Miksei työttömät

Anonyymi

Hakeudu niille marja- ja maa nviljelytiloille, saisivat töitä?

23

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomalaiset halukkaitten olisi vakuutettava viljelijät, kuinka saada luottamus kun aiemmin on jouduttu turvautumaan vierastyövoimaan..

    • Anonyymi

      Miksi pitäisi?

    • Anonyymi

      Suomalaisilla on joskus laiskuus-ilmiö. Nolo asia. - Likinäkörilltäti

      • Marjojen poiminta on tulospalkattua. Muissa maatalouden töissä vaaditaan taitoja, joita kovin monella kaupunkilaisella ei ole.


    • Anonyymi

      Oletko nukkunut kaiket viikot ?vai oletko sokea ja kuuro ???
      Johan suomalaiset on hakeutuneet !!!
      Nyt vain ukrainalaisia saa tullakin,
      jotta suomalaiset saavat kai potkut
      ennenkuin aloittivat työnsä.

      • Anonyymi

        Ukrainalaiset ovat saaneet luvan tulla. Lopultakin. Sekaisin menee pestit nyt.
        Ensin parin viikon karanteeni heillä.


    • Anonyymi

      Höh,höh - ulkomaalaisia työllistävät!
      Tiedä sitten mitä ketkuilua se on, kun kovasti markkinoidaan, että osta kotimaista, mutta kuitenkin monet tilat työllistävät ulkomaalaisia.
      Usein kuulee kuinka ulkomaalaiset osaavat asiat tiloilla paremmin kuin suomalaiset.

      • Anonyymi

        Niih, tyypillistä kepua - persut ovatkin toista maata.


      • Anonyymi

        Kotimaista ruokaa valmistetaan kotimaassa, onko väliä minkä maalaisen toimesta pääasia että työ tulee tehtyä.
        Jos ei tule tehtyä ja ulkomailta on vaikea saada ruokaa nii kuinka sitten.


    • Anonyymi

      Ovat hakeutuneet, mutta eihän heillä mitään kokemusta alasta ole. Ei taida viljelijät heitä mielellään ottaa nurkkiinsa lorvimaan. Tietysti jos motivoituneita tekijöitä löytyy, niin tosi hyvä juttu.

      • Anonyymi

        Näistä tulijoista vain pieni joukko on ollut ennenkin Suomessa.
        Mutta kun kotimaan kykkijöille pitäisi maksaakin jotain.


    • Anonyymi

      Työehtosopimusten mukainen palkka maksetaan kuulemma olkoot tekijä kuka tahansa sanottiin uutisissa.

      • Anonyymi

        Viljelijät syrjivät.
        Beng


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Viljelijät syrjivät.
        Beng

        Sinuako.
        Kohan puhut ilman parempaa tietoa.


    • Anonyymi

      Kova on eläkeläisellä huoli toisten töistä.

    • Anonyymi

      Mansikanpoiminnassa palkka on 1,20 euroa kilolta.

    • Anonyymi

      Jokaisessa pohjoismaassa sama juttu. Kaikki maa-ja metsätalouteen liittyvä koulutus poljetaan alas ja kausityöläiset haetaan muista Euroopan maista ja kauempaakin.
      Kyllä se ottaa vähän päähän kun kissankorkuisilla teksteillä kirjoitetaan että pandemian takia tuhoutuu suuri määrä metsää. Satoja miljoonia puun taimia muka tuhoutuu ja jää istuttamatta Ruotsin suurimman metsäyhtiön Sveaskogin mukaan kun ei saa sitä ulkolaista työvoimaa. Siis noille suuryrityksille ei tarvitse antaa yhtään alennuksia työnantajamaksuihin, niiltä pitäisi ottaa erityinen ylimääräinen pandemiavero kun itse eivät järjestä koulutusta nuorille työttömille. Ja mikä se estää viljelemästä sitä metsää siemenistä? Onhan niitä koneita metsänkaatoon niin miksi muka ei istutukseen.?
      Hytinäx1

    • Anonyymi

      Muistuipa mieleen yks kesä, jolloin menin työkaverini kanssa mansikkatilalle mansikoita keräämään.
      Toinen pojista ei ollut vielä syntynytkään ja vanhin poika oli silloin jotain 3v., kun päätettiin lähteä Suonenjoelle mansikkatilalle.
      Raskasta oli toden totta, mutta mulla ja työkaverillani oli toooosi sukkelat sormet ja keräsimme molemmin käsin ihan tienaamismielessä.
      Huilailutuokioita en pitänyt, vaan hulluna keräsin:)
      En muista oltiinko 1 vaiko 2 viikkoa. Miten en nyt muista, mutta en nyt vaan muista ja sillä siisti. Arvelen että oltiin kaks viikkoa.
      Palkka per laatikko ei ollut hyvä, mutta kun niitä laatikollisia täytteli hullun lailla, niin aika mukavasti saimme tuohta :)
      Heikunkeikku

