Haluisin maalata miehen talion ja remontoida

Anonyymi

täysin ettei se muistuta mua hänen exästään, ja mun lapset haluisi muuttaa huoneet mileisekseen. Onko pakko tuhlaa omat rahat, jos talo ei ole mun? Mies sano ettei maksa remppaa. On kuulemma jo pariin kertaan tehnyt remppaa. Mut eihän mun omia tähän tarvi laittaa jos joskus lähen veks, niin mitä sitten????

Aattelin kunnostaa alakerran ja keksikerran että olisi mun näkönen. Tapettia ja maalia ja uusia huonekaluja ja sen semmosta.
Tämä on niin kulahtanu ettei ole yhtään kodikas.

12

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Haluaisin maalata , tapetoida ja rempata naiseni talon huoneet täysin ettei se muistuta mua hänen exästään, ja mun lapset haluisi muuttaa huoneet mieleisikseen. Se on pakko tuhlaa omat rahat, ja maksaa naiseni velat pois. Nainen sano ettei maksa remppaa, kun ei ole rahaa, on kuulemma jo pariin kertaan tehnyt remppaa. Mun tarvii rahoittaa se remppa ja ostaa puolet talosta.

      Aattelin kunnostaa alakerran ja yläkerran, että olisi mun näkönen. Tapettia ja maalia ja uusia huonekaluja ja sen semmosta.Sitten teen myös toisen autotallin.
      Täällä on vain yksi autotalli.

    • Anonyymi

      Sanosin, että jospa jaksaisitte ajatella asiaa järjen kanssa, kyllä siellä saa muutosta entiseen, sillä kunnossa olevaa ja jo remontoitua asuntoa on aivan hullua alkaa muuttamaan. Tuothan toki omia tavaroitasi ja kalusteitasi mukanasi, joten järjestele niiden avulla uusiksi ilme.
      Sillä kovinkaan usein ei ole rahaa siihen pintaremonttiin, sillä se on kallista, kun sen luotolla tekee ja sitten sitä kituutetaan maksaa takaisin, ei enää jääkään rahaa muuhun ja tämäkin rakkaus lentää ikkunasta ulos hyvin pian.

      Tuollaisen remontin hinta kysyy kymmeniä tuhansia, joten jos on vapaata rahaa, antaa mennä, mutta vietkö samalla lastesi mahdollisuudet esim opiskeluun ja jopa ruokaan tuohon asiaan. Sillä se ex on olemassa ja jos vielä yhteisiä lapsia, tulevat olemaan vielä kiinteämmin matkassa mukana. ei kannata tuhlata.
      Jos näitä eroaja on useita, olet lopulta ajanut itsesi velkahelvettiin ja hermoraunioksi.

      • Anonyymi

        Epäiletkö, että ei mulla ole rahaa, kyllä sitä löytyy, en ole mikään tyhjätasku.
        Yhteiskunta maksaa kaikkien suomalaisten lasten koulutuksen yliopistotasolle asti ja siitä vielä maksetaan opiskelijoille opintotukea , kunhan opiskelevat.


    • Anonyymi

      Kyllä mun mielestä jos uusi ihana nainen muttaa miehen luokse, niin kunnioittavaa on antaa hänen tehdä siitä oman näköinen talo. Kuka kehtaa asa miehen exän tekemässä huushållissa? Jokainen tykkä eri aioista, ja jos miehen lapsetkaan ei seillä asu niin talo on käytännössä uusien asukkaiden.

      • Anonyymi

        Kyllä mun mielestä jos uusi komea mies muuttaa naisen luokse, niin kunnioittavaa on antaa hänen tehdä siitä oman näköinen talo. Kuka kehtaa asua naisen exän tekemässä huushållissa? Jokainen tykkää eri aioista, ja jos naisen lapsetkaan ei seillä asu niin talo on käytännössä uusille asukkaille.


    • Anonyymi

      Ap, siis mä niin ymmärrän! Kato mulla on ihan sama tilanne. Kyl se on niin et mies maksaa mut hei se tekee kans työt, tai teettää, sun ei tarvii tehä mitään hani! Se voi uhota kaikkee mut sanot sille vaan et "OO HILJAA TAI JÄTÄN SUT" ni eiköhän se tajua kuka määrää kaapin paikan siinä huushollissa, ihan konkreettisestikin. Se on nimittäin nyt sun koti, eikä sen tai varsinaakn miehen lasten. Perheessä on uusi pää, uusi johtaja.

