Kannattaa varautua koronaan

Nyt kun hallituksen tavoite koronan hallittuun levittämiseen on selvä, kannattaa täälläkin taas terästyä. Hyvä tilanne joka meillä on ollut, saattaa kohta olla ohi.
3058
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Ja muuten ei olisi tullut,olisi mennyt ohi vaan ohitustietä ?

Äänestä

-globaali korona kupalla aiotaan nyt saastuttaa koko maa jakansa.
Ja kuolleita tulee paljon. Lisäksi se on ihoittava tapa kuolla...
Karmea globaali markkinatalous ja monikuttuuri kuppa !!

Nyt mennään markkinat edellä, ja tuho on suuri.

Äänestä

Veikkaan,että saat eläkettä ! monelta työt loppu tai lomautettu tämän korona pandemian myötä. Joka maassa aletaan avamaan yhteiskuntaa,se vaan on pakko tehdä joskus ! Se että koulut avataan pariksi viikoksi en ole samaa mieltä ! mutta tekee hallitus sitten mitä ratkaisuja tahansa näinä aikoina, se tulee saamaan vihat aina jostain ilmansuunnasta ! Ei käy kateeksi kettu tyttöjä. Ps.en kannata ketään hallituspuolueista mutta suunta oikea.

Äänestä
  • En saa eläkettä, olen etätöissä. Hallituksen olisi pitänyt jättää koulut avaamatta keväältä eikä pitäisi kerralla purkaa montaa rajoitusta.

    Nyt onkin yksi uusi tartunta. Sen arvasi kun selvästi ihmiset alkaneet olla varomattomampia.

    Äänestä

Kuoleman Uhka on nyt suuri, ja se pilaa kulutus-elämän. Pilaa koko markkinatalouden !!
Rikas kuolee yhtä vaivaiseti kuin köyhäkin.
Raha ei auta. Pelko vaivaa.

Äänestä

Muutamia tuhansia kiloja puisia kiekkoja pelinkin varalle, 22 tonniakian jos on korona-pelin kiekkoja, ja miljooniia tonneja WC-paperia, kuin ylirys-konsernin talousjohtajan hamjstraukset.

Äänestä

Kaikki me kuollaan joskus ! Ei tänne kukaan jää ! Eli, nyt kandee vielä nauttia elämästä ! Pelko pois ja iskuja vastaan !

Äänestä

No tuo "täällä" on suhteellinen käsite. Toisille se merkitsee ikkunasta näkyvää ja toisille jotain muuta.
Ihmisen on hyvä varautua pieniin kriiseihin. Eikä tule kaliiksi pitää hernekeittoa ja tonnikalaa purkeissa valmiina. Niitähän voi syödä muutenkin, eivät ehdi pilaantumaan.
Kaurahiutaleet ja jauhot yms. noilla pärjää pari viikkoa, jos kauppaan ei voi mennä mutta syömään pystyy.

Äänestä

1..6 kumminkin lauletaan ! Viekää minut baariin veljet...

Äänestä

Nyt täytyy saada myös rikkaat osallistumaan yhteiskunnan menoihin.
- esim vakuutuskirjekuoriin piilotetut vero-vapaat miljardit täytyy nyt laittaa kansan käyttöön.
- ja lepäävät pakolais turistit töihin veroa maksamaan..
- näin valtio saa tuloja
ja näin kansalaisten verorasitus ei kasva liikaa !

Äänestä
  • Koronan takia rikkaat on saanut tukea,,, on maksettu verovaroin rikkaille omistamisen tukea!!
    - jonnekin on unohtunut se markkinatalous, ja oma vastuu ja yrittäjän vastuu !!!
    Kaikenmaailman keinottelijat on saaneet ilmaista rahaa, outo tilanne.

    Ja kun tämä ei ole hetkellinen ilmiö josta näillä tuki -rahoilla selvitään,
    vaan tämä alamäki jatkuu vuosikymmeniä !!
    Pitäisi olla markkintaloudessa markkintalouden lait !

    Äänestä

On meillä ollut parempi verrattuna Helsinki Vantaa .Huomioida täytyy,tilanne on täälläkin pahempi koko ajan.EKKS eikä honkaharju ole edes testannut oireellisia.Minäkin todennäköisesti sairastin koronan.Ei testattu ,oireet samoja kuin koronassa.Maaliskuun alkupuolella jo.Omaehtoisessa karensissa olin 4 viikkoa.Ei ollut vielä missään määrätty ,mutta maalaisjärkeä voi käyttää.

