"Nyt on ensiarvoisen tärkeää tarkkailla muutoksia Yhdysvaltain korkoennusteissa. Maailman rahamarkkinoista tuntuva osa muodostuu spekulanteista, jotka ovat rahoittaneet sijoituksensa lainaamalla. Kun markkinoiden käsitys keskuspankki Fedin rahapolitiikasta kiristyy, spekulantit ryntäävät takuuvarmasti myymään arvopapereitaan.
Siinä rytäkässä pitkät korot voivat hypähtää jyrkästi ylöspäin."
http:// www.talouselama.fi/doc.te?f_id=676976
"Kun halvan rahan kausi loppuu, ruodusta livenneitä sakotetaan varmasti."
Taitaa pilvet väistyä asuntosäästäjän taivaalta.
Aurinkoista luvassa asuntomarkkinoille.
Siinä rytäkässä pitkät korot voivat hypähtää jyrkästi ylöspäin."
http:// www.talouselama.fi/doc.te?f_id=676976
"Kun halvan rahan kausi loppuu, ruodusta livenneitä sakotetaan varmasti."
Taitaa pilvet väistyä asuntosäästäjän taivaalta.
Aurinkoista luvassa asuntomarkkinoille.
Vastaukset 9
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000012&posting=22000000002693891
Aivan sama juttu tasan vuosi sitten. Katsohan.
Silloinkin oli puhe korkonnostosta sekä lause "aurinkoista asuntomarkkinoilla" toistui silloinkin. Taitaa vaan olla näitä kevään hittilauseita tuo "aurinkoista".
Kyllä jaksoi poika aikanaan kirjoittaa pitkät pätkät juttuja. Ja vastaukset ovat ERITTÄIN mielenkiintoista luettavaa.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000012&posting=22000000003503399#22000000003503399
tämä oli siis vuosi 2004/toukokuu mihinkäs tämä tyrmäinen on nyt hävinnyt puheineen, suora lainaus:"Viimeksi näkyvän varoituksen esitti Säästöpankki Aktian pääekonomisti Timo Tyrväinen, joka varoitti Hufvudstadsbladetin haastattelussa asuntohintojen laskusta. Pian haastattelun jälkeen joukko Helsingin Sanomien haastattelemia muita ekonomisteja tyrmäsivät Tyrväisen romahduspuheet."
Faktaa on se, että asuntojen hinnat laskevat lähiaikoina. Hinnat ovat kautta historian aina nousseet ja laskeneet ja pitkällä aikavälillä tietenkin nousseet jo rahan arvon alenemisenkin takia. Ei ole olemassa mitään uutta taloutta, jossa hintojen nousu olisi ikuista.
Hintanotkahduksen ajankohdan ennustaminen onkin sitten vaikeaa. Jotta hinnat kääntyvät laskuun, tarvitaan jokin merkittävä sysäys, koska ihmiset käyttäytyvät kuin puluparvi. Kun ensimmäiset lähtevät lentoon, niin koko lauma seuraa perässä.
Itse uskon, että korkojen kääntyminen nousuun on riittävä sysäys sille, että hinnat kääntyvät taas muutamaksi vuodeksi laskuun. Sitten ajattelin vaihtaa nykyisen omistusasuntoni vähän isompaan.
Ihmettelen sitä, kun esim. 1 prosenttiyksikön koron nousua ei pidetä minään. Minun laskuopin mukaan se on kuitenkin noin 30%:n nousu korkokuluihin. Kuitenkin on varauduttava, että korot nousevat 2-3 prosenttiyksikköä, jolloin siis korkokulut tuplaantuvat! En vain usko, että kaikki jättilainaajat kykenevät lainoistaan selviämään, jolloin tulee hyviä kohteita myyntiin (ja paljon halvemmalla kuin nyt).
Ei siihen sysäykseen edes välttämättä tarvita koronnousua. Riittää kunhan tiedotusvälineisiin alkaa kantautua tietoja luottohäiriöistä ja pakkohuutokaupoista. Kun oma talous on viritetty liian tiukalle, on jotenkin "noloa" myöntää ettei pysty maksamaan lainaa ja siksi töitä paiskitaan hullunkiilto silmässä.
Kun tällainen maksuvaikeuksissa oleva ihminen lukee lehdestä, että muutkin ovat kusessa, uskaltaa hänkin myöntää että tuli haukattua liian iso pala.
Siinä se sitten on: kaikkien rommausten äiti!
"Siinä se sitten on: kaikkien rommausten äiti!"
No - anteeksi kiroiluni - vittu aivan varmasti.
Vitun dorka.
Ei 1% vaikuta juurikaan kysyntään.Se on vain korkojen normalisoitumista,koska nyt ovat tosi alhaiset.Enemmän asiaan vaikuttaa ihmisten luottamus omaan työ/talous tilanteeseen.Itse veikkaisin,että hinnat junnaa tällä tasolla pari vuotta,kunnes lähtee taas loivaan nousuun.Korot lähtee hiljalleen nousuun,mutta vasta Saksan ja Ranskan talouden lähdettyä vetämään,ja se tietää myös Suomalaisille lisää työtä ja toimeentuloa
se rommaaja häsläämässä nimeänsä vaihtaen?
Kuten itse sanoit.
Kun korot normalisoituvat, hinnat tekevät samoin.