Paolo Giordano, Tartunnan aikaan - ajankohtainen, missä arvostelut ?

Anonyymi

Tämä maa Suomi on siitä kummallinen nykyisin, että hakemallakaan ei löydä kirja-arvostelua uutuuskirjoista, paitsi ostamalla jäsenyyden johonkin lehteen. Se siitä vapaasta maasta jälleen.

37-vuotias fysiikan tohtori, sanoo kirjoittavansa rationaaliseksi sen, mitä ihmiskunta nyt käy läpi covid-19 pandemiassa.

Minkälaista rationaalisuutta hän mahtaa tarkoittaa, sitäkin kun nykyisin on monensävyistä, lähtökohtina uskonnollisesta paatoksesta, puritaaniseen skeptisyyteen ja kaikkia muitakin näkökulmia, toivottavasti ei ole ylhäältä opettavan, neuvovan asenteella.

Luin Giordanon, Alkulukujen yksinäisyyden, ja pidin siitä kirjasta, vaikka pakko myöntää, että olihan sen tunteisiin vetoava ja siinä mielessä paatoksellinen, mutta myös jotenkin todentuntuinen, joten tuo uusi kiinnostaa, laittakaahan sinne kirjaston kierrätyshyllyyn kiertoon luettavaksi, te joilla se on jo luettuna, kun kirjastot avataan, sitten kun.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko mokannut?

        Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
        Ikävä
        180
        2015
      2. Oletko ymmärtänyt

        Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
        Ikävä
        159
        1727
      3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

        "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
        Perussuomalaiset
        46
        1686
      4. Ottaisitko miten

        Kaivattusi?
        Ikävä
        123
        1473
      5. Liian paljon hylättyjä ääniä

        Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
        Maailman menoa
        156
        1248
      6. Ikäero suhteessa

        Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
        Parisuhde
        51
        1132
      7. Tiedän kyllä sen

        Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
        Ikävä
        58
        1010
      8. Ärsyttää et olet

        Niin välinpitämätön suhteeni
        Ikävä
        70
        909
      9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

        Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
        Ähtäri
        26
        897
      10. Tämä Kuhmon valtuusto

        Pöh, sanon minä.
        Kuhmo
        15
        889
      Aihe