Hovioikeus antoi tiettävästi viimeisen ratkaisun WinCapita-rikoshyödyistä – Kuolinpesän pitää maksaa voitot valtiolle.
Hovioikeus ei ole muuttanut mitenkään Ylivieska-Raahen käräjäoikeuden antamaa tuomiota, jolla pohjoispohjaisen miehen kuolinpesä velvoitettiin maksamaan miehen WinCapita-voittoja valtiolle lähes 58 000 euron edestä.
Sittemmin edesmennyt mies liittyi klubiin vuonna 2006. Hän sijoitti siihen poikansa välityksellä 150 euroa ja sai sieltä liki 58 000 euroa.
Kuolinpesä vaati hovioikeudessa, että rikoshyödyn menettämisvaatimus hylättäisiin kokonaan tai edes osittain. Lisäksi se haki lähes 14 000 euron suuruisten oikeudenkäyntikulujensa korvaamista.
Toisen henkilön tekemistä rikoksista ei saa hyötyä vaikka ei olisi niistä itse edes tietoinen.
Kaleva.fi
///
150 euron muuttuminen 58.000 euroksi voi herättää kummastusta koviinkiin tuottohin tottuneille. Osakkeen hinnan kaksinkertaistuminen vuodessa, nelinkertaistuminen kahdessa vuodessa tai 30-kertaistuminen kymmenessä vuodessa ei ole lainkaan mahdotonta. Sen sijaan sijoituksen arvon 400-kertaistuminen kahdessa vuodessa on melkoinen onnenkantamoinen tai se vaatii todellisia valuuttakauppiaan taitoja.
Lienee selvää, että kuolinpesää kohdellaan kuten henkilöä tai oikeushenkilöä, ei sen huonommin tai paremmin. Onhan kuolinpesäkin vain väliaikainen henkilöyhteenliittymä.
Viimeinen ratkaisu WinCapita-asiassa
Anonyymi
2
90
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt taidetaan viedä tutitkin lasten suusta, takavarikoitu Mese on ruostunut poliisilaitoksen pihassa kohta 10 vuotta, jos se silloin olis myyty, niin summa olis ollut huomattavasti pienempi. Mutta ei valitusten tielle piti lähteä, ainut kuka voitti taas oli ns. Aasinajaja.
- Anonyymi
Rahaa lisää kolhoosikassaan vaikka tutit myymällä.
Mihin tämä maailma on oikein menossa ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 564961
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1774348- 1334023
- 673962
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans523746Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe803552- 1133221
- 562961
- 252756
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p172574