Koulujen avaus 14.5

Anonyymi

Siis mun mielestä on ihan tyhmää avata koulut kahdeksi viikoksi kun on jo kokeet pois alta ja 2 viimeistä viikkoa on ihan rentoa. Siinähän vaan tartuttaa ihmisiä. Itse en mene kouluun 2 viikoksi vain olemaan.

3

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei mittään järkeä avata kouluja ennen kesälomia miksi mennä priksi viikoksi kouluun josta voi saada taudin ja kouluunmeno syksyllä vaikeutuu, tartunnan voi saada nyt kun on siitepölykausi tulossa ja monet aivastelee jo senkin vuoksi, entä koulu autojen desifiointi ovet, käsinojat, turvavyöt ja montako oppilasta istuu koulubussissa vierekkäin?

      • Anonyymi

        Korona leviää joka tapauksessa ja on yhteiskunnan kannalta parempi, ettei taudin kierto kestä liian kauaa. Muutoin talous ei kestä. Siksi Ruotsillakin on väljempi malli ja siksi sinäkin palaat kouluun nyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Korona leviää joka tapauksessa ja on yhteiskunnan kannalta parempi, ettei taudin kierto kestä liian kauaa. Muutoin talous ei kestä. Siksi Ruotsillakin on väljempi malli ja siksi sinäkin palaat kouluun nyt.

        Uskotko tosiaan hallitusta mieluummin kuin koulujen opettajia? Ei kouluja VOI AVATA NÄILLÄ JÄRJESTELYILLÄ pitäisi olla 2m turvavälit, porrastetut tunnit, tyhjät tilat käyttöön EI ONNISTU kouluilla ei yksinkertaisesti ole tilaa. Anderssonin selitykset koulujen avaamiselle on aivan säälittäviä "se nyt on vaan parempi yhteiskunnalle jos lapset menvät kouluun".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      121
      8656
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      430
      7907
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      10
      5488
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      5139
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4949
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      237
      3467
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3174
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      35
      3076
    9. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      85
      3069
    10. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      25
      2680
    Aihe