Olisitteko ystävällisiä te abortteja vastustavat SUURET joukot ja laittaisitte tänne esimerkkejä siitä aktiivisuudesta, joka liikkeessänne tällä hetkellä vallitsee?
Olen ennenkin pyytänyt ja ei ole löytynyt. Olisiko NYT tilanne toinen?
Esitelkääpä siis viime aikojen aktiivisia toimianne Suomi24:n ulkopuolella. Järjestöjen sivuja? Blogeja? Julkisia kannanottoja?
Aborttia vastustavien aktiivisuus?
7
134
Vastaukset
Itse asiassa, minäpä autankin teitä usein niiiiiin hiljaisia abortin vastustajia:
googletin "abortti blogi" ja löysin koko joukon ihan asiallisia tekstejä. Pikavilkaisulla tekstejä oli sekä puolesta että vastaan.
Ainakin nopean lukaisun jälkeen jotakin loisti poissaolollaan, eli se loputon nimittely ja huutelu, joka on täällä niin tyypillistä!
Lukaiskaa itse:
https://www.blogit.fi/tag/abortti- Anonyymi
Tuossa oli yksi blogi jonkun katolisen kirjoittamana. Siinä lukee ihan totuuden vastaisesti että pilleri on abortoiva. Onko tuollainen vale tarkoituksellista vai pelkästään tietämättömyyttä, ei tiedetä.
Blogissa yksi ihminen arvelee tietävänsä mitä on suurperheen elämä yhden näkemänsä suurperheen elämän perusteella. Jos ei ihminen halua perhettä lainkaan, niin kai se ehkäisy parempi sillon on??? Anonyymi kirjoitti:
Tuossa oli yksi blogi jonkun katolisen kirjoittamana. Siinä lukee ihan totuuden vastaisesti että pilleri on abortoiva. Onko tuollainen vale tarkoituksellista vai pelkästään tietämättömyyttä, ei tiedetä.
Blogissa yksi ihminen arvelee tietävänsä mitä on suurperheen elämä yhden näkemänsä suurperheen elämän perusteella. Jos ei ihminen halua perhettä lainkaan, niin kai se ehkäisy parempi sillon on???Mielipidejuttujahan blogit lopulta useimmiten vain ovat.
Ensimmäinen merkityksellinen asia oli se, että noissa blogeissa keskusteltiin kuitenkin ihan sivistyneesti eri mieltä olevien keskenkin! Ei huudeltu agitaattoreiksi eikä nimitelty eri mieltä olevia.
Toinen juttu taas on se, etä toivoisin avauksen mukaisesti abortteja vastustavien ihmisten osoittavan, että Suomessa tosiaankin on suurempi ryhmä aktiivisesti abortteja vastustavia ja toimillaan kireämpiin aborttilakeihin pyrkiviä toimijoita.- Anonyymi
InhottavaRealisti kirjoitti:
Mielipidejuttujahan blogit lopulta useimmiten vain ovat.
Ensimmäinen merkityksellinen asia oli se, että noissa blogeissa keskusteltiin kuitenkin ihan sivistyneesti eri mieltä olevien keskenkin! Ei huudeltu agitaattoreiksi eikä nimitelty eri mieltä olevia.
Toinen juttu taas on se, etä toivoisin avauksen mukaisesti abortteja vastustavien ihmisten osoittavan, että Suomessa tosiaankin on suurempi ryhmä aktiivisesti abortteja vastustavia ja toimillaan kireämpiin aborttilakeihin pyrkiviä toimijoita."Ensimmäinen merkityksellinen asia oli se, että noissa blogeissa keskusteltiin kuitenkin ihan sivistyneesti eri mieltä olevien keskenkin! Ei huudeltu agitaattoreiksi eikä nimitelty eri mieltä olevia. "
Tuon haluaisin nähdä täälläkin. Haluatko olla ensimmäinen, joka haluaa näyttää esimerkkiä ihan asiallisesta keskustelusta? Anonyymi kirjoitti:
"Ensimmäinen merkityksellinen asia oli se, että noissa blogeissa keskusteltiin kuitenkin ihan sivistyneesti eri mieltä olevien keskenkin! Ei huudeltu agitaattoreiksi eikä nimitelty eri mieltä olevia. "
Tuon haluaisin nähdä täälläkin. Haluatko olla ensimmäinen, joka haluaa näyttää esimerkkiä ihan asiallisesta keskustelusta?Haluaisitko Sinä keskustella kanssani aiheesta? Jos haluat, tunnistaudut jatkossa selkeästi ja yksiselitteisesti. Et huutele anona joutavuuksia. Jos jotakin väität, todistat väitteesi. Et jankuta joka tekstiisi samoja asioita.
Kykenetkö siihen? Jos et, en viitsi vaivata itseäni ryhtymällä leikkimään samoja jankutusleikkejä kanssasi.- Anonyymi
InhottavaRealisti kirjoitti:
Haluaisitko Sinä keskustella kanssani aiheesta? Jos haluat, tunnistaudut jatkossa selkeästi ja yksiselitteisesti. Et huutele anona joutavuuksia. Jos jotakin väität, todistat väitteesi. Et jankuta joka tekstiisi samoja asioita.
Kykenetkö siihen? Jos et, en viitsi vaivata itseäni ryhtymällä leikkimään samoja jankutusleikkejä kanssasi.Aivan. Siinä oli todella sivistyneen vastaus, asiallinen ja selkeä. Kiitos siitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan. Siinä oli todella sivistyneen vastaus, asiallinen ja selkeä. Kiitos siitä.
Kyllä. Se oli tavoitteeni. Tuon pitäisi olla itsestäänselvyys kaikille täällä
IR
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827