Suojalasien käyttö?

Anonyymi

Minusta on asiallista käyttää suojalaseja ampumaradalla, mutta onko ne pakolliset? Sivusta seuraanneena näin tapauksen, kun ampujaa kehotettiin poistumaan ampumaradalta, kun ei ollut suojalaseja. No sana harkkahan siittä tuli,mutta ampuja poistui mutisten pois. Voiko näin toimia ihan lain puitteissa?

8

1533

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Radat ovat yleensä yksityis- tai puolustusvoimain omistuksessa ja ratasäännöt määrittelevät mitä suojaimia on käytettävä. Ammunnanjohtajan velvollisuuksiin kuuluu sääntöjen noudattaminen ja hänet on omistaja velvoittanut valvomaan sääntöjen noudattamista. Mikään laki ei tätä määrää vaan kysessä on yksityisoikeudellinen asia. Yleisellä paikalla ei ole velvollisuutta käyttää suojaimia, mutta rata tai jokin järjestetty tilaisuus on eri asia.

    • Anonyymi

      Vielä kun joku myisi kunnollisella sangalla/kehyksellä ja kunnollisilla linsseillä varustettuja kakkuloita. Myynnissä olevissa voi linssi olla ok, jopa hyväkin, mutta : Kehyksissä on usein liikaa leveyttä, peittää tarpeettomasti näkökenttää ja sanka on niin paksu, että kuppimallisten kuulonsuojaimien käyttö kärsii pahasti, ei siis ole "tiivis", ääni pääsee raosta korvaan, pitkäkestoisessa käytössä eivät ole mukavatkaan, kun kupit painavat (paksua) sankaa korvaa vasten. Joo tiedän, "Instrunissenspecsaverilla" tekevät tilauksella hyvät/sopivat/kalliit. 1980-1990 aikoihin oli myynnissä kelvollisia joustosankaisia, (ohuesta langasta 1,5-2 mm), linssitkin riittävän hyvät, sellaiset ostaisin.....

    • Anonyymi

      Oletko kokeillut ESS suojalaseja. Minulla on ollut ess ice suojalasit kovassa käytössä kymmenen vuotta. Kehykset eivät haittaa, mutta näidenkin hyvin ohuet sanjat tahtovat painaa kuppien alla kun ne on ollut koko päivän päässä. Siitä ei tahdo päästä millään ilvellä, mutta essit ovat yhde parhaista.

    • Anonyymi

      Niitä en ole kokeillut, pitää ehkä tutustua. Yhdet hyvät lasit itselläni on, Rayban Shooter, on vaan tummilla linsseillä, pilvisellä kelillä vähän "hämärät", sangat on kyllä semmoiset, että voi olla "muhvit" päässä vaikka koko päivän.

    • Anonyymi

      Mut voidaanko radalta poistaa jos ei pidä laseja?

      • Anonyymi

        Luitko vastauksia?

        Jos alueen omistaja on velvoittanut käyttämään laseja, mutta ampuja ei niitä käytä, niin ratasääntöjen mukaan hän ei voi osallistua toimintaan. Eli ammunnanjohjata määrää hänet poistumaan vaara-alueelta. Vaara-alueeksi katsotaan ampumakatos.


      • Anonyymi

        Jos säännöissä lukee että laseja on käytettävä, niin niitä on silloin käytettävä.


    • Anonyymi

      Voi jos on sääntö, että laseja on käytettävä radalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe