Miten IOK suhtautuu kuolemaan? Ihmisen elämässä siis. Onko IOK:n päämäärä se, ettei ihminen surisi enää läheisen kuolemaa?
Tuo vaikuttaa kovin haasteelliselta ihmiselle. Itselle oman lemmikin menettäminen tulee olemaan yksi elämän suurimmista kriiseistä. IOK ei ole opettanut sitä, miten fyysisen tason sidokset katkettuaan aiheuttaa luonnollisesti tuskaa :´(
Kuolema surtava(ko)
Anonyymi
1
269
Vastaukset
Kurrssi ei kiellä läheisen kuoleman aiheuttamaa surua. Tunteita ja reaktioita opetetaan katsomaan elämään liittyvinä asioina. Ei hyviä ei pahoja, saa surra ja sitten hyväksyä.
Syvemmin katsottuna olemme tulleet valitsemaan suhtautumistavan elämässä vastaantuleviin asioihin ja ihmisiin. Elämä opettaa monin eri tavoin. Luopuminen rakkaistaan on yksi tärkeä kokemus tässä suhtautumisessa.
Anteeksianto on avain kaikkeen reagointiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73873
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104718- 35587
- 35587
- 47583
- 40575
- 29572
- 50550
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34547- 35474