ET avattava kaikille

Anonyymi

Nykyään katsomusaine - uskonto tai ET - on epäsymmetrisesti sidottu muodolliseenuskonnolliseen asemaan. Uskontokuntiin kuulumattomat opiskelijat ja oppilaat voivat opiskella evankelis-luterilaista uskontoa, mutta evankelis-luterilaiseenkirkkoon kuuluvat eivät voi opiskella elämänkatsomustietoa. Kirkosta eroaminen omalla päätöksellä on mahdollista vasta 18 vuotta täyttäneelle.

Nykyinen tilanne rikkoo yhdenvertaisuutta ja on lapsen oikeuksien sopimuksen 2. artiklan vastainen. Näin on todettu muun muassa lapsiasiamiehen nelivuotiskertomuksessa eduskunnalle.

Rajaus on myös hyvin epälooginen, kun lukiossa nuori voi itse tehdä kaikki muutainevalinnat ja senkin, hakeeko lukioon opiskelemaan lainkaan, ja peruskoulussa huoltajat voivat tehdä muut mahdolliset ainevalinnat.

Valtion asia ei muutenkaan ole sitoa katsomuksellisia valintoja toisiinsa. Esimerkiksi uskonnollista valaa ei vuoden 2003 jälkeen ole tarvinnut vannoa kenenkään, vaikka kuuluisikin uskontokuntaan jonka oppiin vannominen kuuluu.

Esitys: elämänkatsomustiedon opiskelu sallitaan kaikille lukiolaisille ja peruskoulun oppilaille samalla kun oppivelvollisuutta pidennetään.

Muutos kannattaa ja voidaan toteuttaa nopeasti, sillä se ei edellytä oppiaine- ja tuntijaon muuttamista eikä opetussuunnitelman perusteiden muuttamista.

Siis: ET pitää avata kaikkien valittavissa olevaksi katsomusaineeksi peruskoulussa ja lukiossa.

7

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ET-kielto on tyhmä! Onko nimi enne? Tai lyhenne...
      Uskonnosta voi vaihtaa ET-opetukseen joka vuosi. Toukokuu pon paras aika ilmoittaa koululle vaihdosta niin että pääsee heti elokuussa uuteen opetusryhmään.

    • Anonyymi

      Kyllä meilläpäin saa vaihtaa vaa jos haluaa, mutta eipä kovin moni niin tee vapaudesta huolimatta

      • Anonyymi

        Rehtorit saattavat jäkättää valinnan pysyvyydestä. Vaihtaa tosiaan pitää voida. Ja tietenkin, jos oppilas kuuluu kirkkoon, vaihto ei ole mahdollista, ennen kuin lapsi/nuori on erotettu kirkosta.


    • Anonyymi

      Opetushallituksen ohjeissa todetaan koulutuksen järjestäjän voivan päätyä siihen, että lukuvuoden ohjelmaan ei liitetä uskonnollisia tilaisuuksia ja toimituksia. Tämä mahdollisuus pitää nostaa vähintäänkin suositukseksi koskemaan lukuvuotta 2020-2021.

    • Anonyymi

      Ihan mielenkiinnosta: minkä ikäinen avauksen kirjoittaja on?

    • Anonyymi

      Seuratkaa et- keskustelua huuhaasta vapaa- ajattelu palstalla Postmodernismi, jossa kaikki käy, on nimenomaan vasemmistolaisen huuhaaporukan ideologia, jonka feministianarkistisessa ideologiassa SUKUPUOLI on sosiaalinen konstruktio

      Esim. Mäntysalo on nainen, jos päättää niin konstruoida. Mäntysalo, ihanko totta haluat opettaa tällaista murrosikäisille ja samalla kuvata uskonnon opetusta haitalliseksi?

      Eli vuosien jauhamisen jälkeen EI OLE edes kunnon oppikirjoja ET- aineessa, vaan alkeellista anarkistiprovokaatiota, jota vasemmistoanarkistijärjestö Vapaa-ajattelijat VAL levittää/mainostaa. Kirjassa KOMPASSI kerrotaan muun muassa, että ”sosiaalinen sukupuoli voi olla eri kuin biologinen ja psyykkinen sukupuoli.” Sivun laidassa on kuva, jossa henkilö ihailee parrakkaan, isomahaisen henkilön vatsaa. Kuvatekstissä väitetään: ”Nykyään mieskin voi synnyttää.”

      • Vapaa-ajattelijat ovat oma käännytystyötä tekevä uskonlahkonsa, muiden lahkojen rinnalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      109
      1185
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      117
      1004
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      906
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      94
      761
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      286
      713
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      641
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      606
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      569
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      504
    Aihe