Kommaripropagandaa?

Tämän päivän Uusimaa-lehdessä oli rinnastus yritystuista ja hoitajien "pakkotyöstä". Vähääkään hoitajien työtä väheksymättä huomautan että hoitajat ovat PALKKATYÖSSÄ, josta heille maksetaan PALKKAA. Työelämän eri aloilla on paljon ammatteja joissa pitää pukeutua suojavarusteisiin, eikä sitä kukaan ihmettele.

Yritystuet ovat asia, josta ollaan montaakin eri mieltä, ja minunkin oikeustajuani hämmentää julkisuudessa olleet uutiset näistä. Niitä on luvattu selvittää ja toivottavasti tapahtuneet ylilyönnit oikaistaan.

2

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuossa varmaankin johtoajatuksena on että peruspalkka velvoittaa vain työpaikalla oleskeluun (tai vaihtoehtoisesti saikulla), työn teosta maksettava sitten erikseen?

    • Anonyymi

      Siviilissä olevia hoitajia ei ole kuitenkaan komennettu töihin koska potilaita ei ole paljon. Laki sallisi sen pakkotyön mutta tarve ei sitä vaadi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      127
      4474
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      155
      3759
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      103
      3506
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      41
      2859
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      136
      1806
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      38
      1602
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      25
      1258
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1231
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1173
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1165
    Aihe