Isoja kiviä siirrellä n 1 kuutio puoliksi maanalla osa. 40cm kantoja on suurimmat työt joihin voi käyttää aikaa ihan miten kauan vaan. Mikä on pieni kone joka tekee työtä? Tuumin jo kelfrin sitä kauhalla siirreltävääkin. Metsaman youtube kanavalla on tehty hommia silläkin. Pikku kone jota voi maasturilla siirrellä. Tiedän että 28 t kaivuri on tehokas ja en vuokraa konetta vaan oma. Pikku kone mutta mikä on pakko olla ja mitä ilman pärjää?
Pieni kaivinkone puutarhatöihin?
4
336
Vastaukset
- Anonyymi
lapiolla ja kangellakin pärjää, joten niin pientä konetta ei olekaan jolla ei pärjäisi.pienellä se homma vaan kestää kauan.
- Anonyymi
Kiviä voi paloitella pienemmäksi käsinkin, joten ne ei tarvitse kovin kummoista konetta. Kannot taas eivät hievahdakaan 3 tonnin kaivurilla suoraan yritettäessä, siinä on kaivettava ympäriltä juuret poikki yksi kerrallaan. Tulee melkoinen kuoppa ja kantoon jää maata kiinni melkoisesti, jos sen saa ylös kuopasta. Kantojyrsimellä voi lähteä helpommin, vaikka onkin kallista. Halvempi on sahata moottorisahalla kanto riittävän matalaksi.
Jos rahaa on, hanki pieni Bobcat tai telakaivuri, kyllä sille aina jotain käyttöä keksii. Kauhalla työnnettävät ja muut viritykset jättäisin väliin.- Anonyymi
Telakaivuri vaatii tosi sileät olosuhteet ja kaatuu helpommin. Kauha työnnettävä on vakaampi ja pahemmissa paikoissa liikkuu sekä telakaivuri on myös kauhalla työnnettävä usein.
- Anonyymi
Itse en ole kovin hankaliin paikkoihin ajellut, mutta mitä olen katsellut jyrkkiä tontteja tai kasoja, telakone siellä useimmiten on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1997024- 1592076
- 1131708
- 511400
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551268Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢551150Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu1001084Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?71026Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan256981- 41959