    • Anonyymi

      Saanko vielä jatkaa. Katsokaa, kun edellisen kommentin olin kirjoittanut, niin mansikkatilan jutut suorastaan rynnivät mun muistiini. Sitä täs oon nyt muistellut ja sen takia nyt tänne takaisin tupsahdin. Tekis mieli kaivella silloin otetut valokuvat esille, mutta en nyt äidy.

      Aamulla seitsemältä työntekijät tallustelivat pellolle. Siis älyttömän suurelle pellolle, jossa mansikkarivistöjä oli vieri vieressä niin pitkinä pötköinä, että tuskin toista päätä näki.
      Jos satoi, niin talon puolesta oli kumisaappaat ja keltaiset sadetakit:)
      Jokainen poimija valitsi oman mansikkarivin. Ja siitä se alkoi.
      Silloin kun minä ja työkaverini oltiin, niin muut ihmiset olivat 15-16-17 vuotiaita. Yksi perhe oli myös, joihin tutustuin vapaa-aikana. Pariskunta ja heidän arviolta 7-vuotias poika.
      Nuoret tytöt eivät olleet ahkerimmasta päästä. He keräilivät kaikessa rauhassa ja rupattelivat muiden kanssa ja unohtivat rupattelun lomassa kerätä.

      Kun pahvinen mansikkalaatikko tuli täyteen, niin ei tarvinnut lähteä hakemaan uutta laatikkoa, vaan piti täysillä huutaa, että LAAAATIKOITA ja oitis talon isäntä toi tyhjän laatikon ja vei mennessään sen täyden laatikon.
      Kun alkoi keräämään, niin jokainen laittoi laatikon pohjalle oman muovisen läpyskän. Läpyskässä oli numero. Täysi mansikkalaatikko tyhjättiin raktorin peräkärryyn ja otettiin se läpyskä ja laitettiin puusta tehtyyn naulakkoon.
      Näin tiesi laskea, että kuinka monta laatikollista kukin oli kerännyt.
      Päivän päätteeksi, kun olimme ruokailussa, niin isäntä toi paperilapun, johon oli merkitty nimet ja sen, että kuinka paljon kukin oli sinä päivänä kerännyt.
      Nämä nuoret tahtoivat olla listan kärjessä.
      Mutta mutta ja mutta, minä ja työkaverini oltiin vuorosiin ekoja ja tokia.
      Että niitä nuoria harmitti:)
      Yksi syy siihen, että oltiin niin nopeita oli se, että yleisesti ihmiset keräävät yhdellä kädellä. Oikeakätinen oikealla ja vasenkätinen vasemmalla.
      Minä ja työkaveri, jotka molemmat olimme pianisteja ja tottuneet käyttämään luontevasti molempien käsien sormia ja niin saatiin hyppysiemme kera kerättyä melkein tuplasti muihin verrattuna.
      Sen huomasi siitäkin, että kun aamulla aloimme kaikki keräämän alkupäästä samaan aikaan, niin kohta ja oitis me olimme paljon kauempana kuin muut takanaolijat.

      Jos olisin nuorempi hyypiö, niin kenties lähtisinkin uudestaan keräämään. Nyt ei oikein onnistuisi niin ripeästi kuin ennen.

      Ihanaa siellä oli, kun sai mennä valmiiseen pöytään syömään. Talon emäntä oli suber-ruuanlaittaja. Ruoka oli enemmän kuin maukasta.

      Heikunkeikku

      • Anonyymi

        Kiva muistelo :)


    • Anonyymi

      Hallitus on vissiin laskenut, että on halvempi tuoda pari koneellista ukrainalaisia
      töihin kuin maksaa palkkatukea suomalaiselle, jolle maajussi ei halua omasta pussista
      maksaa edes alinta taulukkopalkkaa.
      Ukrainaiset saavatkin tulla siis nyt.

      • Anonyymi

        Mitä ja kuka maksaa lennot?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä ja kuka maksaa lennot?

        Ei ainakaan valtio, jospa viljelijän ja työntekijän huoli.

        Normaalioloissa ei valtio puutu tähän ollenkaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      140
      4827
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      79
      3492
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      27
      2514
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2203
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      56
      2018
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2003
    7. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1953
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1951
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1418
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      94
      1235
    Aihe