Ensihoitajaksi?

Anonyymi

Moikka!

Mua kiinnostaa opiskeleminen ensihoitajaksi. Pääsen piakkoin peruskoulusta ulos ja unelma-ammattina olisi ensihoitaja. Eniten mua kiinnostaisi hoitotason ensihoitajaksi opiskelu, mutta olen n. kasin oppilas koulussa ja haluaisin valmistua mahdollisimman pian! Aluksi ammattikoulu ei tullut kyseeseenkään, mutta nyt se on alkanut kiinnostaa, sillä jos menisin ammattikouluun, enkä lukioon ja sen jälkeen YRITTÄISIN päästä AMK:hon niin valmistuisin paljon nopeammin ja varmemmin amiksesta perustason ensihoitajaksi. Jos näin kävisi, niin tavoitteena olisi kuitenkin myöhemmin hakea AMK:hon opiskelemaan hoitotason ensihoitajaksi.

Onko hoito -ja perustason ensihoitajilla paljoakaan eroa, muutakuin se että hoitotason ensihoitaja toimii ”ohjaajana” onnettomuuspaikoilla ja sillä on enemmän hoito-oikeuksia. Jos valmistuu perustason ensihoitajaksi, voiko päästä mukaan vakavampien onnettomuuksien hoitoon (esim. liikenneonnettomuuspaikoille), sillä se kiinnostaisi minua paljon!

Onko kenelläkään tämän tyyppistä kokemusta aiheesta?

KIITOS JOS OSAAT AUTTAA!

0

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

        Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
        Maailman menoa
        23
        3133
      2. Hei! Halusin vain kertoa.

        En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
        Tunteet
        3
        763
      3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

        Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
        Ikävä
        68
        750
      4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

        Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
        Rakkaus ja rakastaminen
        3
        700
      5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

        Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
        Ikävä
        35
        607
      6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

        ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
        Ikävä
        32
        591
      7. Mitä ajattelet

        Meistä nykyään.
        Ikävä
        41
        540
      8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

        Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
        Maailman menoa
        20
        539
      9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

        Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
        Suomalaiset julkkikset
        3
        529
      10. Oletko varma

        Ettei meistä tule mitään?
        Ikävä
        40
        521
      Aihe