Hovioikeus antoi tiettävästi viimeisen ratkaisun WinCapita-rikoshyödyistä – Kuolinpesän pitää maksaa voitot valtiolle.
Hovioikeus ei ole muuttanut mitenkään Ylivieska-Raahen käräjäoikeuden antamaa tuomiota, jolla pohjoispohjaisen miehen kuolinpesä velvoitettiin maksamaan miehen WinCapita-voittoja valtiolle lähes 58 000 euron edestä.
Sittemmin edesmennyt mies liittyi klubiin vuonna 2006. Hän sijoitti siihen poikansa välityksellä 150 euroa ja sai sieltä liki 58 000 euroa.
Kuolinpesä vaati hovioikeudessa, että rikoshyödyn menettämisvaatimus hylättäisiin kokonaan tai edes osittain. Lisäksi se haki lähes 14 000 euron suuruisten oikeudenkäyntikulujensa korvaamista.
Toisen henkilön tekemistä rikoksista ei saa hyötyä vaikka ei olisi niistä itse edes tietoinen.
Kaleva.fi
///
150 euron muuttuminen 58.000 euroksi voi herättää kummastusta koviinkiin tuottohin tottuneille. Osakkeen hinnan kaksinkertaistuminen vuodessa, nelinkertaistuminen kahdessa vuodessa tai 30-kertaistuminen kymmenessä vuodessa ei ole lainkaan mahdotonta. Sen sijaan sijoituksen arvon 400-kertaistuminen kahdessa vuodessa on melkoinen onnenkantamoinen tai se vaatii todellisia valuuttakauppiaan taitoja.
Lienee selvää, että kuolinpesää kohdellaan kuten henkilöä tai oikeushenkilöä, ei sen huonommin tai paremmin. Onhan kuolinpesäkin vain väliaikainen henkilöyhteenliittymä.
Viimeinen ratkaisu WinCapita-asiassa
Anonyymi
2
112
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt taidetaan viedä tutitkin lasten suusta, takavarikoitu Mese on ruostunut poliisilaitoksen pihassa kohta 10 vuotta, jos se silloin olis myyty, niin summa olis ollut huomattavasti pienempi. Mutta ei valitusten tielle piti lähteä, ainut kuka voitti taas oli ns. Aasinajaja.
- Anonyymi
Rahaa lisää kolhoosikassaan vaikka tutit myymällä.
Mihin tämä maailma on oikein menossa ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa13040Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.32075Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1121712Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus91031Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R450962Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn100904- 35724
- 65651
- 33612
- 44608