Onko vanhemmilla oikeuksia olla päästämättä kouluun 13.5 jälkeen?

Anonyymi

Eli jos tiedät asiasta niin vastaa! Onko vanhemmilla oikeus olla päästämättä lapsia kouluun poikkeusajan päätyttyä Toukokuussa? Vai saako oppilas mennä kouluun jos haluaa? Jos tunnet lakeja tai muuta niin vastaa!

5

63

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hakee lääkäriltä todistuksen että on sairas se voi olla myös pelko,ahdistuneisuus ja saa jäädä kotiin etäopiskeluun.
      Henkilökohtaiset syyt sopii myös ei tarvitse perustella kotona asuu riskiryhmään kuuluvia.
      EI EDES HALLITUS TAI ASIANTUNTIJA VOI TODISTAA ETTÄ LAPSI EI LEVITTÄISI TÄTÄ COWID-19 VIRUSTA!!!!
      KUKA OTTAA VASTUUN JA VOIKO RAHA KORVATA IHMISHENKEÄ!!!

      HALLITUS VASTUUSEEN COWID-19 VIRUKSEN TAHALLISESTA LEVITTÄMISESTÄ JA ELINKAUTINEN KOKO HALLITUKSELLE JOS EPIDEMIA ALKAA LEVITÄ!!!
      HALLITUS TAJUSI ETTÄ TÄLLÄ BIO-ASEELLA SAADAAN TAPETTUA PORUKKAA NIIN RUOTSI TEKI JA KEHUU MITEN TALOUS NOUSUUN...."TERRORISMIA",KUIN AIKANAAN TEKI ALDOF HITLER!!!!

    • Anonyymi

      No juuri päätettiin, että koulu alkaa siinä toukokuun puolivälissä. Siihen on velvollisuus oallistua ellei joku perheessä kuulu riskiryhmään ja siihen tarvitaan lääkärin todistus eli tämä ei ole vapaaehtoista. Itse jatkan lukiossa etänä, sillä tämä koskee vain peruskoulua :))

    • Lapsella on oikeus mennä kouluun, jos hän sinne haluaa mennä. En ainakaan tiedä mitään laillista keinoa, millä vanhemmat sen voivat estää.

      Tosin onhan kyseessä myös perheen sisäinen asia. Jos etäopetus säilyy vaihtoehtona, niin vanhemmat voivat edellyttää lapsen käyvän koulua etänä. Ei päättäväistä lasta silloinkaan voi estää kouluun menemästä, mutta vanhempien tahdon uhmaaminen voi tuoda käyttöön erilaisia perheen sisäisiä rangaistuksia.

      Fiksuin vaihtoehto on neuvotella asia vanhempien kanssa. Koulut ehtivät kuitenkin olla auki vain pari viikkoa.

    • Anonyymi

      Eiköhän pitäisi kysyä ensin lapselta mitä hän haluaa tehdä ja vanhemmat päättävät sen mukaan.Oliko koulujen avaamispäätös vain kahdenviikon takia järkevää voi vain kysyä.Ilmeisesti Andersson ja vasemmisto on päättänyt ettei virus leviä lasten,opettajien ja muun henkilökunnan kesken.Kuinka monta kuolonuhria pitää tulla,että näille vasemmistolaisille näyteikkunan särkijöille tulisi vähän järkeä päähän,mutta päätöksiä on helppo tehdä kun se ei kosketa heitä itseään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3498
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3251
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      50
      2776
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      54
      2608
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      89
      2417
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      32
      1398
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1239
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1208
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      339
      1083
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      14
      966
    Aihe