Miten IOK suhtautuu kuolemaan? Ihmisen elämässä siis. Onko IOK:n päämäärä se, ettei ihminen surisi enää läheisen kuolemaa?
Tuo vaikuttaa kovin haasteelliselta ihmiselle. Itselle oman lemmikin menettäminen tulee olemaan yksi elämän suurimmista kriiseistä. IOK ei ole opettanut sitä, miten fyysisen tason sidokset katkettuaan aiheuttaa luonnollisesti tuskaa :´(
Kuolema surtava(ko)
Anonyymi
1
287
Vastaukset
Kurrssi ei kiellä läheisen kuoleman aiheuttamaa surua. Tunteita ja reaktioita opetetaan katsomaan elämään liittyvinä asioina. Ei hyviä ei pahoja, saa surra ja sitten hyväksyä.
Syvemmin katsottuna olemme tulleet valitsemaan suhtautumistavan elämässä vastaantuleviin asioihin ja ihmisiin. Elämä opettaa monin eri tavoin. Luopuminen rakkaistaan on yksi tärkeä kokemus tässä suhtautumisessa.
Anteeksianto on avain kaikkeen reagointiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh422778Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli622137Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit521976- 911814
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi411624Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö641255Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise1251195Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j1661175Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä
Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun3781125Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.641113