Myrskypuiden korjuuta

Anonyymi

Kun en ole oppinut tekemään uusia puita , niin pitää korjata vanhoja.
Moni tietänee korpraali Möttösen vielä? Kun vääpeli käski Möttösen korjaamaan asentoa, niin tämä tuumasi jotta mitä sitä vanhaa korjaamaan, ja tehdä rytkäytti kokonaan uuden.

Niin, kevättalvella myrskyisä tuuli sitten kaatoi 24 metrisen kuusen sähkölinjan päälle. Onni onnettomuudessa, latva tarttui kaatuessa tuuheaan koivun latvaan ja kuusi jäi varsin makaavaan asentoon 2,5m linjan yläpuolelle.
Sen varran silloin tein varmistusta, että kaksimetrisen lovipuun sovitin tyvipäähän alle. Kyllähän se mielessä kävi, että soitan sähköyhtiöön, mutta kun kaksi komeaa pylväskatajaa on lähellä, niin ne kännyköitään alati räpläävät reppanat olisivat ne tietty siinä tuhonneet Olisivat ne varmaan langankin laskeneet, mutta.
No nyt sitten vappupäivänä pää selvänä kävin kuusta korjaamaan. Narun heitin painon kanssa sinne linjan kohdalle rungon yli ja toiseen päähän 550xpg. No siksi kun toimivaa pienempää ei ole tällä hetkellä. Tikkaat vein sinne alemmas oksien väliin runkoa vasten, niin sieltä pääsi alle viiteen metriin.
Siitä sitten lähes varmoin askelin runkoa ylös nelisen metriä matkaa. No nyt huojuin siinä linjan yläpuolella , ja sen verran teki mieli rukoilla, että sain polvistuttua suht tukevaa oksaa vasten. Sitten hilasin sahan ylös, ja nykäisin lämpimän sahan kevyesti käyntiin.
Pieni päältä terällä raapaisu osoitti jännitettä olevan, joten kurkotin terän alapuolelle runkoa ja annoin tyrän rytkyä. Kyllä se kuusimetrinen latva aika äkkiä paukahti ja runko teki oravan kevätjuhlaliikkeitä hetken aikaa. Vappunakkeja en syönyt illalla enkä viinaa, niin housut pysyi puhtaana, vaikka olihan se humaus.
Sitten vielä kolme lyhyttä klapipölkkyä, niin linjan yläpuoli oli vapaa ja saha meni narun kanssa alas. Lähdin siitä laskeutumaan lievää balalaikkatutinaa jo jaloissa tuntien. Aina jotain yllättävää voi kuitenkin sattua. Tikkaat olivat siirtyneet rungosta pois sen katkaisuvapinan aikana, mutta sain ne sieltä oksien pinteestä vedettyä takaisin. Noh, olisihan sieltä jo juossut lopun runkoa pitkin alaskin.
Alhaalla sitten tukevan parrun kanssa junttasin sen lovipuun pois, ja yllättävän hyvin se luisti runkoa vasten jämäkän juntan avustuksella, ja kohta jo runko rysähti maahan. Kyllä tämmönen voimille ottaa, mutta korjattu on.

Juutinraumaa

2

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Avojohtoa vai suojattua. Eriasia. Kyllä itsekin olen raivuusahalla kaatanut pitkän koivun avojohtojen yli ja kiire tuli lähteä paukkeen edestä karkuun. Kylä pimeni hetkeksi kunnes sähkön pojat tuli paikkaamaan.
      Eihän näistä puhuta muuta kun pelkkiä sankaritarinoita mutta itse myönnän rohkeasti kaataneeni sopivan tuulenpuuskan saattelemana kuitupuun vahvuisen koivun kolmen langan yli rinne paikasta kun liiallinen itseluottamus kostautui.
      Se on kuin tykillä ampuisi se valokaaren pamahdus parin minuutin välein.

      • Anonyymi

        Hahhaha.. juu , suojattu kaapeli. Huomasin, että eilen aika myöhään olen kirjoittanut jännitettä olleen. Se tarkoitti tietenkin puussa olevaa jännitystä. Yhden puhelin-ilmakaapelin olen nuorena katkaissut. Se tietty opetti asioita miettimään, kun tuuli jotenkin vaihtoi äkkiä suuntaa ja sitä rataa.
        Kaikki pitää ottaa huomioon, ja sittenkin saattaa se tuntematon elementti jossain vaiheessa aktivoitua. Joskus käytän traktorin vinssiä ja sitten myös käsitalja käytössä, kuten nyt keväällä muutamia tukkimittaisia puita olen vikaisuuttaan katkaissut 3-5 metrin korkeudesta kolon tekijöille, jahka kelpaa kuka tietää.

        Juutinraumaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      2972
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      68
      2847
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1832
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1689
    5. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1657
    6. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      26
      1612
    7. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1610
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1307
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1283
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1269
    Aihe