Tämän päivän Uusimaa-lehdessä oli rinnastus yritystuista ja hoitajien "pakkotyöstä". Vähääkään hoitajien työtä väheksymättä huomautan että hoitajat ovat PALKKATYÖSSÄ, josta heille maksetaan PALKKAA. Työelämän eri aloilla on paljon ammatteja joissa pitää pukeutua suojavarusteisiin, eikä sitä kukaan ihmettele.
Yritystuet ovat asia, josta ollaan montaakin eri mieltä, ja minunkin oikeustajuani hämmentää julkisuudessa olleet uutiset näistä. Niitä on luvattu selvittää ja toivottavasti tapahtuneet ylilyönnit oikaistaan.
Kommaripropagandaa?
2
153
Vastaukset
- Anonyymi
Tuossa varmaankin johtoajatuksena on että peruspalkka velvoittaa vain työpaikalla oleskeluun (tai vaihtoehtoisesti saikulla), työn teosta maksettava sitten erikseen?
- Anonyymi
Siviilissä olevia hoitajia ei ole kuitenkaan komennettu töihin koska potilaita ei ole paljon. Laki sallisi sen pakkotyön mutta tarve ei sitä vaadi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551216
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.911199Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171050- 18905
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45803Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne112778Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64732- 12717
- 38619
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72603