Äänestä
  • Onneks olkoon, jos todella sairastit koronan. Sulla lienee nyt jonkinlainen immuniteetti virusta vastaan. Kukaan ei tiedä kuinka täydellinen se on ja kuinka kauan sen vaikutus kestää.
    Sen parempaa suojaa ei voi saada, ennen kuin saadaan yleiseen jakeluun rokote.

    Tuo sama immuniteetti pitäis saada kesän aikana 3- 4,5 miljoonalle ihmiselle, jotta laumasuoja estäisi viruksen leviämisen syksyllä.
    Mahdotontahan se Suomessa näillä näkymin on (jos tulisi riittävästi tartuntoja, niin ehkä vuoden-parin päästä) mutta Sinun saama immuniteetti on osaltaan vaikeuttamassa viruksen leviämistä.

    Ennakko-oletuksen mukaan teitä tartunnan saaneita on arviolta 100.000 tässä maassa eli lähinnä Helsingin seudulla, mutta THL:n tekemät koronan vasta-ainetestit onkin yllättäen ihan eri mieltä.
    Sitä asiaa THL pohtii ja ehkäpä sieltä kommenttikin irtoaa, kunhan keksivät selityksen epäsuhtaan.

    Joka tapauksessa voit pitää itseäsi sankarina ja maailman pelastajana :)

    Äänestä

  • - Nou Destings
    - Nou Broblems
    - Nou Goronas

    Äänestä

Höpö,höpö...ei auta immuniteetti. Kiinasta ja osin euroopaaa leviää uusi covid-19 virus mutaatio johon sairastuvat myös covid-19 sairastuneet! ja näitä tulee vielä lisää ja lisää! Ilta-sanomat.

Äänestä

Selvästi tänään koronabileet kaupungilla.

Äänestä

Kannattaa varautua koronaan.

Äänestä

nyt se korona kuppa on taaas kiihtyvästi lähteny liikkeelle,
ja kukaan ei ole turvassa kun ei suhtauduta riittävän tosissaan asiaan ....

Äänestä
  • Loppu tämä markkinatalous vouhotus ja turha-kulutus.
    vakava tauti tappaa ja rampauttaa, tukkakin irtoaa jne.. monia , monia eri vaikutuksia.

    Tuhoa aiheuttaa ja tuhoaa jopa unelmia!
    Monikulttuuri globaali vouhotus , ja markkina hölynpöly, turha lentokone lentely tämän ihanuuden meille toi.
    Ja kurjuus jatkuu vuosia,
    Rokotus muuttuvaan tautiin on hankalaa.. ikävä kyllä.
    Huonolta siis näyttää.

    Ei pitäisi poistaa eristyksiä yms,,
    annetaan ravintoloiden ja kulutuksen vaan mennä konkurssiin.
    uudet sukupolvet sitten saa perustaa uudet businekset joskus.
    kun kuppa korona laantuu.

    Nyt massa-työttömyys köyhyys ja soppajonot odottaa.....

    Äänestä

Kiva kun saa valittaa ! 😂😂😂

Äänestä
  • eikö sulla ole mitään asiaa ? edes...

    Äänestä

  • Virossa matkanneet (yksityistilaisuudessa käyneet) saaneet korona tartunnan. Nyt usealla laivalla matkustaaneet koti Suomeen, kuinkahan ja paljon tartuntoja kaiken kaikkiaan....

    Äänestä

uusimaa taas sulkuun !!

Äänestä

Höpö,höpö...rokotetta saa kuukauden päästä Lidlistä 🧐 !

Äänestä
  • ja arkkuja saa hautaustoimistosta

    Äänestä

Totista totta!

Äänestä

Nyt äkkiä hakee Virosta juomat ennen kuin taas kaikki loppuu 😷 !

Äänestä

Virostako juomat loppuu! 😂

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Nyt kun hallituksen tavoite koronan hallittuun levittämiseen on selvä, kannattaa täälläkin taas terästyä. Hyvä tilanne joka meillä on ollut, saattaa kohta olla ohi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu