YLE PELOTTELEE JA VALEHTELEE

Anonyymi

https://yle.fi/uutiset/3-11337580

Verorahotteinen Yle pyrkii vaikuttamaan lasten ja nuorten vanhempia toimimaan hallituksen linjan mukaisesti ja laittamaan lapsensa kouluun sairastumaan ja levittämään koronavirusta perheisiinsä kesäksi.

Keinoksi on ylemmäs linkatun jutun perusteella valittu tutut pelottelu ja epäselvän informaation antaminen. Jutussa sekoitetaan tahallaan käsitteitä. Kuka helvetti on niin typerä, että siirtäisi lapsensa KOTIKOULUUN 11 koulupäivän takia? Sen kun hakee loman, joka rehtorin on käytännössä pakko myöntää. Myönnetäänhän kaiken maailman ulkomaanmatkoihinkin lomat milloin vain ilmoitusasiana. Jos tämä epäilyttää, niin ei kun Wilmaan naputtelemaan vihreää poissaoloihin (terveydelliset syyt), koulu, kunta tai mikään muukaan instanssi ei 11 koulupäivän takia ala kyselemään sairauspoissaolojen perään. Liekö siihen edes lainmukaista oikeutta? Jos joku ehti nyt jo lapsensa kotikouluun siirtää, niin uskovatko nämä pellehermannit tosiaan, että koulu ei toimita oppilaalle todistusta, koska tämä on ollut kotikoulussa lukuvuoden viimeiset 11 koulupäivää, joiden aikana minkäänlaista opetusta ei edes pystytä järjestämään?

Tämä on sitä epidemian kiihdyttämistä Suomessa, peruskouluikäiset lapset ja nuoret saavat toimia taudin levittäjinä. Vastenmielistä toimintaa! Älkää hyvät ihmiset olko määkiviä lampaita. Älkää laittako lapsianne ja nuorianne kouluun. Hinta voi olla hirvittävä. 11 koulupäivää päivähoitoa voi tässä tapauksissa maksaa ihmishenkiä.

2

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ap, järkyttävää että olet oikeasti noin typerä

    • Anonyymi

      YLE on pahin valemedia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      138
      7617
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      28
      2918
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      326
      1779
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      268
      1465
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      113
      1265
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1159
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1062
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      966
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      20
      936
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      921
    Aihe