Esinahan alla kirvelevä alue.

Anonyymi

Punoittaa joinakin päivinä lievästi ja toisina sitten ei. Kirvelee vaihtelevasti eri päivinä mutta kirvely ei välttämättä mene punoituksen mukaan.

Muutama vuosi sitten oli hiivatulehdus johonka sain Fluconazol kapseleita joilla tulehdus meni ohi. Nyt samaan paikkaa ilmestynyt kirvely joka ei mene voiteilla (Bepanthen/Hydrokortison) ohi. Bepanthen vähän lieventää kirvelyä.

Alue näyttää joskus jopa sinertävän violetilta kun asinahka on hivenen rypyssä siitä kohdasta. Nahka aivan tiukalle vedettynä alue on hivenen punoittava tai normaalin tai valkean ihon värinen. Silti aluetta kirvelee ajoittain kovastikin.

6

6631

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa käydä apteekissa ja ostaa ammattilaistenkin käyttämää haavadesinfiointiainetta nimeltään BETADINE . Se on sellaista keltaisen oranssia nestettä joka on erittäin tehokas tuhoamaan bakteereita ja sitä voi käyttää myös limakalvoilla ilman kirvelyä. Laita tulehdukseen vain muutamia pisaroita tätä ainetta ja anna vaikuttaa sellaiset 3-5 minuuttia ja pese pois. Pesuun kannattaa käyttää apteekista saatavaa Lactacyd pesunestettä joka sisältää kosteutta sitovaa ja ihoa suojaavaa maitohappoa.

      Sen jälkeen kannattaa sivellä vielä alueelle kevyt kerros tulehdusta lievittävää voidetta kuten Bepanthenia. Toista tämä toimenpide aamuin ja illoin usean päivän ajan kunnes tulehdus laantuu. Bepanthenin käyttöä voi jatkaa vielä senkin jälkeen jotta tulehduksen vaurioittama iho pääsee kokonaan parantumaan.

    • Anonyymi

      Jos ei lähde muilla konsteilla niin käy apteekissa ja osta reseptivapaata Kaliumpermanganaattia jonka myyntinimi on PERMITABS.

      Niitä saa yleensä ostettua yksittäisinä kappaleina. Osta kerralla noin 3-5kpl. Apteekki antaa yleensä mukana ohjeet kuinka niitä käytetään. Yleensä auttaa vaikeaankin tulehdukseen muutamalla käyttökerralla. Liuota ohjeiden mukaan yksi tabletti ohjeiden mukaisesti veteen ja uita noin 10-15 minuuttia tulehtunutta kohtaa tässä vedessä. Sen jälkeen kuivaa kohta ja levitä jotakin hoitavaa voidetta esim. Bepanthen alueelle.
      Aine värjää voimakkaasti ruskeaksi kynsiä ja sormia, joten ehkä kertakäyttöiset kumihanskat kannattaa hankkia. Myös astia jossa sekoitat veden kannattaa vuorata muovipussilla ja käyttää pienempänä uittoastiana kertakäyttömukeja.

    • Anonyymi

      Ole yhteydessä lääkäriisi ja vaadi reseptiä OFTAN AKVAKOL 5 MG/ML silmätippoihin.

      Se on laajakirjoinen kloramfenikoli antibiootti jota voi tiputella suoraan tulehtuneeseen kohtaan.
      Lääkärit yleensä haluavat ensin määrätä lievempiä lääkevoiteita, mutta lopulta päädytään kuitenkin vahvempiin aineisiin. Vältyt kuukausien reseptisodalta ja lääkekokeilukierteeltä kun vaadit heti vahvemmat aineet.

    • Anonyymi

      Itse menisin urologille.

      • Anonyymi

        ongelma näissä kommenteissa on se että me emme ole vastuussa mihinkään suuntaan.


      • Anonyymi

        Kaikilla paikkakunnilla ei ole urologia tai ihotautilääkäriä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      179
      9750
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      126
      4201
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      113
      3959
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      432
      3728
    5. 60
      3487
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      48
      2768
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      18
      2152
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      1979
    9. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1571
    10. Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat

      KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu
      Kemijärvi
      10
      1401
    Aihe