aktia

Pääkaupunkiseudulla asuntohintojen huippu nähtiin huhti-kesäkuussa 2004 ja sen jälkeen paine on ollut alas. Myös koko maan tasolla asuntohintojen nousu on pysähtymässä. Asuntohintojen käänne alkoi siis aiemmin kuin odotimme. Kun asuntolainojen korot kääntyvät nousuun, sekä asuntojen yleinen hintataso että pääkaupunkiseudun suhteellinen kalleus korjautuvat.
2467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Kesällä 2004 asuntomarkkinoilla nähty kysynnän heikkeneminen oli vain hetkellistä. Nyt kauppa käy vilkkaana ja näemmekin asuntojen hinnoissa selvää nousupotentiaalia.

Kysyntää tukevat myös kotitalouksien valoisat tulevaisuudenodotukset ja ostovoiman ennätysmäinen kasvu, maltillisena pysyvä korkotaso sekä työttömyyden alentuminen.

Jatkossa saatamme nähdä kuitenkin asuntojen hintakehityksessä alueellisen eriarvoistumisen. Hinnat nousevat hyvillä ja keskeisillä alueilla enemmän kuin vähemmän suosituilla ja syrjäisillä alueilla.

Ennusteemme onkin, että isojen keskuksien arvoalueilla tulevat hinnat nousemaan vuoden aikana 6-8 %, kun taas kauempana isoista asutuskeskuksista tulee hinnan nousu jäämään 1-2 %:iin."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


talouskatsaus 2005 kirjoitti:

Pääkaupunkiseudulla asuntohintojen huippu nähtiin huhti-kesäkuussa 2004 ja sen jälkeen paine on ollut alas. Myös koko maan tasolla asuntohintojen nousu on pysähtymässä. Asuntohintojen käänne alkoi siis aiemmin kuin odotimme. Kun asuntolainojen korot kääntyvät nousuun, sekä asuntojen yleinen hintataso että pääkaupunkiseudun suhteellinen kalleus korjautuvat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu