Karstulan talouskupla

Anonyymi

Kunnan verotulot tipahtaa millillä parilla. Syksy vaatii rajuja leikkauslistoja. Se on pitkä ja leveä. Nyt täytyy ottaa ylikalliitten koulun ja sotekeskuksen tarve ja kustannukset uudelleen harkittavaksi. Saarikkakin hajoaa v 2023. Saarijärvi liittyy Äänekoskeen ja Kyyjärvi Alajärveen. Kolmen koon peraukinen kuntaliitos 7000 asukkaan voimin on valtion holhouksessa v.23. Kuka maksaa sotekeskuksen ja ylisuuren koulun kustannukset. Koulut ja sote keskittyy ja Karstula on suurin maksaja. Miten nämä 3 kuntaa trvitsee erllisen johdon ja kalliin johtamisen. Nyt jäitä hattuun.

14

781

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Terveiset Ahterista! Täälläkin osataan huplutella ja panna eurot palamaan vaikkapa Pandalaan : )

      ”25.02.2020 21:30
      ... veronmaksajat nämä viulut maksavat.
      Ei eliitti omiaan tähän laita...”

    • Anonyymi

      Siinä käy vielä niin että Karstulan eliitti joutuu pakosalle.

      • Anonyymi

        Saarijärvensuunta vetää...


    • Anonyymi

      Mitään ei myönnetä, mokaa saati tappiota.. Olemmehan kunnian kulmakuntia!

    • Anonyymi

      Ei hätiä mitiä, Feadntin kupla on väistyny sano Pöyty än miäs

    • Anonyymi

      Valittu strategia on, että kun noutaja tulee niin ainakaan jo rakennettuja rakennuksia ei voi pois viedä.

      • Anonyymi

        Hyvä! Arnotin haamun varjo on haihtunut, lisätään uhkarohkeuden halkoja varomattomuuden pesään..


      • Anonyymi

        Ompahan ainakin sit komiast hallitilaa kehon rakennukselle ja estraadit muutamille missikisoille. Jatkoon!


    • Anonyymi

      Korona jouduttaa ja viimeistelee monet muutokset. Maakunnat tulee liki etuajassa ja palvelutaso- että kuntarajauudistukset varmoja myös.

      • Anonyymi

        On tainna monen kunnan omat toimet tehä muuttohommat mahollisiksi


    • Anonyymi

      Kuinkahan Kehittämisytiö toimii korona -kriisin aikana?

      Tukeeko se paikallista pienyrittäjyyttä yhtä pontevasti, kuin aiemmin muutamaa paikallista elämysyhtiötä?

      Olisi surullista nähdä, ettei paikallinen piinkova kapitalistinen eliitti saa tukea yritystoiminnalleen. Toivottavasti tukevat näitä Karstulaa pystyssä pitäviä yrityksiä. Jännät on paikat.

    • Anonyymi

      Torsoksi jäänyt sote- ja maakuntauudistus viedään pian maaliin. Sinne lähtee jooa 70% päätettävissä olevista rahoista, joten nyt törsäämään kun vielä ehtii.

    • Anonyymi

      Yrittäjätuttavani ovat kertoneet, että kehittämisyhtiö on toiminut asiallisesti ja ripeästi korona-asioissa. Apua on saatu, palvelu on ollut hyvää.

      • Anonyymi

        Ainahan veronmaksajien raha kelpaa. Paljonkohan kunnan takuut maksavat kunnalle. kymmeniä miljoonia


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      139
      5130
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      125
      3265
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      122
      3209
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3193
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      41
      2461
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      35
      2243
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      22
      2178
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      229
      1886
    9. prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!

      Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".
      Maailman menoa
      11
      1824
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      88
      1785
    Aihe