Minulle on määrätty estrogeenin lisäksi dhea:ta vaihdevuosioireisiin, jotka ovat minulla olleet pelkästään psyykkisiä. En ole kokenut hyötyväni tästä, oireeni ovat jopa pahentuneet käytön aikana.
Onko kenelläkään kokemusta kys. hormonin käytöstä? Olisi kiinnostavaa kuulla, koska aiheesta on niin vähän muutenkin tietoa tarjolla.
DHEA vaihdevuosien hoidossa
7
3999
Vastaukset
- Anonyymi
Minä kokeilin dhea:ta reilun kuukauden ajan. Alussa se tuntui lisäävän energiaa, nukuin myös lyhempiä öitä hyvin. Sitten vähitellen positiiviset vaikutukset katosivat ja tilalle tuli unettomuus joka paheni keltarauhaskuurin aikana. Lopetin käytön.
Olisi kiva kuulla käyttökokemuksia, etenkin niiltä, joita dhea ei auttanut. Aiheesta on tosiaan niukasti tietoa. - Anonyymi
Käytän 25mg dheata per päivä aamuisin estrogeenigeelin ilta-annoksen ja progestronikierukan lisäksi. Progestroni lisäsi paljon mielialaoireita, estrogeeni vähentää niitä. Dhean myötä mieliala parani, uni syveni, energiaa riittää paremmin ja libido sekä orgasmikyky palautuivat vaihdevuosia edeltäneelle tasolle = olen taas enemmän oma itseni.
Dhea vähentää lihaskatoa ja osteoporoosia, paino pysyy paremmin normaalina.
Dhea on heikkotehoinen hormonien esiaste, jonka tuotanto kehossa vähenee jo ennen vaihdevuosia. Siitä muodostuu pieniä määriä mm estrogeeniä ja testosteronia. Ainoa lähde munasarjojen toiminnan lakattua.
Dhea-lisä parantaa myös aivotoimintoja iäkkäämmillä ihmisillä.
Kannattaa mittauttaa dheas-taso. Se on parhaissa lukemissa n 30-vuotiaana,siihen tasoon kannattaa pyrkiä.
Unettomuus johtuu estrogeenin puutteesta, sen annos on liian pieni tai annostelutapa väärä. Ihon kautta annosteltuna turvallisin.- Anonyymi
Dheata, estrogeenia, progesteronikierukka. Kuulostaa aika koktaililta. Kolmea eri hormonia. Luulis, että menee ihan sekaisin koko elimistö. Ja onko tosiaankin aiheellista sekä terveellisyäkään pyrkiä 30-vuotiaan tasoon yli 50v?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Dheata, estrogeenia, progesteronikierukka. Kuulostaa aika koktaililta. Kolmea eri hormonia. Luulis, että menee ihan sekaisin koko elimistö. Ja onko tosiaankin aiheellista sekä terveellisyäkään pyrkiä 30-vuotiaan tasoon yli 50v?
Uskon, että on aika yksilöllistä, miten eri aineet vaikuttavat. Jollakin voi mennä elimistö sekaisin, toinen taas hyötyy useammasta aineesta.
Itselläni on ollut ainakin aikamoista säätämistä välillä hormonien käyttö, haluttu lopputulos ei ole syntynyt yhtäkkiä, hokkus pokkus, kuten joillakin tapahtuu.
- Anonyymi
Tilasin iherbistä Natrolin DHEA tabletteja. Onko kenelläkään viiskymppisellä käyttökokemusta valmisteesta? Mitä hyötyjä tullut?
- Anonyymi
No mulla alkaa itsellä olla. Uni syvempää, jaksaminen parempaa. Tuntuu että lihakset palautuu treenin jälkeen nopeammin. Hieman libidoa lisännyt ja alakerrassa kosteat limakalvot.
Olen ottanut aamulla tuon 25mg. Koitin puolikas aamulla ja puolikas illalla, mutta siitä menikin yöunet. Erittäin tyytyväinen.
- Anonyymi
Onko tuolta Swansonilta kukaan tilannut? Tulee EU:sta.
https://swansoneurope.com/en/swanson-dhea.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k2424200Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän402479Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h582072Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop4952048Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn431810Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.981680Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on31545Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!
Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh251508Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!
Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A401237Mitä metsaman tuottaa
Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit1211126