Hybridi herättää väkeviä tunteita kanssaihmisissä

Anonyymi

Suomessa yhä edelleen uuden auton hankkiminen herättä tunteita työkavereissa, naapurustossa ja kylän miehissä. Hybridin hankkiminen boostaa tunteet toiseen potenssiin, jopa niin että naapurit tulevat kertomaan paljonko hybridi oikeasti kuluttaa. Joku huolestuu siitä, ettei hybridillä vaan ajeta naapureiden sähkölaskuun. Kortitonta huolettaa hybridien heikko kiihtyvyys ja alhainen huippunopeus verrattuna kaksi kertaa kalliimpiin dieseleihin. Kylänmiehistä löytyy monenlaista tekniikan "tietäjää", joiden vaihtoehdoton teoria on, ettei hybridi voi säästää, koska kaikki energia kuitenkin otetaan bensasta. B- ja C-luokan nettilehtien koeajoissa hybridille juotetaan huikeita määriä bensaa, jotta päästään herättämään huomiota toteutuneella kulutuksella.

Eipä uskoisi miten kanssaihmisiä liikuttaa hybridin kulutus. Pitäkää päänne, minäkin pidän omani. Toistaiseksi uskon enemmän omia kokemuksia kuin kylänmiesten ehdottomia totuuksia. Eteenpäin ja ohi.

9

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toyotan hybridien pieni kulutus ja käytön vaivattomuus selvästikin ärsyttää ladattavien omistajia. Se on täysin ymmärrettävää, mutta mukavuudesta ei ainakaan meikä ole valmis tinkimään. Pieni kulutus, pienet päästöt, luotettavuus ja käytön helppous ovat minulle auton tärkeimmät ominaisuudet.

      • Anonyymi

        Lisään vielä että tutkitusti Suomen paras huolto kaikenikäisille Toyotan eri malleille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lisään vielä että tutkitusti Suomen paras huolto kaikenikäisille Toyotan eri malleille.

        Missä sellainen tutkimus on tehty ja kerrottu???
        Yhden tiedän, Turussa tehty merkkihuollon vertailu Pärnäsiin vuosia sitten yhdellä Toyotalla.
        Hieman hönö taas liioittelee.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Sääliä minä tunnen Tojomiestä kohtaan ja sen nysvääminen jopa ärsyttää.

      • Anonyymi

        Määkin oon kade toitsuille.


    • Anonyymi

      Onhan se säälittävää, ettei suomalaisilla ole varaa parempiin autoihin. Meluttomuus on yksi oikean auton perusvaatimus.

      • Anonyymi

        Varmaankaan missään muualla länsimaissa ei ole Toyota suosituin uusissa autoissa kuin Suomessa.

        Käytettynä tuoduissa Toyota ei ole suosittu.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      146
      11311
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8063
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5840
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4513
    5. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4306
    6. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4152
    7. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3448
    8. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3196
    9. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      47
      1679
    10. Hyvää yötä

      Joka päivä ajatuksissani, aarre. ❤️
      Ikävä
      39
      1592
    Aihe