Karstulan talouskupla

Anonyymi

Kunnan verotulot tipahtaa millillä parilla. Syksy vaatii rajuja leikkauslistoja. Se on pitkä ja leveä. Nyt täytyy ottaa ylikalliitten koulun ja sotekeskuksen tarve ja kustannukset uudelleen harkittavaksi. Saarikkakin hajoaa v 2023. Saarijärvi liittyy Äänekoskeen ja Kyyjärvi Alajärveen. Kolmen koon peraukinen kuntaliitos 7000 asukkaan voimin on valtion holhouksessa v.23. Kuka maksaa sotekeskuksen ja ylisuuren koulun kustannukset. Koulut ja sote keskittyy ja Karstula on suurin maksaja. Miten nämä 3 kuntaa trvitsee erllisen johdon ja kalliin johtamisen. Nyt jäitä hattuun.

14

735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Terveiset Ahterista! Täälläkin osataan huplutella ja panna eurot palamaan vaikkapa Pandalaan : )

      ”25.02.2020 21:30
      ... veronmaksajat nämä viulut maksavat.
      Ei eliitti omiaan tähän laita...”

    • Anonyymi

      Siinä käy vielä niin että Karstulan eliitti joutuu pakosalle.

      • Anonyymi

        Saarijärvensuunta vetää...


    • Anonyymi

      Mitään ei myönnetä, mokaa saati tappiota.. Olemmehan kunnian kulmakuntia!

    • Anonyymi

      Ei hätiä mitiä, Feadntin kupla on väistyny sano Pöyty än miäs

    • Anonyymi

      Valittu strategia on, että kun noutaja tulee niin ainakaan jo rakennettuja rakennuksia ei voi pois viedä.

      • Anonyymi

        Hyvä! Arnotin haamun varjo on haihtunut, lisätään uhkarohkeuden halkoja varomattomuuden pesään..


      • Anonyymi

        Ompahan ainakin sit komiast hallitilaa kehon rakennukselle ja estraadit muutamille missikisoille. Jatkoon!


    • Anonyymi

      Korona jouduttaa ja viimeistelee monet muutokset. Maakunnat tulee liki etuajassa ja palvelutaso- että kuntarajauudistukset varmoja myös.

      • Anonyymi

        On tainna monen kunnan omat toimet tehä muuttohommat mahollisiksi


    • Anonyymi

      Kuinkahan Kehittämisytiö toimii korona -kriisin aikana?

      Tukeeko se paikallista pienyrittäjyyttä yhtä pontevasti, kuin aiemmin muutamaa paikallista elämysyhtiötä?

      Olisi surullista nähdä, ettei paikallinen piinkova kapitalistinen eliitti saa tukea yritystoiminnalleen. Toivottavasti tukevat näitä Karstulaa pystyssä pitäviä yrityksiä. Jännät on paikat.

    • Anonyymi

      Torsoksi jäänyt sote- ja maakuntauudistus viedään pian maaliin. Sinne lähtee jooa 70% päätettävissä olevista rahoista, joten nyt törsäämään kun vielä ehtii.

    • Anonyymi

      Yrittäjätuttavani ovat kertoneet, että kehittämisyhtiö on toiminut asiallisesti ja ripeästi korona-asioissa. Apua on saatu, palvelu on ollut hyvää.

      • Anonyymi

        Ainahan veronmaksajien raha kelpaa. Paljonkohan kunnan takuut maksavat kunnalle. kymmeniä miljoonia


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      42
      1472
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1365
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      305
      1313
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1125
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1081
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      66
      1068
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1039
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      177
      892
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      18
      841
    Aihe