Naurattipa tuo termi minkä kuulin tukijussin miljööstä

Anonyymi

Tulvapelto. Siinäpä loistava nimitys yhteiskunnan suurimman rosvon ja verenimijän kannattavaksi väittämälle asialle. Sanoikohan joku punakaartilainen vuoden 1899 tulvia muistellessaan 1918, että 'Onks Kymeen isännät kätkeneet sen vähäsen tulvapellon tuottaman kellariinsa'.

5

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse tulvapellon lähellä asuneena voin sanoa, että siinä on vissi ero, onko toukotöiden aikaan pellolla veneen vai traktorin mentävä maaperä. Tulvapellolta yleensä korjattiin heinä kerran kesässä, muilla pelloilla pystyi kasvattamaan muutakin.

      • Anonyymi

        Tulvapeltoja on törsäke koko Suomi täynnä. Suurena tulvavuotena 1899 tuli esimerkiksi käytännössä kaikki ruoka Venäjältä, yleensä Venäjältä tuotiin 80 prosenttia ruoasta.


    • Anonyymi

      Tehkäämme lakko. Kukaan ei osta enää tuon verenimijän ja suurimman rosvon tuotteita.

      Jos nuo rosvot eivät ilman vastiketta eli rahaa niitä lahjoita emme niistä maksa.

      Toverit, mukaan lakkoon!!!

      • Anonyymi

        Et sinä tuota tulvapelloillasi edes tarpeeksi ohrakaljaa, tämähän on oikea syy Altian korkeisiin hintoihin tukijussi.


    • Anonyymi

      Nyt jäi vähän epäselväksi mitä aloittaja tarkoittaa. Onko väite siis että joku on väittänyt maataloutta kannattavaksi mutta kun pellolla on vettä se ei olekkaan kannattavaa.

      Minusta jostain yrittäjästa puhuttaessa verenimijänä tarkoitetaan että hän ”kiskoo” ylihintaa tuotteistaan ja saa hyvän voiton.

      Miten siis on loogista vaittää että tuotanto ei ole kannattavaa mutta yrittäjä on kuitenkin verenimijä, siis tuotanto kannattaa hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2694
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      256
      2264
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      17
      1383
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1052
    5. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1003
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      94
      995
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      892
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      55
      788
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      741
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      277
      732
    Aihe