      • Anonyymi

        Minä niin ymmärrän! Kato mulla on ihan sama tilanne. Kyl se on niin et mies on pomo ja maksaa mut hei se tekee kans työt, tai teettää, sun ei tarvii tehä mitään hani! Se voi uhota kaikkee ,se sanoo sulle et "OO HILJAA TAi MIES JÄTTÄÄ SINUT" ni eiköhän se tajua kuka määrää kaapin paikan siinä huushollissa, ihan konkreettisestikin. Se on nimittäin miehen koti, eikä sun , tai varsinaan sun lasten koti ,niiden koti on isällään. Perheessä mies on johtaja.


    • Anonyymi

      Mä kunmenin ekakertaa miehen kotiin niin remontti alko heti. Aloin repiä exänsä laittamia tapetteja veks ja laitoin miehen maali ja tapettikauppaan. Yötämyötn hän tapetoi ja maalasi, ja minä tein nettiostoksia.

      heti aloin heittää vanhaa kamaa pellolle ja uutta siään.
      Toisena päivänä mie sitten heitin miehen lapset pellolle ja sanoin et tulkaa sitte kun ootte aikusia, en jaksa lapsia. Piste.

      • Anonyymi

        Montako viikkoa tästä on? Itse tein tuon kaiken kolmessa viikossa, siinä ei melkein ehtinyt edes kaljaa juoda normaalitahtiin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Montako viikkoa tästä on? Itse tein tuon kaiken kolmessa viikossa, siinä ei melkein ehtinyt edes kaljaa juoda normaalitahtiin

        Kuule ei ole montaa viikkoa varmaan just se kolmeviikkoa. Ja viikko meni, niin oli eksä teipannu ja liimannu ja niitannu tapetit seinään että kynnet verillä tehtiin työtä. yhtä vaikeesti lähti tapetti irti kun exänkin lähtö täältä.

        Kaljat tilattiin miehen exän laskuun, että sitä riitti. Miehen kerstat toimi roskakuskeina ja mun lapset sitten valitsivat remppatarvikkeita. Hyvin meni.


      • Anonyymi

        Mä kun muutin naisen kotiin niin remontti alko heti. Aloin repiä hänen exänsä laittamia tapetteja veks ja laitoin akan maali ja tapettikauppaan. yötä myöten tapetoin ja maalasin ja akka teki nettiostoksia.

        heti aloin heittää vanhaa kamaa pellolle ja uutta siään.
        Toisena päivänä mie sitten heitin akan lapset pellolle ja sanoin et tulkaa sitte kun ootte aikusia, en jaksa lapsia. Piste.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuule ei ole montaa viikkoa varmaan just se kolmeviikkoa. Ja viikko meni, niin oli eksä teipannu ja liimannu ja niitannu tapetit seinään että kynnet verillä tehtiin työtä. yhtä vaikeesti lähti tapetti irti kun exänkin lähtö täältä.

        Kaljat tilattiin miehen exän laskuun, että sitä riitti. Miehen kerstat toimi roskakuskeina ja mun lapset sitten valitsivat remppatarvikkeita. Hyvin meni.

        Kuule ei ole montaa viikkoa varmaan just se kolmeviikkoa. Ja viikko meni, niin oli eksä teipannu ja liimannu ja niitannu tapetit seinään että kynnet verillä tehtiin työtä. yhtä vaikeesti lähti tapetti irti kun exänkin lähtö täältä.

        Kaljat tilattiin naiseni exän laskuun, että sitä riitti. Naisen kerstat toimi roskakuskeina ja mun lapset sitten valitsivat remppatarvikkeita. Hyvin meni. Kun työ tuli tehtyä naisen kersat muutti isälleen, eikä ole sen jälkeen näkynyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2793
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      270
      2433
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1466
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1162
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1120
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1033
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      992
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      58
      886
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      297
      867
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      62
      864
    Aihe