Meillä Nemon kannuskynsi katkesi vajaa kolme viikkoa sitten ja siitä heti eläinlääkäriin sitä näyttämään. Eläinlääkäri siisti jäljelle jääneen sarveisen ja putsasi alueen. Ei siis kuorinut kun ajatteli, että kyllä se siitä paranee. Hoitona 3 päivää suojattuna, kipulääkitys ja päivittäinen huuhtelu ja tämän jälkeen sama jatkuisi noin viikon (putsaus, huuhtelu ja ulkona suojaaminen, sisällä kauluri).
Aluksi näytti hyvältä, mutta viikon jälkeen alkoi menemään takapakkia ja vajaan 2 viikon hoidon jälkeen uudestaan eläinlääkäriin.
Kynsivalli aavistuksen tulehtunut ja ell totesi, että tämä on pakko kuoria ja hieman ihmetteli, että sitä ei oltu heti tehty. Tämä operaatio tehtiin 6 päivää sitten. Saatiin antibiootti (6 pv kuuri), kipulääkitys (4 pv ajan), tassun suojaaminen 3 päivää, jonka jälkeen suojaus vain ulkona noin viikon ajan. Päivittäinen puhdistus betadinella 3 7 pv. Sisällä kauluri pakko.
Edelleen ydin osin kostea ja hieman saattaa lenkin jälkeen tulla suojaan verta. Kuinka kauan ydin kestää että ydin kuivaa ja tassua ei tarvitse ulos suojata ja koiran vihaamasta kaulurista pääsisi eroon ja nuoleminen ei enää ole haitaksi?
Koiran kannuskynnen paraneminen - kauanko kestää
Anonyymi
0
2225
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521053Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll211000Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 49801
- 45712
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan60583Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560