mitä koukkuun

Mitä koukkuun matojen sijasta, käykö taikina köntti, jossa akvakalojen hiutaleita ?
31629
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos haluat kalastaa akvaariokaloja niin siitä vaan. Monet käyttävät kärpäsentoukkia myös kesällä. Surviaisensääskentoukat ovat monille kaloille paras syötti.

Isomille kaloille kalasyötti on tehokas, eikä pienistä kaloista ole syötin näplääjinä haittaa.

Niin talvella kuin kesällä toimii kumimadot hajustettuna tai ilman hajua. Karvat, höyhenet, värikoukut ja värilliset lasihelmet pelaavat usein myös houkuttimena.

Taikinasyöttiä voi käyttää tietenkin. Alan liikkeistä löytyy massoja, hajusteita ja ohjeita. Yleishajuja löytyy monelle kalalajille, joillekkin kannattaa käyttää täsmähajuja.

Kireitä siimoja!

Äänestä

kokemuksia katkaravun käytöstä?

Äänestä
  • löytyy mistäs löytyis sulle :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onkija kirjoitti:

Mitä koukkuun matojen sijasta, käykö taikina köntti, jossa akvakalojen hiutaleita ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu