Uusi kisu ja sen ehkä? outo käytös

Anonyymi

Adoptoin melkein kaksi-vuotiaan leikatun tyttökisun, jonka tiesin olevan arka ja pelokaskin. Taustalla kissalla on käsittääkseni melko vähän ihmiskontaktia, mutta navettakissasta ei kuitenkaan ole kysymys. Kissa on myös jäänyt muiden kissojen jalkoihin. Koen, että kissa sopii luokseni - se saa olla rauhassa, saa paljon leikitystä (nyt kun se uskaltaa leikkiä) ja hellä-äänistä keskustelua ym.

Kissa oli ensimmäisenä päivän koko päivän piilossa - yön se ravasi. Jo seuraavana päivänä se uskalsi leikkiä ja kuluneen viikon olen leikittänyt sitä paljon. Välissä se leikkii myös itsekseen, nukkuu, syö ja tekee tarpeensa, juoksentelee, kiipeilee. Se on hiljalleen rohkaistunut kaikin tavoin - uskaltaa liikkua päivällä, tulee nopeammin leikkimään, lepää lähelläni metrin päässä esimerkiksi. Ei nuku, mutta makoilee. Uskaltaa kulkeä läheltä. Pakenee toki heti, jos liikahdan. Koskea en voi muuten kuin korkeintaan etusormella käpälää. Enkä muuta yritäkään, sillä kissa säikkyy nopeita liikkeitä.

Viimeiset kaksi päivää se on kuitenkin silloin tällöin sähissyt minulle. Myös sen elekieli on muuttunut vihaisemmaksi, vaikka oma käytökseni on ollut samanlaista koko ajan. En lähesty kissaa, se saa itse tulla luokseni ym. En häiritse. Se on uskaltanut myös naukua ja on välistä rennon oloinen. Mutta kissan katseessa on jotain vihaisemman fiilistä - tiukka tuijotus -, sen häntä ei viuhu, mutta se kääntyy koukkuun ja selkä on pyöristynyt. Vihainen siis. Kesken leikin tai kun kävelen jossain.

Voinko ajatella, että kyllä tämä tästä? Ehkä kissa on epävarma, eikä tiedä itsekään miten olla? Tilanne kuitenkin hieman stressaa. Pitääkö vain olla kärsivällinen? Viestittelen kissalle kuitenkin ystävällisesti räpsytellen ja silmää iskien - ja se viestii samoin takaisin. Hämmentää vain tämä yhtäkkinen muutos ja tietenkin hieman stressaa, ettei nyt tullut otettua aggressiivista eläintä, jonka oikut vain odottavat paljastumistaan.

3

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun on kyse noin nuoresta kissasta, voi tuo käytös olla jonkintyyppistä leikkiäkin, selän köyristeily ja tuijottelu yms. Pakoonkin kissa voi juosta leikillään. Muutenkin nuorella kissalla on energiaa mitä täytyy tuhlailla! Malttia vaan, tilanne on vielä niin uusi ja aiemmat olosuhteet toki vaikuttaa. Sinun käytöksesi kissaa kohtaan, ja tuo että tutustutte kissan ehdoilla, on juuri niin kuin pitääkin.

    • Anonyymi

      Ajattelen myöskin että kyseessä on leikkiin pyyntö. Jos selkä pyöreässä köyryssä , tuijottaa , naukaseeko myös ja kulkee sivuttain. Tekee itsensä suureksi ja vaarallisen näköseksi. Tahtoo leikkiin.

    • Anonyymi

      Minulla on kissoja ollut lapsesta saakka, monta kymmentä vuotta niiden kanssa on puljattu. Yhden ainoan kerran olen nähnyt kuvailemaasi käytöstä ja se oli ystäväni kissalla, joka oli kadulta pelastettu. Se paheni vain. Saattoi antaa jopa silittää välillä, mutta useimmiten se käyttäytyi aggressiivisesti. Saattoi esim. yllättäen hyökätä ihmisen kimppuun toiselta puolelta huonetta, jopa omistajansa päälle, vaikka ihminen olisi vain lukenut tai telkkaa katsellut. Iski kynnet syvälle ihoon ja puri ihan saatanan lujaa, hyökkäsi vain uudelleen kahta kauheammalla vimmalla heti jos sen sai irrotettua ja työnnettyä kauemmas. Rakastan kissoja, mutta se oli täysin hullu tapaus. Ystäväni eli sen kanssa vuosia ja lelli minkä ennätti, mutta ei se paremmaksi tullut, vaikka fyysistä vikaa ei löytynyt. Kyllä lemmikeilläkin voi mielenterveys pettää. Se oli ainakin aivan laitoskypsää kamaa. Ystäväni antoi sen vanhemmilleen, kun ei jaksanut enää. En tiedä miten sille sittemmin kävi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5067
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3312
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3069
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2248
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1797
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1540
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1464
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1149
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1109
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1067
    Aihe