Eli kasvattajalta vai kaupasta. Tai mitä mieltä olisitte ihan hamsterimyynti ilmoituksista ostetusta hamsterista. Keski-Suomesta ei oikein kunnolla kasvattajia löydy.
Hamsterin osto
Anonyymi
2176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ehdottomasti kasvattajalta. Lemmikkieläinliikkeiden eläinmyyntiin liittyy huomattava määrä eettisiä ongelmia.
Kasvattajia on kahdenlaisia; kasvattajanimellisiä, joista sinä puhut kasvattajina, ja epävirallisia, jotka usein myyvät kasvattejaan noiden ilmoituksien kautta. Moni epävirallinen kasvattaja on vähintään yhtä hyvä kuin kasvattajanimellisetkin kasvattajat, muttei vain ole syystä taikka toisesta hakenut kasvattajanimeä. Niinpä voit huoletta ostaa hamsterin ilmoituksen perusteella epäviralliselta kasvattajalta, kunhan varmistut siitä, että kyse on todellakin suunnitelmallisesta, hyvästä kasvatuksesta. Mikä hyvänsä lisäännytys ei ole kasvatusta, mutta jyvät erottuvat kyllä akanoista kun tietää, mitä kysyy.
Kasvattajalta. Mutta jos ei löydy oikeasti kasvattajaa läheltä niin eiköhän eläinkaupastakin saa mutta sinun pitää perehtyä niitten taustoihin. Voisit vielä etsiä vaikkapa tori.fi sivustolta. Itse löysin ensimmäisen hamsterini sieltä:))