Varmaankin on. Voiko sieltä sytyttää minkä tahansa asunnon jonkun sähkölampun tai sammuttaa? Avaimet kai isännöitsijällä ja huoltomiehillä.
Onko kerrostaloissa sähkökeskus
Anonyymi
14259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
No sähköpääkeskus on. Sieltä voi vain katkaista sähkösyötön asuntoihin. Ei mitään yksittäisiä lamppuja voi sytytellä tai sammutella.
Varmaankin tämä aloitus on palstan aktivontia?
Oletko vartija, jonka tehtävänä on inaktivoida palstaa?
Hän on juurikin hyvin tärkeä henkilö palstan kannalta, hän on "inaktivaattori".
Asukas on havainnut salaperäisiä lamppujen syttymisiä ja sammumisia. Salaliittoteorian mukaan näiden aiheuttaja on isännöitsijätai huoltomies tai jopa molemmat kimpassa.
Tiedän niin kissoja kuin koiriakin, jotka ovat omin päin oppineet sytyttelemään ja sammuttamaan valoja seinäkatkaisimesta. Tämän seuraukset voivat olla varsin pelottavia, jos ei tiedä. ; )
Ja sytyttelevät liesiäkin..................
Vielä pelottavampaa.
Muun muassa siksi onkin määräys, ettei lieden päällä saa pitää mitään tavaraa lieden ollessa käyttämättömänä: ei patalappuja, ei muovikippoja, ei vedenkeitintä, eikä edes valurautapannua, koska senkin sisältämä rasva/öljy saattaa hulmahtaa.
Vakuutusyhtiöt voisivat kertoa tuhansista tapauksista;)
Selvä poltergeist-tapaus! HUHUU
Onko armeijalla ja poliisilla välineitä, joilla voi nähdä asunnon ulko-oven läpi?
Onko sinulla jotain pelättävää suhteessa armeijaan ja poliisiin?
Kyllä kai niillä on välineitä, ainakin kun ne tulevat ovenläpi, on miehen mäntävä reikä ovessa. Onpa tapauksia, että on tultu jopa sattumanvaraisestikin ilman asiaa. Uteliasta porukkaa nuo poliisit ja armeija.
Muuan miehen asuntoon varkaat pyrkivät vierailemaan, niin mies laittoi tynamiittipötkyn ja sähkösytyttimen. Ja niinhän se rosvo tuli ja tuli isojytky.
Ei ole, mutta kiinnostaisi tietää uusista tekniikoista, joilla roistot saadaan kiinni.