Tottakai ihmisiä kuolee tuhansittain joka vuosi ihan tavallisten syiden johdosta, mutta kuitenkin jos koronaviruksen annetaan levitä vapaasti, niin silloin Covid-19 taudin kuilleisuusprosentti on vähintään 1%.
Italiassa, Espanjassa ja USA:ssa kuolleisuusprosentit ovat olleet huomattavasti korkeammat..
1% tarkoittaa suomessa noin 50'000 ihmistä.
Korona tekee myös vaurioita sisäelimiin, vaikka muuten selviäisi taudista.
Italiassa, Espanjassa ja USA:ssa kuolleisuusprosentit ovat olleet huomattavasti korkeammat..
1% tarkoittaa suomessa noin 50'000 ihmistä.
Korona tekee myös vaurioita sisäelimiin, vaikka muuten selviäisi taudista.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Koronan ei pidäkään antaa levitä vapaasti vaan siihen tahtiin rajoitellen, että teho-osastot ovat melkein täynnä. Kesäaikana virus ilmeisesti laiskistuu.
Rajoitukset olisi pitänyt jo purkaa mutta nyt ne on purettava välittömästi, jotta talous käynnistyy natisten ja virus saadaan edes hitaasti liikkeelle läpi maan ja kansa saa vähitellen kasvatettua tärkeää immuniteettia.
Immuniteetin hankinnassa on aikaa syksyyn saakka eikä päivääkään hukattavana.
Jossain vaiheessa syksyllä, ennen muiden räkätautien ilmestymistä, aloitetaan massiiviset testaukset( ja tarvittaessa maa laitetaan kiinni pariksi-kolmeksi viikoksi). Siitä se helpottaa ja testauksilla pärjätään niin hyvin, että yhteiskunta pysyy auki.
Kun nyt kesällä virukselta on leviämispuhti pois, niin kesän mentyä, syksyllä show jatkuu täysillä ja silloin kansalla oleva immuniteetti on lottovoitto.
Nykyinen hallituksen linja, jossa vaan peruutellaan ja estellään koronaa on pahin mahdollinen juuri nyt. Se kostautuu ensi talvena ja ensi keväänä neitseellisessä kansassa, juuri siksi että se pirun tärkeä immuniteetti puuttuu, hallituksen ultratyperien päätösten takia.
Silloin yhteiskunta suljetaan kokonaan pitkäksi aikaa. Se kyllä sujuu hallitukselta helposti ja nopeasti.
Meillä on nukkehallitus ja pellehallitukseksi sanominen olisi loukkaus pellejä kohtaan.
Peruuttelun jatkuessa, talvella testauksista ei silloin ole apua, kun kuka tahansa voi saada koronan tai muun räkätaudin ihan milloin vaan. Kaikkia oirehtivia ei ehditä testaamaan räkätautien ristitulessa.
Puhumattakaan jäljityksestä. Tuore virustartuntakaan ei näy testissä.
Yhteiskunnan pitäminen suljettuna on silloin pakko, tehdyn typeryyden takia.
Juuri siksi typeryys on suurta, kun sen olisi voinut välttää näilläkin helpoilla ohjeilla, tarvittaessa soveltaen, jos tosiasiat muuttuu matkan varrella.
Onko kepulit pitäny tupailtoja näin korona aikana.
Sairastumisen ja kuoleman pelko pitää nyt vallassaan koko maailmaa.
Pelko pitää otteessaan tiukasti.
Laumaimmuniteetistä ei ole mitään takeita, koska koronan synnyttämä immuniteetti on heikko tai sitä ei käytännössä ole lainkaan: https://www.who.int/news-room/commentaries/detail/immunity-passports-in-the-context-of-covid-19
Aivan sama, vaikka yrittäisi vapaasti ajatella.
Taas on internetin virusasiantuntijat liikkeellä.
Sinä vai?