entäs pituus? Itsellä jää sentin vajaaksi annetusta rajasta, täytyykö mun alkaa varvistelemaan sielä lääkärintarkastuksessa vai haittaako tuo pieni vajaus mitään?
Tyhmiä kysymyksiä, mutta ikävää jos näihin omasta mielestä pikkuasioihin kaatuu, kun muuten on treenannut itsensä kuntoon... :/
Tyhmiä kysymyksiä, mutta ikävää jos näihin omasta mielestä pikkuasioihin kaatuu, kun muuten on treenannut itsensä kuntoon... :/
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tuosta pituudesta itse tiedustelin suoraan koululta ja sanoivat että siitä ei voida joustaa milliäkään, ellei ole sellaisesta etnisestä ryhmästä jossa keskipituus on lyhyempi. Mikä on typerää sinänsä sekin, mikä tekee 170-senttisestä saamelaisesta paremman poliisin kuin 170-senttisestä "suomensukuisesta"? Ja tällä en tarkoita etteikö muutkin saisi ryhtyä poliisiksi vaan lähinnä sitä että onko nyt fyysisyys nykypoliisille niin tärkeä asia että pituusrajaa ollenkaan tarvitaan, kunhan muuten on kunnossa?
Juu..Ja näkökyvyn on oltava myös se. mitä vähintään vaaditaan. Kutsua ei valitettavasti tule edes siihen ensimmäiseen pääsykoevaiheeseen eli kuntotestiin jne, jos näkökyky ym, eivät ole kohdallaan, eli hylsy tulee jo ns. henkilökohtaisten ominaisuuksien takia.
Hintava toki varmasti on operaatio mutta näkökyky paranee huomattavasti.
Ittekkin täytyy suunnata lääkärin tykö sitten kun kukkaro painaa sopivasti ;)
Siinä on sitten tosiaan vielä sekin että pitää olla nykyisten hakuvaatimusten mukaan väh.vuosi leikkauksesta sitten kun hakee. En tiiä millaseksi hakuvaatimukset sitten muuttuvat. Saas nähä.. mielenkiinnolla odottelen uudistuksia. (poliisikoulun nettisivuilta uudistukset luettavissa 15.5.2005 jos muistan oikein..)
Ovat tainneet pitää pituudessa puolen sentin tolerassia, ihminen on eri pituinen aamulla ja illalla. Mut se puolisenttiä on ehdoton, ainakin silloin kun itse olin kokeissa niin yksi sai lähteä kun oli kuusi milliä liian lyhyt. Loppupeleissä saat korkeakoulututkinnosta yhden lisäpisteen.
Mein kurssile PK:s ainaki oli alimittasia, et ihan höpöhöpöä noi jutut! Jos on muuten hyvä hakija niin sentin pari ne joustaa! Ja mikä estää hieman varvistamasta mittauksessa;)
Kyllä niilläkin on pelihenkeä, luuletteko että Poliisikoulu kieltäytyy jos on muuten täydellinen hakija, 7 ällän yo, kauppatieteen maisteri, tulee toimeen ihmisten kanssa ja ja sentti jää puuttumaan. Noup.
Joo..mutta täytyy olla TODELLA HYVÄ yksilö, että alkavat pituudesta joustamaan!! Eipäs anneta turhia toivoja. puol senttiä-sentti voidaan korkeintaan joustaa juuri sen vuoksi, koska ihminen on eri mittanen aamulla ja illalla esim. Särmässä koulussa särmät säännöt. Mitä siitä tulee, jos aletaan joustamaan asioista, jotka on päätetty. Ne on kriteerit ja sillä siisti.
just just, johonkin niidenkin täytyy se raja vetää. meillä ainakin oli se puoli senttiä rajana. nimittäin tiedän tapauksen joka oli 6 milliä liian lyhyt ja kotiin tuli lähtö. ei ne siinä mittaustilanteessa tiedä kuinka monta ällää on tai mikä maisteri :)
että miten vaikuttaa jos ei todistukset kovin hyviä ole?
lukion päättötoikkarin keskiarvo on seiska ja yo:ta en vielä tiedä mikä tulee mutta tuskin kovin kehuttava. Niin no sen verran viisaampana sieltä lähdetään että tiedän nyt että sinne ei olisi kannattanut mennä.
Ei kai tuo niin huono ole jos muuten on tällänen rempseä ja reipas;), ja jos fyysinen puolikin on kunnossa?
että on reipas ja rempseä!!!!!!!!!!!!
nykyään sinne HAETAAN parempaa ainesta, poliisit kun tekevät muutakin kuin kuljettavat juoppoja
Olipas kuitenkin mukavaa kuulla siskon kaverilta että sillä oli ollu huono toikkari ja nyt se on sitten kuitenkin valittu kouluun. Tämmösellä ääliölläkin sitten edes mahdollisuus.
hakevat Poliisikouluun. Se on valitettavaa..
uskon että sinulla on hyvät mahikset jos olet hyvä tyyppi:) Ei ne numerot kaikkea kerro. Tsemppiä!
-Weijo-